7’NCİ KROMOZOMDAKİ GEN DİZİLİMİ BELİRLENDİ

Bilim adamları, insandaki hatalı el ve yüz gelişimi, sağırlık, kistik lifler, lif kanseri, lösemi ve diğer bazı kanser türleriyle bağlantılı olan yedinci kromozomdaki gen diziliminin belirlenmesi çalışmalarını tamamladılar.

Amerikalı ve Alman bilim adamlarının yaptıkları, sonuçları “Nature” dergisinde bugün yayımlanan çalışmayla, dizilimi belirlenen kromozomların sayısı böylece altıya ulaşmış oldu.

Bu kromozom, bugüne değin deşifre edilen kromozomların da en kapsamlısı. Bu kromozomda yaklaşık 1150 gen bulunuyor ve bu genler toplam 153 milyon DNA şifresi içeriyor. Bu genlerden birinin, kanserli hücrelerin neden bazı ilaçlara direnç gösterebildiğinin anlaşılmasına yardımcı olabileceği açıklandı. Diğer bazı genlerin de organizmanın bağışıklık sistemiyle bağlantılı olduğu kaydedildi.

Çalışmada yer alan, ABD’deki Washington Üniversitesi’ne bağlı “Genome Sequencing Center”ın başkanı Dr. Richard Wilson, yaptığı açıklamada, “Yedinci kromozomun deşifre edilmesiyle birlikte, gen ansiklopedisinin bir başka cildi de artık araştırmaya hazır halde” dedi.

Dr. Wilson, belirlenen bazı genlerin, bazı kanser türlerine sahip insanların gen sistemlerinde neler olup bittiğinin anlaşılmasını, yeni tedaviler, genetik ilaçlar geliştirilmesini sağlayacağını kaydetti. Dr. Wilson, beyaz kan hücreleri kanseri, lif kanseri ve löseminin (kan kanseri) bazı tipleriyle bağlantılı bir dizi genin de yine yedinci kromozomda bulunduğunu belirlediklerini ifade etti. Yedinci kromozomun, “Williams-Beuren sendromu (WBS)” diye adlandırılan, yüz gelişiminde düzensizlikler yaratan, zihinsel gelişimi yavaşlatan rahatsızlıkla ilgili birkaç geni de içerdiği kaydedildi. Dr. Wilson, “Sanıyorum, elde ettiğimiz sonuçları kullanarak, baş ve yüz gelişimiyle ilgili bazı genetik bilgilere ulaşabileceğiz” dedi.

Yedinci kromozomun dizilimini gösteren tüm bilgiler, araştırmacıların serbestçe ulaşabileceği bir şekilde internete konulacak.