AFGANİSTANDA ASKERLERDE SALGIN KORKUSU

Afganistan’daki askeri üste belirlenemeyen bir virüsün etkisiyle hastalanan 18 İngiliz askerinden durumu ağır olan 2’si, İngiltere ve Almanya’da tedavi altına alınırken, virüsün yayılmasının önlenmesi için 350’den fazla kişiye karantina uygulanıyor. Hastalık kapan askerlerin çoğunun, değişik sahra hastanelerinde görev yapan askeri sağlık personeli ve Bagram’daki üste görev yapan askerler oldukları belirtildi. Durumu ciddi olan askerlerden birinin Almanya’daki Amerikan Hastanesi’nde, diğerinin İngiltere’de tedavi altına alındığı kaydedildi. Hastalığı daha hafif geçirmekte olan 16 askerin ise Bagram’daki sağlık personeli tarafından kontrol altında tutuldukları ifade edildi.

Hastalıkla ilgili belirtilerin ilk olarak geçen pazartesi günü ortaya çıktığı ve askerlerin, yüksek ateş, kusma ve ishal gibi rahatsızlıklarla sağlık personeline başvurduklarını belirten ordu sözcüleri, menenjitten şüphelenildiğini, ancak doktorların askerleri etkisi altına alan virüsün menenjit olduğuna inanmadıklarını vurguluyor. Afganistan’daki 34 sahra hastanesinde bulunan 350 kişinin karantina şartlarının bir süre daha devam edeceğine de işaret edilirken, bu hastanelere girişin yasaklandığı ve askeri polis tarafından korunmaya alındığı kaydedildi.

Afganistan’da görev yapan 1700 İngiliz askeri, geçen ay bölgeye gidişlerinden bu yana iki operasyona katıldı. Hastalığın en çok etkilediği hastane personelinin ise üslerini hiç terk etmediklerine dikkat çekiliyor. Bu hastanelerden İngiliz askerlerinin yararlandığı hatırlatılırken, sadece iki hafta önce bir Afgan’ın Bagram’daki üs hastanesinde tedavi altına alındığı belirtildi. Virüsün bu kişiden yayılmış olabileceğinden şüpheleniliyor.(Türkiye Gazetesi)