AEROBİK EN YARARLI SPOR

Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda yapılan bir araştırmanın sonucunda, fiziksel aktiviteler arasında yer alan aerobik sporunu yapanların sağlıklarında olumlu gelişmeler oldu.

Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda yaş ortalamaları 23 olan 22 kız öğrencinin 8 hafta boyunca her sabah düzenli olarak 45 dakika aerobik yapması sonucu, sağlıkları açısından olumlu sonuçlara ulaştığını belirten Yrd. Doç. Dr. Onarlıoğlu, şöyle konuştu: “Düzenli fiziksel aktivitenin göğüs hastalıklarından, kroner kalp hastalıklarına, depresyondan aşırı kilo şikayetlerine kadar bir çok rahatsızlıklardan korunmak için yararlı olduğu bilinmektedir. Ancak aktivitenin belirli zamandan az veya çok olmaması ve kalp atışının düzenli olarak ayarlanması üzerinde fazla durulmamıştı. Yaptığım bu araştırmada, kalp atım rezervini yüzde 60-70, zamanı ise her sabah 45 dakika olarak belirledim.”

Yrd. Doç. Dr. Onarlıoğlu, aerobik tarzında fiziksel aktiviteye tabi tutulan öğrencilerde, beden kitle indeksi (yaşa göre uzunluk ve kilo), vücut yağ kitlesi (ideal bir insanda olması gereken vücut içerisindeki yağ oranı) ve vücut suyu oranlarında olumlu veriler elde edildiğini belirterek, “Sonuçta aerobiği, aşırı kilolu insanların kilolarından kurtulması, sağlıklı uzun süre yaşaması ve insanların beyin olarak rahatlaması açısından her derde deva olarak yorumlayabiliriz. Ayrıca ekipte sigara kullanan 2 öğrenci de 8 hafta sonra sigarayı bıraktı” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Onarlıoğlu, yeni öğretim yılında yüksekokuldaki tüm öğrencileri kapsayan bir araştırma daha yapacağını bildirdi.