Genel SağlıkHABERLER

A VİTAMİNİ YENİDOĞAN BEBEKLERİN ÖLÜM RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Yenidoğan bebeklere verilen A vitamininin, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki bebek ölümlerini azaltacağı belirtildi.

British Medical Journal dergisinde yayımlanan haberde, bebeklerin çok az miktarda A vitamini deposuyla doğduğu belirtilerek, normalde bu eksikliğin anne sütüyle tamamlandığı, fakat gelişmekte olan ülkelerdeki annelerin sütünde beslenme yetersizliği nedeniyle her zaman yeteri kadar A vitamini bulunmadığı kaydedildi.

A vitamini eksikliğinin 6 aylık ve daha büyük bebeklerdeki ölüm riskini artırdığı belirtilen haberde, bebeklerin 2 haftalık ve 4 aylık arasında olduğu dönemin A vitamini takviyesi için en yararlı dönem olduğu ifade edildi.

Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletine bağlı iki bölgede yapılan araştırmada, 11 bin 619 yenidoğan bebeğin bir kısmına doğumdan sonraki 1 ve 2. günde 24.000 IU A vitamini, diğer kısmına da placebo (etkisi olmayan ilaç) verildi. A vitamini verilen bebeklerin ölüm riski 6 aylıkken, placebo verilen bebeklere göre yüzde 22 oranında azaldı.

Cinsiyetler arasında fark bulunmadığı belirtilen haberde, A vitamininin düşük kilolu doğan bebeklere daha fazla yarar sağladığının tespit edildiği kaydedildi. A vitamininin akciğerlerin ve sindirim sisteminin olgunlaşmasına yardımcı olduğunu tahmin eden bilim adamları, olgun akciğerlerin bakterilere karşı daha dirençli olduğunu, A vitamininin ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylediler.