1,5 MİLYAR HİPERTANSİYON HASTASINA ALTERNATİF ÇÖZÜM

Hipertansiyon; kan basıncı yüksekliği olarak tanımlanan kronik bir hastalıktır ve tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir halk sağlığı sorunudur.

Bu kapsamda araştırmalarını sürdüren uzmanlar hipertansiyona karşı fazla kilolar konusunda uyarıyor. Son yıllarda da obezite ve hipertansiyona savaş açan Amerika’da üzerinde çok konuşulan ve yararına inanılan doğal bir bitki ekstraktı olan svetol maddesinin kilo vermede ki etkisi ispatlanmıştır. Yeşil kahve çekirdeğinden elde edilen yüzde 45 klorojenik asit özü olan svetol, özellikle kan şekerini ve yağ birikimini stabilize eder, böylece aşırı kiloyu önler.
Dünyada 1,5 milyar hipertansiyon hastası bulunmakta ve her yıl 9,4 milyon insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Hipertansiyonun sebebi hala tam olarak bilinmemesinin yanında, alınabilecek önlemler ile ilgili araştırmalar devam ediliyor. Uzmanlar özellikle aşırı kilonun hipertansiyonu tetiklediği konusunda uyarıyor.
En İyi Reçete; Korunmaktır
Hipertansiyondan korunmanın başlıca kuralının “beslenme alışkanlıkları” olduğunu vurgulayan Diyetisyen Melis Zorgör; “Hipertansiyon; kan basıncı yüksekliği olarak tanımlanan kronik bir hastalıktır ve tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Yüksek kan basıncından korunmak için, ağır ve yağlı yemeklerden, tuzdan, alkolden ve fazla kilolardan sakınmak, düzenli egzersiz yapmak gerekir. Bu kapsamda Amerika’da keşfedilmiş yoğun olarak kullanılan kafeini alınmış yeşil kahve çekirdeğinden elde edilen yüzde 45 klorojenik asit özü svetol; yüksek klorojenik asit içeriği sayesinde kan şekerini ve yağ birikimini stabilize ederken, kilo vermeye de yardımcı oluyor. Yeşil Kahvenin aksine svetol maddesinin ayrıca tüketilmesi gerekmektedir. Bilimsel araştırmalar hala kafeinin tansiyon üzerinde ki etkisi konusunda tam bir sonuca varamamış olsa da vücudun kafeine olan tepkisi her insanda farklılık gösterdiği söylenebilir. O nedenle özellikle yüksek tansiyon şüphesi olan insanların kafein tüketiminde 2 kat dikkatli olması gerekir.” şeklinde konuştu.