Genel SağlıkHABERLER

AIDS YÜZÜNDEN YETİM VE ÖKSÜZLER

Kanada’da yapılan 16. uluslararası AIDS konferansında, AIDS yüzünden öksüz ve yetim kalan birçok Afrikalı çocuk için daha fazla çaba sarf edilmesi çağrısında bulunuldu.

Kanada’da yapılan 16. uluslararası AIDS konferansında, AIDS yüzünden öksüz ve yetim kalan birçok Afrikalı çocuk için daha fazla çaba sarf edilmesi çağrısında bulunuldu.

BM AIDS’le Mücadele Programı (UNAIDS), UNICEF ve ABD Başkanı George Bush tarafından oluşturulan salgın hastalıklar acil programı adlı kuruluşun, Toronto kentinde bir hafta sürecek konferansta sunduğu bir raporda, şöyle denildi:

“AIDS hastalığı Sahra altı Afrikasındaki çocukları zayıf düşürüyor, onları öksüz ve yetim bırakıyor ve yaşamlarını tehdit ediyor. Bölgede hastalıktan en fazla etkilenen ülkelerdeki çocuklar yaşamlarını sürdürebilmek, büyüyebilmek ve gelişebilmek için ihtiyaçları olan olanaklardan yoksunlar.”

Raporda, özellikle Afrika’daki öksüz ve yetimler meselesinin çok büyük bir sosyal sorun olduğu ve bunun önümüzdeki onyıllar boyunca da devam edeceğine değinildi. Virüs kapan insanların üçte ikisinin Sahra altı Afrikasında bulunduğu belirtildi.

UNICEF Başkan Yardımcısı Rima Salih de açıklamasında, “Yardım etmek için daha fazla şeyler yapmalıyız. AIDS’ten etkilenen milyonlarca çocuk okula gitmiyor, yalnız başlarına büyüyorlar, yoksulluk içindeler, toplum dışına itiliyorlar ve ayrımcılığa maruz kalıyorlar” dedi.

UNAIDS dünya sağlığı dairesi başkan yardımcısı Kent Hill, en etkili eylem biçiminin bu çocukların ailelerine virüse karşı etkili olan ilaçların sağlanması olduğunu belirtti. Geçen yıl sonu itibariyle 12 milyon Afrikalı çocuğun AIDS yüzünden öksüz ve yetim kaldığı kıtada ilaç edinebilme olanakları artsa bile, 2010 yılı sonunda bu sayının 15,7 milyona ulaşması bekleniyor.

AIDS’le mücadeleye ayrılan uluslararası fonlar, 2001 yılında 1,6 milyar dolar iken, bugün 8 milyar doları aşmış bulunuyor. Ancak BM’ye göre, hastalıkla etkin şekilde mücadele edebilmek için 2010 yılına kadar yılda 23 milyar dolar gerekiyor.

AIDS, 25 yıl önce ortaya çıktığından beri dünyada yaklaşık 25 milyon kişinin ölümüne yol açtı. 2005 sonu itibarıyla dünyada 38,6 milyon AIDS taşıyıcısı bulunuyor.