Genel SağlıkHABERLER

AİLELERE İSHAL UYARISI

Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, özellikle yaz aylarında artış gösteren ishal ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Koç, yaşlı ve bebeklerde ishalin ölüme yol açabileceğine dikkat çekerek, “Havaların ısınmasıyla özellikle su ve besinlerle bulaşan hastalıkların sayılarında artış meydana geliyor” dedi.

Koç, ishalin doğrudan ölüm nedeni olmamakla birlikte vücutta önemli miktarda su ve elektrolit kaybına yol açtığından 0-4 yaş çocuklarda ve yaşlılarda ölümlere neden olduğunu belirterek, “Havaların ısınmasıyla özellikle su ve besinlerle bulaşan hastalıkların sayılarında da artış olmaktadır. Çağdaş sağlık düzeyini yakalamaya çalışan ülkemizde, ishale bağlı ve ishal sonucu oluşan komplikasyonlardan ölümlerin çok daha az olması gerekmektedir. Bu nedenle bu konu güncelliğini sürekli korumaktadır. Bebeğiniz alışılmış sayıdan veya günde 3 defadan fazla ve sulu dışkılama yapıyorsa bu durum ishal olarak değerlendirilir. Anne sütü ile beslenen bebekler, günde 4-6 kez sulu dışkı yapabilir, bu ishal değildir. Bebeğinizde; bıngıldak çökmesi, içine çökmüş kuru gözler, az ve koyu sarı idrar ya da idrara çıkmama, ani kilo kaybı gibi belirtiler varsa hiç zaman kaybetmeden aile hekiminize başvurmalısınız” diye konuştu.

Bebek ishal olduğunda anne sütünün kesilmemesi gerektiğini ifade eden Koç, “İlk 6 ayda bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmeleri ishale bağlı bebek ölümlerini büyük oranda engellemektedir. Bebeğe kaynatılmış ılık su ve sulu gıdalar bol bol verilmelidir. Sağlık kuruluşlarımızdan ücretsiz alabileceğiniz hazır ishal tozlarını kullanabilirsiniz. Burada amaç, çocuğun ishalle kaybettiği su ve tuz kaybının önlenmesidir. Unutulmamalıdır ki; kişisel hijyen tedbirleri ile ishalden korunmak mümkündür. Yemeklerden önce ve sonra ellerin yıkanması, sebze ve meyvelerin iyi yıkanması, klorlanmış ve kaynatılmış su içilmesi, yiyeceklerin kapalı ve serin yerlerde saklanması, pişmiş yemeklerin günlük tüketilmesi, biberonların kaynatılması gibi detaylar önem arz eder” dedi.