Genel SağlıkHABERLER

AMERİKAN HASTANESİ’NDEN KANSERDE PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU

Amerikan Hastanesi, Hemşirelik Haftası kapsamında “Kanserde Palyatif Bakım: Psikososyal Boyut” sempozyumu düzenledi. Sempozyumda kanserli hastaların yaşam şartlarının iyileştirilmesi için neler yapılabileceği aktarılırken, günün sürpriz konuğu Türk sinemasının efsane oyuncularından Filiz Akın oldu.

Kanser çağdaş tıbbın ve günlük yaşamın en önemli ve acil sorunlarından biri. Amerikan Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Bölümü, kanserli hastalar ve aileleri için evde ya da hastanede özel hazırlanmış koşullarda en iyi hayat kalitesinin nasıl sunulabileceğini “Kanserde Palyatif Bakım: Psikososyal Boyut” isimli sempozyumda ele aldı.

Sempozyumda, kanserde palyatif bakım, hasta ve ailelerin psikososyal tepkileri, kanserli çocuklarda aile merkezli bakım, kanser ve stres, kanser ve cinsellik, kanser ve etik yaklaşımlar, kanser hastalarıyla çalışmak, kanserle yaşam deneyimleri, kanser hastası ve kanserli çocuğun ebeveyni olmak gibi birçok konu uzmanlar tarafından değerlendirildi.

Amerikan Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Prof. Dr. Seçil Aksayan, düzenledikleri sempozyumla ilgili şunları söyledi:

Kanser, özel durumlar ve gereksinimlerin varlığıyla ilişkilendirilebilecek kronik bir hastalıktır. Aynı zamanda kanser çoğunlukla tüm aileyi etkilediği için bir aile hastalığı olarak tanımlanır. Kanser tanısının konulması, hastaların ve ailelerinin yaşamlarında belirgin değişikliklere yol açar. Bu aşamada sağlık personelinin görevi hem aileye hem de hastaya bu sorunlarla baş etme, normal yaşantının gerekliliklerini yerine getirebilme konusunda yardımcı olmaktır. Kanser bakımı multidisipliner bir ekip yaklaşımı gerektirir ve hemşire, kanser bakımının önemli ve bütünleyici bir elemanıdır. Palyatif bakım programları, kronik ve yaşamı tehdit edici hastalığı olan ve bu sorunlarla yaşayan bireylerin sayısındaki artış ve sağlık profesyonellerinin bu hastaların nitelikli bakımlarına yönelik ilgilerinin artması sonucunda son yıllarda hızla gelişmiştir. Yakın zamana dek palyatif bakım yalnızca yaşamın son dönemlerindeki hastalar için uygun görülürken günümüzde palyatif bakım ilkelerinin, acının hafifletilmesi ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi hedeflenen hastalarda olabildiğince erken dönemlerde uygulanması gerektiği geniş kabul görmektedir.

Sempozyumun sonunda kanserle uzun süre mücadele ederek M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde tedavi gören ve bu hastalığı yenen oyuncu Filiz Akın, kanserle ilgili anılarını katılımcılarla paylaştı. Akın, ”Hastalığın ilk teşhisi konulduğunda, ‘niye ben’ sorusunu kendime sormadım. Birçok hasta bu tepkiyi veriyor, ancak bunu sorgulamak zaman kaybı. Günümüzde kanser, tedavisi mümkün olan bir hastalık. Kanser eşittir ölüm algılaması doğru değil. Eskiden hastalık konusunda ilgili ve bilgili değildik. Bu nedenle ölümler daha çok görülüyordu. Ancak bugün hem teknoloji hem de sahip olduğumuz bilgilerle kanserle mücadele ediyoruz. Kanserle mücadelede başta eşimin desteği ve doktorum Prof. Dr. Serdar Turhal’ın doğru tedavi uygulamaları sayesinde bu hastalığı yendim” dedi.