Genel SağlıkHABERLER

ANNE ADAYLARI AŞIRI SICAKLARDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Medipol Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Çağlar, anne adaylarına yazın dışarı çıkarken ince, açık renk giysileri tercih etmelerini öneriyor.

Medipol Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Çağlar, yaz aylarında sıcaklıklar arttıkça özellikle hamilelerin ısıdan daha çok etkilendiğini söyledi. Gebelik haftaları ilerledikçe kilo, vücut ısısının ve ödemin arttığını belirten Op. Dr. Bahar Çağlar, “Akciğer kapasitesi azalıyor ve gebeler için sıcaktan korunmak daha da önemli oluyor” dedi.

Anne adaylarına yazın dışarı çıkarken ince, açık renk giysileri tercih etmelerini öneren Op. Dr. Bahar Çağlar, şöyle devam ediyor: “Mümkünse öğlen vakitleri sabah (11:00’dan sonra ve akşam üstü 16:00’dan önce) güneşten korunmalıdırlar. Yüksek faktörlü, kendi cilt tiplerine uygun koruyucu kremler şapkalardan destek alabilirler. Vücudun sıvı ihtiyacı artacağından günde en az 10 bardak (2-2.5 lt) su tüketmeleri önerilir. Çok sıcak günlerde veya egzersiz yaparken bu ihtiyaç 15 bardağa (3 lt) kadar çıkmaktadır. Böylece gebeliğin ilk aylarında sık karşılaşılan hipotansiyon önlenmiş olur.”

Az yağlı ve tuzlu yiyecekler

Beslenmede bol sıvının yanında az yağlı ve az tuzlu yiyecekleri öneren Op. Dr. Bahar Çağlar, “Yazın rahatlıkla bulabileceğimiz taze sebze meyve en ideal besinlerdir. Protein desteği için et, süt, yoğurt unutulmamalıdır. Sık sık ve az az yemek gebelikte mide şikayetlerini azaltır” diye konuştu.

En ideali yüzme

Op. Dr. Bahar Çağlar, anne adayları için en ideal sporun yüzme olduğunu hatırlatarak, imkanı olmayanlar için günün erken saatlerinde yapılacak hafif tempolu yürüyüşün de yeterli olacağını dile getirdi. Sıcakta terlemeyle beraber nemli kalan bölgelerde enfeksiyonlarda artış olabileceğini aktaran Op. Dr. Bahar Çağlar, “Sık olarak ılık duş almak, iyi kurulanmak gerekmektedir. Şikayet (idrar yanması, vajinal akıntı) oluştuğunda erken doktora başvurmak önemlidir” dedi.

Doğuma yakın haftalarda uzun yolculuklar tavsiye etmediklerini ifade eden Op. Dr. Bahar Çağlar, şunları kaydetti: “Yapılan araba seyahatlerinde mümkünse arka koltukta uzun oturuş pozisyonunda, bacakları yerden kaldırarak yolculuk edilmesi uygundur, mümkün olmuyorsa seyahat esnasında 2 saatte bir mola vererek ve kısa yürüyüş yaparak bacaklarda oluşabilecek ödemi azaltılabilir. Yolculuk esnasında bacak germe egzersizleri yapılabilir.”

Anne adaylarının temizliğinden emin oldukları havuz ve denize, güneşin dik gelmediği saatlerde rahatlıkla girebileceğini de açıklayan Op. Dr. Bahar Çağlar, önerilerini şöyle tamamladı: “Yüzmek ve duş almak gebeliğin son aylarında oluşan gece uykusuzluğuna da iyi gelecektir. Ayrıca hamileler cilt lekelenmelerine yatkındırlar, hamilelikle oluşan ‘kloazma’ adı verilen gebelik maskesi kozmetik bir sorun yaratabilir. Güneş de bu lekeleri arttırır, uzun süren korunmasız güneş banyoları ve solaryum önerilmez.”