Genel SağlıkHABERLER

ACIBADEM KOCAELİ HASTANESİ’ NDE ÜCRETSİZ NEFES ÖLÇÜMÜ

“31 Mayıs Dünya Sigarasızlık Günü’nde Karbon Monoksit Ölçümü Yapıldı”

31 Mayıs Dünya Sigarasızlık Günü nedeni ile Acıbadem Kocaeli Hastanesi’nde ücretsiz karbon monoksit ölçümü yapıldı.

Hastaneye gelen tüm hastalara sağlık profesyonelleri tarafından yapılan testin sonunda özellikle sigara içenler, akciğerlerindeki karbon monoksit miktarını öğrendiler. Sigara içme sayılarına göre farklı verilere ulaşan kişilere sigara içmeye devam etmelinde halinde karşılaşabilecekleri sorunlar da aktarıldı.

Test sırasında sigara içmediği halde sadece pasif içici olması nedeni ile bile kişilerin karbon monoksit oranlarının yüksek çıktığı belirlendi.

“Günümüzde Her 10 Erişkin Ölümünden Birinin Nedeni Sigaradır”

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Uygar Cenik Golabi de sigaranın zararları ile ilgili hastane çalışanlarını bilgilendirdi.

Sigara ve İçindeki Zararlı Maddeler

Sigara dumanında dört binden fazla kimyasal madde vardır, bu maddelerden nikotin fiziksel bağımlılık yapar, karbon monoksit kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Sigaradaki kanser yapıcı maddelerden bazıları arsenik, benzen, krom, asetaldehit, kurşun, nikel, benzopiren, nitrozamin, polonyum 210, formaldehit, vinil klorür, DDT’dir. Arsenik fare zehiri olarak kullanılmaktadır. Sigaradaki iritan maddeler ve zehirler ise siyanür, azotoksit, akrolein, laktik asit, amonyak, bizmut, formik asit, aseton ve uçucu aminlerdir.

Sigara ve Üst Solunum Yolları

Sigara üst solunum yolunda bademcik iltihabı, sinüzit, burun iltihabı, diş çürükleri, diş dökülmesi, işitme kayıplarına yol açmaktadır. Alt solunum yollarında ise tekrarlayan bronşitler, zatürre riskinde artış, verem riskinde artış, astım riskinde artış, kronik bronşit, amfizem ve akciğer kanserine yakalanma riskinde artışa yol açmaktadır.

Sigara ve Kronik Bronşit (KOAH)

Sigara içenlerin %50’sinde kronik bronşit vardır, bronşitli hastalarda önce sabah öksürüğü ve balgam başlar, daha sonraki yıllarda nefes darlığı, solunum yetmezliği ve kalp yetmezliği gelişir.

Sigara ve Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri normal akciğer dokusunda olan hücrelerin kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle oluşturması ile ortaya çıkan bir hastalıktır, kitle önce bulunduğu ortamda büyür, daha sonra ise çevre dokulara ve dolaşım yoluyla uzak organlara yayılarak metastaza yol açabilir.

Kalp-Damar Sistemi ve Sigara:

-Kötü kolesterolde yükselme
-Kan akışkanlığının azalması sonucu damarların tıkanması
-Damar duvarlarında yağlı plakların oluşumu

Damar tıkanıklığına bağlı olarak kalp krizi riski ve inme riski artar, hipertansiyon ve periferik arter hastalığı gelişebilir. Burger hastalığında damarların tıkanması ve dokuların beslenememesine bağlı kangren oluşur ve kangrenli ayağın kesilmesi gerekebilir.

Sigara tükürük salgısını azaltır, yemek borusunun alt ucunda basıncı azalttığı için reflü hastalığına yol açar, ülser iyileşmesini geciktirir.

Sigara yara iyileşmesini geciktirir, ciltte erken kırışmaya yol açar, ağız boşluğu, dil, dudak, gırtlak kanseri riskini arttırır.

Gebelik ve Sigara

Gebelikte sigara içimi prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı, intrauterin büyüme geriliği, ani bebek ölümü, bebekte solunum problemlerine yol açar. Gebelikte pasif sigara içimi de benzer şekilde bu riskleri arttırır.

Sigara ve Kemikler

Sigara içenlerde osteoporoz gelişme riski artar, kırık iyileşmesi gecikir, sırt sorunları daha sık ortaya çıkar.

Sigara ve Ölüm Riski

Sigara tüm kanser ölümlerinin %30’undan sorumludur, akciğer kanseri ölümlerinin ise %90 nedeni sigaradır. Bronşit ölümlerinin ise %75’inden sigara sorumludur, kalp krizi ölümlerinin ise dörtte biri sigara nedeniyle olmaktadır.

Ülkemizde her yıl kırk bin kişide akciğer kanseri tespit edilmektedir, akciğer kanseri kanser ölümleri arasında tüm dünyada birinci sırada yer almaktadır. Akciğer kanserininse %90 nedeni sigaradır.

Sigara ve Pasif İçicilik

Pasif sigara içiciler de sigara bağımlıları kadar zarar görürler, pasif içicilik yukarıda anlatılan bütün risklere ( akciğer kanseri, kalp krizi, kronik bronşit, inme, çocuklarda akciğer gelişimini olumsuz etkileme, akciğer ve solunum yolu infeksiyonları) yol açabilmektedir.

Sigarayı Bırakalım

Gelin dünya sigara bırakma gününde kendimize bir iyilik yapalım ve sigarayı bırakalım, sağlıklı bir yaşama merhaba diyelim.