Genel SağlıkHABERLER

AĞRILARA SİHİRLİ DOKUNUŞ

Sadece elleri kullanarak kas iskelet sistemindeki ağrıları tedavi etmeye çalışan osteopati, aynı zamanda hastalıkları oluşturan nedenleri buluyor, ortadan kaldırmaya çalışıyor. Dolaşımı ve metabolizmayı düzenleyip, vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneğini açığa çıkaran osteopati, hastayı bir bütün olarak tedavi edebiliyor.

1893 yılında Amerikalı doktor Andrew Taylor Still’in üç çocuğunu menenjitten kaybetmesiyle ortaya çıkan bir tedavi yöntemi osteopati. Yalnızca ellerin kullanıldığı bu yöntemin en önemli özelliği ise, sadece ağrının olduğu yere değil, iç organlar da dahil tüm vücuda odaklanması. Acıbadem Fulya Hastanesi Uzman Fizyoterapisti İlhan Er, Osteopati kelimesinin kökeninin “kemik” anlamına gelen “osteo”dan geldiğini söylüyor. Osteopatinin yalnızca adale ve kemik sorunlarında değil, aynı zamanda vücudun diğer işlevsel düzensizliklerinde de uygulandığını belirtiyor.

Osteopatide hastanın geçmişi de önem taşıyor. Bu nedenle osteopati uygulanacak hastadan ayrıntılı bir özgeçmiş hikayesi alınıyor. Hastanın doğumsal anomalileri, geçirdiği travmalar, çalışma aktiviteleri sorgulanıyor. Ardından semptomların özelliği araştırılıyor ve ağrı ne zaman oluşuyor gibi soruların cevabına göre sorunun kaynağı bulunmaya çalışılıyor. Uzman Fizyoterapist İlhan Er, “Osteopatinin tedavi mantığı farklı. Hasta tedaviye sık aralıklarla alınmıyor. Fizik tedavinin aksine, osteopatide haftada bir-iki, 15 günde bir ya da ayda bir gibi periyotlarda tedavi uygulanıyor. Ayrıca, eğer hastada çok ileri derecede doku hasarı veya değişikliği gibi bir sorun varsa (örneğin diz ekleminde ciddi bir kıkırdak lezyonu gibi), bu durumda osteopati çok yararlı olmuyor. Ancak ciddi doku değişikliği olmayan ağrı ya da hareket sıkıntısının olduğu zamanlarda osteopatiden yardım almak gerekiyor” diyor.

FİZİK TEDAVİDEN FARKI

Acıbadem Fulya Hastanesi Uzman Fizyoterapisti Gülsen Ersözlü, osteopatiyi fizik tedaviden ayıran özellikleri şöyle açıklıyor: “Fizyoterapide sadece hastanın ağrıyan bölgesine bakılıyor. Sorun diz ekleminde ise, o bölgeye uygulama yapılıyor. Ağrıyı azaltıp hareketleri artırmaya yönelik egzersizler, masajlar uygulanıyor. Uygulama ise tamamen ağrıyan bölgeye özel oluyor. Osteopati de ise, neden araştırılıyor ve sebep olan etmenler ortadan kaldırılmaya çalışılarak tedavi ediliyor.”

Osteopati her tip (ortopedik, nörolojik, romatizmal vs.) hastaya uygulanabiliyor. Çocuklardan yaşlı hastalara kadar her yaş grubu osteopatinin faydalarından yararlanabiliyor. Sıklıkla omurgayla ilgili problemlerde başvurulan bir yöntem olan osteopatinin en önemli avantajlarından biri de, hiçbir alete gerek duyulmadan elle, hastaya dokunarak yapılması. Uzman fizyoterapist Ersözlü, hastaya ellerle temas edildiği için, osteopatinin psikolojik olarak da rahatlatıcı bir özelliğinin olduğunu belirtiyor.