Genel SağlıkHABERLER

ACIBADEM MOBİL SAĞLIK KURBAN BAYRAMI İÇİN SAĞLIKLI ÖNERİLERDE BULUNDU

Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları sağlıkla ilgili dikkat edilmesi gerekenlere karşı uyardı. Özellikle bir Kurban Bayramı klasiği olan ‘kesikler’ ve bayramların en büyük sorunu ‘kötü beslenme’ ile ilgili önerilerde bulunan uzmanlar, sıkça yapılan yanlışlara dikkat çekti.

Her sene olduğu gibi bu sene de Kurban Bayramı’nın klasiği kesikler olacak. Çoğu zaman önemsenmeyen ama aslında çok ciddi bir konu olan kesiklerle karşılaşıldığında neler yapılabileceği konusunda bilgiler veren Dr. Onur Başeğmez, kesiklerden kaynaklanacak kan kaybı ile başa çıkmak konusunda şunları söylüyor: “Kesiklerde en önemli tehlike kan kaybıdır. Ciddi kan kaybı olan kesiklerde kanayan yer üzerine bastırılarak kanama baskılı sargı ile durdurulmalıdır. Öncelikle yüzük, kol saati vs. gibi aksesuarlar çıkarılmalıdır. El kalp seviyesinde tutulup, uygun pozisyonda ve eklemleri aşırı bükmeden sabitlenerek en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kesikte sızıntı tarzında bir kanama olduğu farkedildiğinde, kanayan kısım kalp hizasından yukarıya gelecek şekilde kaldırılmalı ki kanama belli oranda azaltılabilsin.”

Oluşan kesiklerin enfeksiyon riskine de değinen Dr. Onur Başeğmez, enfeksiyon riskini azaltmak için yapılabilecekleri ise şöyle sıralıyor: “Kesikler, yani açık yaralar, enfeksiyon riski taşıdıkları için, yaranın temizliği de son derece önemlidir. Kesiğin üzeri kirlenmişse sabunlu suyla veya temiz bezle yıkanmalı, yara içinde olabilecek hayvan tüyü, kum parçası gibi yabancı cisimler temizlenmelidir. Ancak bu yapılırken yarayı çok zedelemeden temizlemek gerekiyor, aksi takdirde kanama artabilir.”

Dikiş Atılabilmesi ve Kopan Uzvun Yerine Dikilebilmesi için Zamanla Yarışıyoruz

Derin kesiklere dikiş atılabilmesi için kısıtlı zaman olduğuna da değinen Dr. Onur Başeğmez, basit bir sargı ile kesiği geçiştirerek zaman kaybedilmemesi konusunda da uyarıyor: “Derin bir kesiğe belli bir zaman geçtikten sonra dikiş atılamaz ki bu da derin kesikler için çok tehlikeli bir durumdur. Yaranın açık olması sebebiyle enfekte olarak daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olma riski vardır. Kesik tendon, kas, sinir gibi dokulara zarar verirse ve zamanında müdahale edilmezse, kesiğin oluştuğu bölgede hareket kısıtlılığı, uyuşma, hissizlik gibi geri dönüşü olmayan durumlarla da karşılaşılabilir. Bu yüzden ciddi ve derin kesiklerde hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Basit bir sargı yapıp kendi kendine iyileşmesini beklemek çok yanlıştır.”

Uzvun tekrar yerine dikilebilmesi için zamanın çok kritik rol oynadığını hatırlatan Dr. Onur Başeğmez; “Kurban Bayramı’nda en sık karşılaştığımız kesiklerden biri de parmak gibi uzuvların kopması ile sonuçlanıyor. Kopan uzvun dikilmesinde başarılı olunabilmesi için kopan parçanın zamanında ve doğru bir şekilde hastaneye getirilmesi gerekiyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında panik yapmak yerine, kopmuş parça temiz su ile yıkanmalı, ıslak temiz bir bezle sarılmalı ve su geçirmez bir torbaya konulmalı. Bu torba buz üzerine yerleştirilerek hastayla birlikte hastaneye götürülmeli. Kopma seviyesi vücuda ne kadar yakınsa, yerine dikme öncesinde geçecek süre o kadar kısadır. Bu yüzden zamana karşı yarışılan böyle durumlarda, çok hızlı hareket etmek hastanın sağlığı açısından çok önemlidir.”

Bayramda Doğru Beslenme de Çok Önemli

Kurban Bayramı’nda bir diğer üzerinde durmamız gereken konu ise beslenme şeklimiz. Bayramlar beslenme düzenimizin değiştiği dönemlerdir. Böyle özel durumlarda et tüketimini aşırıya kaçırıp, beslenme düzenimiz dışına çıkarsak, tansiyon, şeker yükselmesi, mide problemleri, kabızlık, reflü, sindirim güçlüğü, kalp çarpıntıları gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliriz.

Kurban Bayramı’nı sağlıklı geçirmek, kurban etinin hazırlanmasından, bayram günündeki beslenme düzenine kadar birçok konuya özen göstermeye bağlı.

Kurban Bayramı’nı sağlıklı geçirmek istiyorsak et tüketimi konusunda bazı noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir. Öncelikle kurbanlığımızı almadan önce veteriner kontrolünden geçmiş ve uygun kesim şartlarını sağlamış olduğunuzdan emin olmanız çok önemli.

Acıbadem Mobil Sağlık Beslenme ve Diyet Uzmanı Burcu Yıldız sağlıklı bir bayram geçirmeniz için bazı önerilerde bulunuyor;

 Kurban eti kesildikten hemen sonra tüketilmemeli, bir gün bekletilmelidir. Çünkü kesimden hemen sonra lezzetsiz, sert ve sindirimi zor olur.

 Et ve et ürünleri protein bakımından zengin olduğu için çabuk bozulurlar. Bu nedenle saklama koşulları çok önemlidir. Buzdolabında maksimum 2-3 gün, buzlukta -2 derecede 1 hafta, derin dondurucuda -32 derece ile 3 ay kadar saklanabilir.

 Etler çözdürüleceği sırada buzdolabında veya mikrodalga fırında ya da soğuk su altında çözdürülmelidir. Dışarıda bekletilerek veya kalorifer üzerinde çözdürülme işlemi besin zehirlenmelerine yol açabilir.

 Etler ızgara, haşlama, fırında veya kendi yağıyla tencerede pişirilmelidir. Kızartma ve kavurma sağlık riskini artırır. Mangalda et yaparken de vitamin kaybını en aza indirmek, dumanın içindeki zehirli maddelerin etin içine geçmesini engellemek ve etin ateşle birlikte çok pişmesinden doğacak kanserojen maddeleri en aza indirmek için et ile ateş arasında 15 cm bulunması gerekmektedir.

 Bayramda size verilen ikramlardan küçük miktarlarda tüketmeniz beslenme şeklinizi korumanız açısından son derece önemlidir.

 Ziyaretlerde açık çay tercih edin ve günde 1 fincan kahveyi geçmeyin.

 Kebap, kuzu şiş, pirzola gibi etleri yavaş ve düşük ısıda pişirin. Mutlaka yanında salata veya taze nane-maydanoz tüketin.

 Etlerin yanına asitli, gazlı içecekler yerine ayran-yoğurt-cacık tercih edin.

 Etleri mutlaka az miktarda tahıllarla (kuskus, bulgur, esmer pirinç) ve bol taze sebze ile yemeğe özen gösterin.

 Kalp sağlığınız ve kanserden korunmak için haftada 2 kereden fazla kırmızı et tüketmemeye özen gösterin.

Eğer o gün gereğinden fazla yediyseniz kendinizi mutsuz hissetmeyin. Çözüm olarak o gün hareketinizi artırıp ortalama 30 dk yürüyüş yapın.

Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri

Acıbadem Mobil Sağlık, evde ve işyerinde sunduğu mobil sağlık hizmetleri ile geleceğin sağlık sistemini şekillendirmeyi, sağlık sektörüne yeni ve yenilikçi bir bakış açısı getirmeyi kendine amaç edinmiştir. Türkiye’deki Mobil Sağlık bilimindeki yeni bilgi ve uygulamalar konusunda öncülük ederken, dünyadaki mobil sağlık teknolojisindeki son gelişmeleri de yakından takip eden Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri, sunduğu acil sağlık ve evde bakım hizmetlerinin yanı sıra, bireyler ve kurumlar için geliştirdiği mobil sağlık çözümleri ile hayatı kolaylaştırmaktadır.