AFRİKA’DA ANTİBİYOTİK BİLE LÜKS

Yeryüzü Doktorları, Malatya’da iki önemli toplantıya imza attı. Dünya üzerinde sağlık hizmetine muhtaç 30’u aşkın ülkeye iyilik taşıyan Yeryüzü Doktorları, Hayat Vakfı Malatya Şubesi katkıları ile önce Tıp Fakültesi öğrenci ve akademisyenleri sonra d

Toplantılarda iyilik hareketinin dünü bugünü ve yarını konuşuldu. Yeryüzü Doktorları yöneticileri özellikle Afrika’da ilaca erişimin neredeyse lüks sayıldığını ifade etti.
Kurulduğu günden bu yana 30’u aşkın ülkede fakirlik, kuraklık, hastalık, savaş, deprem gibi doğal ve insan kaynaklı afet ve felaketlerin kurbanı olan muhtaç insanlara, insani ve tıbbi yardım götüren Yeryüzü Doktorları, iyilik dolu maceralarını Malatya’ya taşıdı. Dünya çapında 3 bini aşkın gönüllüsü olan Yeryüzü Doktorları, 18 Nisan’da İnönü üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde öğretim üyeleri ve Genç Yeryüzü Doktorları ile buluştu. Gönüllü sağlık elçileri 19 Nisan’da da Malatya Belediyesi Konferans Salonu’nda Malatya halkı ile bir araya geldi.
Buluşmada Yeryüzü Doktorları yönetimi katılımcılara çeşitli sunumlar yaptılar. Sunumlarda Yeryüzü Doktorlarının dünya çapında gerçekleştirdiği faaliyetleri ve bu faaliyetlerin gerekçesini oluşturan sorunlara ışık tutuldu, geliştirilen çözüm önerilerinden bahsedildi. Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Dr Kerem Kınık, Yeryüzü Doktorları hareketinin dünyadaki küresel adaletsizliğe karşı küresel vicdanın sesi olarak ortaya çıktığından bahsetti. Dt. Hatice öztürk Kınık, Genç doktor adaylarına Yeryüzü Doktorları gönüllüsü olmanın ruhunu kendi deneyimleriyle anlattı.
Afrika’da Kıtasal Travma Kölelik
Yeryüzü Doktorları II. Başkanı Uzm. Dr Havva Sula, gönüllü olarak gittiği coğrafyalarda karşılaştığı olayları çektiği fotoğraflar eşliğinde sundu. Tarihteki kölelik uygulamalarının Afrika kıtasında açtığı tahribatı ifade eden Sula, bugün kara kıtada annelerin çektiği sıkıntılardan kendi deneyimleri çerçevesinde örnekler verdi.
Afrika’da ilaç neredeyse lüks!
Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu üyesi Ecz. Murat Akbıyık, dünyada ilaca erişim tablosunu ve muhtaç bölgelere gerçekleştirdikleri ilaç yardımlarını katılımcılar ile paylaştı. Akbıyık, Afrika’daki ilaçların 1/3’ünün sahte olduğundan, antibiyotik gibi temel ilaçlara ulaşılamadığından söz ederek milyonlarca insanın hayatının tehlike altında olduğunu ifade etti.
Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da katılarak bir konuşma gerçekleştirdi. Kurtulmuş; “Dün belki Afrika kıtasındaki insanların bir kısmı köle ticaretinin konusuydu ama bugün öyle bir dünyada yaşıyoruz ki dünya nüfusunun yaklaşık 3’te 1’i zaten köleleştirilmiş durumda. Böylesine kötü, böylesine feci bir tabloyla karşı karşıyayız. Esas olarak dünyadaki bu bakış açısını değiştirmemiz lazım. Dünyada hakim olan medeniyetin paradigmalarını değiştirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.
Dünyaya adaleti, hakkaniyeti, ihsanı, yardımlaşmayı ve paylaşmayı getirecek yeni bir bakış açısını ortaya koyabilmek gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş :”Bu da ancak bizim temsil ettiğimiz medeniyet havzasından çıkacak bir iştir. Bugün Afrika’nın fukara bölgesine bizim insanlarımız gidiyor. Yeryüzü Doktorları, bu sorumlulukların farkında olan az sayıda arkadaşımız tarafından kuruldu. Bir devrin ayak seslerini bu tür çabalar getiriyor” dedi.