Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

|Genel Saglik| [63] |Beslenme | [18] |Ana Cocuk Sagligi| [52] |Agiz ve Dis Sagligi| [14] |Cinsel Saglik| [40] |Kadin Sagligi| [35] |Ruh Sagligi| [10] |Spor ve Saglik| [11] |Erkek Sagligi| [14] |ilkyardim| [32] |Estetik_Cerrahi| [25] |Cerrahi| [29] |Gebelik| [24]

TÜBERKÜLOZ (VEREM) TÜBERKÜLOZ (VEREM)

Dünya Saglik Örgütünün arastirmalarina göre dünyada her yil 8 milyon kisi vereme yakalanmakta, 3 milyon kisi bu hastalik nedeniyle hayatini kaybetmektedir. Dünya nüfusunun üçte biri yani 1.9 milyar kisi verem mikrobuyla enfekte durumdadir. Bunlardan en az 50 milyonunun klasik ilaçlara dirençli verem basilleri ile enfekte oldugu tahmin edilmektedir.

Hastalarin %75’i sosyo-ekonomik bakimdan geri kalmis 13 ülkede ortaya çikmaktadir. Ancak 1985’lerden sonra ileri endüstri ülkelerinde de artis olmasi, bu ülkeleri de konuya yeniden önem vermeye ve ciddi tedbirler almaya zorlamistir.

Ülkemizde durum incelendiginde ise su durum görülmektedir. 1950’lerde verem görülme sikligi ve ölüm nedenleri arasinda birinci sirada yer almaktaydi. 1945 yilinda verem ölüm orani yüzbinde 262 ve 1965 yilinda hastaliga yakalanma orani yüzbinde 172 idi. 1953 yilindan itibaren baslatilan asi kampanyalari, açilan verem savas dispanserleri ve sanatoryumlarda uygulanan tedavi hizmetleri, genis halk kitlelerinin röntgenle tarama çalismalari, Saglik Bakanligi, UNICEF ve verem savas derneklerinin destek ve faaliyetleri ile verem nedeniyle ölümler ve vereme yakalanma oranlari hizla düsüs göstermistir. Bu düsüs halen devam etmekte olup bu gün verem ölüm orani yüzbinde 2.8 ve vereme yakalanma orani ise yüzbinde 29 civarindadir. Ancak bu rakam Bati Avrupa ülkelerinden yüksek olup, amacimiz bu ülkelerde oldugu gibi yüzbinde 10 oraninin altina düsmektir. Ülkemizde enfeksiyon havuzunun genisligi halen 12-15 milyon kisi civarindadir. Hastaligin en sik görüldügü bölge Marmara Bölgesi olup, bunu Güneydogu Anadolu Bölgesi takip etmektedir. Hastaligin en az görüldügü bölgeler ise Akdeniz ve Iç Anadolu Bölgesidir.

Günümüzde tüm dünyanin verem ile ilgili en önemli problemlerinden biri 1. kusak etkin ilaçlara direnç kazanmis hasta sayilarinin artma göstermesidir. Özellikle tedavi programlarinin iyi takip edilemedigi ülkelerde bu oranlar inanilmaz boyutlara ulasmaktadir. Ülkemizde klasik ilaçlara direnç kazanmis veremli hasta sayisi 2000 civarinda olup bu konu özel bir dikkatle takip edilmektedir.

Ülkemizde veremle mücadeleyi yürütecek ciddi bir teskilat mevcuttur. Bu kuruluslar asilama ve tedavi hizmetlerini ücretsiz olarak halkimiza ulastirmaktadir.

1950’lerde yapilan programlarin 1. amaci asilama ve kitle taramalari idi, günümüzde ise en önemli amacimiz, bulunan hastalarin hatasiz tedavilerinin temini olmalidir. Yeni hastalarin bulunmasina yönelik özellikle kitle taramalari gibi çalismalar ise ancak 2. sirada yer almaktadir. Bu nedenle ülke çapinda uygulanacak bir Tüberküloz Kontrol Programinin düzenlenmesinde birinci önceligin tedavi programi oldugu göz önüne alinmalidir.

2000’li yillara hitap edecek sekilde yeniden düzenlenen bir Ulusal Tüberküloz Kontrol Programimizin yeni aktiviteleri sunlardir:

Direkt gözlem altinda tedavi stratejisinin uygulanmasi

Çok ilaca dirençli vakalarin tedavisi projesi

BCG asilama oranlarinin %85’in üzerine çikarilmasi

Egitim programlarina agirlik verilmesi ve sürekli hale getirilmesi

Laboratuar aginin güçlendirilmesi

Gögüs hastaliklari hastanelerinin modernizasyonu

Tüm saglik kuruluslarinda standardize edilmis tani ve tedavi ilkelerinin uygulanmasi

Tedaviye alinan tüm hastalarin kayit ve takip altina alinmasi

Gönüllü kuruluslar ile isbirligi

Uluslararasi kuruluslar ile isbirligi

Verem hastaligi ile mücadele görüldügü gibi mesakkatli, sabir isteyen, pahali ve uzun yillar içeren bir uygulamayi gerekmektedir. Bir basil müspet tüberkülozlu hastanin yilda, 10-15 kisiyi enfekte ederek hastaligin kolayca yayilabilmesi yaninda tedavinin en az 6 ay veya 9 ay devem ettirilmesi ve hasta ile birlikte ailesinin de takip edilmesi zorunlulugu, Tüberküloz Kontrol Programinin ne kadar güç oldugunu göstermektedir. Dünya Saglik Örgütünün yaptigin arastirmalar göstermektedir ki; Türkiye gibi bir ülkede Etkili bir Tüberküloz Kontrol Programi ile Tüberküloz görülme sikliginin yariya indirilmesi için 8 yil geçmesi gerekmektedir.

Halkimizdan bu konudaki en önemli beklentilerimiz ise sunlardir:

Çocuklarimizin asilarinin yapilmasi konusunda anne ve babalarin duyarli davranmalari. BCG asisinin ilki 2. Ayini doldurunca , ikincisi ilkokul 1. Sinifta yapilmaktadir. Asinin hiçbir yan etkisi olmayip koruyuculugu yüksektir (%80).

Tüberküloz teshis ve tedavisi Bakanligimiz tarafindan ücretsiz olarak yapilmaktadir. Tüberküloz süphesi olan tüm hastalarimizin en yakin saglik kurulusuna ( özellikle verem savas dispanserine) basvurarak gerekli tetkikleri yaptirmalari gerekmektedir.

Tedaviye alinan hastalarin tedavilerini aksatmadan devam etmeleri ve aile bireylerini kontrole getirmeleri gerekmektedir.

Bu tedavinin kesintisiz devami halinde sifa orani %100 civarindadir.

Türkiye zaten geçmiste de, çok basarili bir “Verem Savasi” örnegi sergilemistir. Bugün de Bakanligimiza 271 Verem Savas Dispanseri, 22 Gögüs Hastaliklari Hastanesi, 11 Verem Pavyonu, diger kuruluslara bagli 7 Gögüs Hastaliklari Hastanesinden olusmus genis bir teskilat ile, bu mücadele için pek çok ülkeden hatta bazi çok gelismis ülkelerden bile daha sansli durumdadir.

TÜBERKÜLOZ (VEREM)

Ocak ayinin ilk haftasi Verem Savas Haftasi olarak kutlanmaktadir. Verem hastaliginin etkeni olan Koch Basili Ilk defa 1882 yilinda Robert KOCH tarafindan gösterilmistir. Bu basil en çok akcigere daha sonra böbrek,kemik,mide-barsak sistemi,deri,merkezi sinir sistemi ve lenf sistemini tercih eder.

BULASMA

Uzun yillar,verem mikrobunun hemen her yolla ve kolayca bulasabildigi sanilmistir. Bugün bile,bulasmanin,hastalarin balgamlarindan toza topraga karisan basillerin inhalasyonu (solunmasi) ya da hastalarla ayni kap-kacagi kullanmakla oldugu inanci hayli yaygindir.

Tüberküloz basilinin akcigerlere yerlesip çogalabilmesi için akcigerin en uç noktalarina kadar ulasmasi gerekmektedir. Bu uç noktalara ulasmayan,agiz ve burnun iç yüzeylerinde ve bronslarda tutulan basiller çogalamamakta ve disari atilmaktadir. Bu uç noktalara geçis yollari son derece dar oldugundan buralardan toz toprak gibi büyük partiküllerin geçmesi de mümkün olmamaktadir. Toz ve toprakla bulasmayi imkansizlastiran bir faktör de basillerin gün isigindan çok çabuk etkilenmeleridir. Bulasma pratik olarak yalnizca,damlacik çekirdegi tabir edilen ve hastalarin öksürük ve aksiriklariyla meydana gelebilen, aerosol seklindeki parçaciklarin üzerindeki basillerle olmaktadir. Hafiflikleri nedeniyle uzun süre havada asili kalabilen bu parçaciklarin üzerindeki basiller günes isigi giren bir ortamda 1-2 saat içersinde ölürler,günes isigi girmeyen los yerlerde ise (sinema,bar,cezaevi koguslari vs.. ) uzun süre canli kalabilirler.

Damlacik çekirdekleri yalniz öksürük ve aksirikla meydana gelebilmektedir. Bu nedenle öksürük bulasma açisindan en çok dikkat edilmesi gereken bulgudur.

Öksürük akciger tüberküloz olgularinin % 75‘ inde bulunmaktadir. Öksürmeyen hastalarin pratik olarak bulastirici olmadiklari kabul edilmektedir.

Meme tüberkülozlu ineklerin kaynatilmadan içilen sütlerinden de bulasma olabilmektedir. Bu tür bulasma ender olup veremle savasta hiçbir önceligi olmayan sindirim sistemi tüberkülozuna yol açmaktadir.

BELIRTILER

1- Halsizlik,yorgunluk,istahsizlik,zayiflama ve gece terlemesi

2- Ates

3- Öksürük,balgam ve kan tükürme

4- Gögüs kafesinin yan tarafinin agrisi

TESHiS

1- Hasta öyküsü ve fizik muayene

2- Radyoloji

3- Tüberkülin Testi

4- Balgam tetkiki

5- Kesin tani kültür çalismasiyla konur.

TEDAVi

Ilaçla iyilesme orani çok yüksektir. Önemli olan ilaçlari belirtilen doz ve sürede kullanmaktir. Hastanin kendisi ve çevresindekilerin kontrolleri önemlidir.

KORUNMA

1- BCG Asisi ile korunma

2- Ilaçla korunma

BCG Asisiyla Korunma: Mikrobun zayiflatilmis bir türünden yapilan asidir. Ülkemizde uygulanan verem asi semasi ;

Ilk asi : Bebek 2 . ayini doldurunca

Rapel : Ilkokul 1. Sinifta

Ilaçla Korunma : Veremle savasin temel amaci insanlarin verem mikrobuyla karsilanmalarini önlemektir. Bunun en etkili yolu erken teshis ve düzenli tedavidir. Erken teshiste ne kadar basarili olunsa da çogu zaman, hastalarin yakin temaslilarinin enfekte olmalari önlenememektedir. Mikrop kapmalarini önleyemedigimiz insanlari ilaçla koruyarak hastalanma ihtimalini en aza indirmek ve bu suretle yeni enfeksiyon kaynaklarinin ortaya çikisini önlemek de verem savasin önemli ilkelerinden biridir.

VEREMLE SAVAS KAVRAMI ve ILKELERI

Veremle savasta amaç,insanlarin tüberküloz basili ile enfekte olmalarini önlemektir. Çünkü basille enfekte olan kisi hemen hastalanmasa bile yasadigi sürece hastalanma riski altindadir. Bu nedenle hastalik kaynaklarini olabildigince erken teshis etmek ve bunlari yeterli süre ve düzenli olarak tedavi etmek verem savasin temel ilkesidir.

Olasi bir enfeksiyona karsi,insanlari BCG asisiyla bagisiklamak ve enfekte kisileri de olabildigince erken teshis ederek ilaçla korumak ve bu suretle hastalanma riskini asgariye düsürmek de verem savasin diger iki önemli ilkesidir.

ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA BCG ASISIYLA ASILATINIZ. Bu konuda bilgi için verem savas dispanserlerine,saglik ocaklarina basvurabilirsiniz.

Uz. Dr. Fatih KARA
Il Saglik Müdürü

Hit: 5749
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Numune Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0533 372 74 30

Ankara Numune Hastanesi 3 numaralı yoğun bakımda yatan Hayri ACAR adlı hasta için 0 Rh negatif kan aranıyor.

Tarih: 2/19/2018 1:40:37 AM
Serpil
  Aranan Kan: 0 RH -
9 EYLÜL ÜNİVERSİTE HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5073543890

9 Eylül Üniversite Hastanesi Onkoloji Servisi nde yatmakta olan Selma ÇEKLİ YILMAZ için ÇOK ÇOK ACİL 0RH - KAN VE TROMBOSİT ihtiyacımız vardır. Lütfen desteklerinizi bekliyoruz.

Tarih: 2/15/2018 10:47:27 AM
Gamze ŞENER
  Aranan Kan: A RH +
KARTAL KIZILAY KAN MERKEZİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05303215214

Emrah Kundurlu isimli hasta için A rh (+) kana ihtiyaç vardır. Kan vermek isteyenlerin Kartal Kızılay Kan Merkezine başvurmalarını rica ederiz. 05303215214

Tarih: 2/9/2018 3:05:49 AM
Emrah Kundurlu
  Aranan Kan: 0 RH -
İSTANBUL BAYRAMPAŞA KOLAN HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0 532 265 19 18

STANBUL BAYRAMPAŞA KOLAN HASTANESİNDE YATAN HASTA İÇİN ACİL 0 RH (-) KANA İHTİYAÇ VARDIR. HASTA 3 VEYA 4 GÜN SONRA AMELİYATA ALINACAKTIR. ACİL İHTİYAÇTA ARAYAN GÖNÜLLÜLERE TELEFON EDİLECEKTİR. AMELİYATTAN 2 3 SAAT ÖNCE BAĞIŞÇILARIN HASTANEDE OLMASI GEREKLİDİR. DOKTORUN RİCASI ALKOL UYUŞTURUCU MADDE KULLANMAMIŞ DÖVMESİ OLMAYAN BAĞIŞÇILARIN 3 GÜN SONRA +90 532 265 19 18 ( OĞLU AHMET GÖKÇEN İLE İRTİBAT KURMASI RİCA OLUNUR ) İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. NOT: KAN BAĞIŞI YAPACAK KİŞİLERİN HASTANIN AMELİYAT ÖNCESİ KAN UYUMU VAR MI YOK MU DİYE ÖNCEDEN HASTANEYE GİDİP TEST OLMASI GEREKLİDİR

Tarih: 2/7/2018 7:29:27 AM
HAMDİYE GÖKÇEN
  Aranan Kan: A RH -
Ankara Yenimahalle Onkoloji Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333002488

Ankara Yenimahalle Onkoloji hastanesinde ameliyat olacak hastz için çok acele A Rh(-) kana ihtiyacımız vardır. Kan verebilecek gönüllülerin irtibat kurmasını rica ederiz.

Tarih: 1/31/2018 3:33:30 AM
Mehmet Aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası