Genel SağlıkHABERLER

AİLE HEKİMLİĞİNDEN GERİ DÖNÜŞÜN ENGELLENMESİNE DAVA

Türk Sağlık-Sen tarafından Sağlık Bakanlığı Teşkilatı Yatak ve Kadro Standartları Yönetmeliğine eklenen Aile hekimi ve aile sağlığı elemanı olarak sözleşme imzalayan çalışanların kadrolarının sözleşme …

Türk Sağlık-Sen tarafından Sağlık Bakanlığı Teşkilatı Yatak ve Kadro Standartları Yönetmeliğine eklenen Aile hekimi ve aile sağlığı elemanı olarak sözleşme imzalayan çalışanların kadrolarının sözleşme imzaladıkları aile hekimliği biriminin bulunduğu Aile Sağlığı Merkezine aktarılması öngören düzenlemenin iptali için Danıştay’a dava açıldı.

Dava dilekçesinde Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkındaki Kanun’da aile hekimliğinde görev alacak personelin kadrosu ile ilişkisinin devam ettiği ve sözleşmeli personelin aile hekimliğinden ayrılıp eski kurumlarındaki boş pozisyonlara öncelikle atanacaklarının hüküm altına alındığı hatırlatıldı. Yönetmeliğinin kanuna aykırı bir düzenleme içermesinin hukuka uygun olmadığı belirtildi.

Sağlık Aktüel

Dilekçede ayrıca söz konusu düzenleme ile aile hekimliğine geçen personellerin eski görev yaptığı kadrosuna dönmesinin engellenmeye çalışıldığı ifade edildi. Söz konusu hükmün aile hekimleri ve aile hekimleri ile çalışan sağlık personelinin mağduriyetine yol açacağından iptal edilmesi istendi.

Açılan dava ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Aile hekimliğine geçen sağlık çalışanlarının eski kadrolarına dönüşünü engellemek için yapılan düzenleme aile hekimliği kanuna aykırı olduğunu ifade etti. Bu düzenleme ile amaç aile hekimliğini personelin terk etmesini önlemek diyen Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı çalışanları zorla sistemin içinde tutmak için yapılan düzenlemenin iptali için dava açtıklarını kaydetti.