Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu
Kitaplar
[Konu Başlıkları]

Sağlık_Tıp  [biyografi]

Mazhar Osman / Kapali Kutudaki Firtina
     Bu adam tam Mazhar Osman'lik.", "Gidip bir Mazhar Osman'a görünsene!", "En iyisi bunu Mazhar Osman'a yatirmali!" gibi sözler, yirmi, hatta on yil öncesine kadar sik sik duyulurdu. Oysa Mazhar Osman'in vefat tarihi 1951'dir. Mazhar Osman ismi, nasil ve niçin hikayelere konu olmus, deyimlere, fikralara, hatta hakaretlere girmistir? Halkin dilinde adeta Marko Pasa ya da Nasrettin Hoca gibi efsanelesen doktor Mazhar Osman Uzman kimdir? Osmanli'dan Cumhuriyet yillarina uzanan yasami boyunca neler yapmistir? Iste bu sorular yazari, iki yillik bir arastirma sonucunda, Mazhar Osman'i biraz olsun tanimaya ve ölümünün 50. yilinda çikan bu kitapla okurlara tanitmaya yöneltti.

Yazar:  Liz Behmoaras/REMZI KITABEVI
Ikinci Beden
     Ikinci Beden, çagimizin en önemli gizemcilerinden, Tibetli doktor Lobsang Rampa'nin olaganüstü, büyüleyici ve inanilmaz ölçüde sasirtici görünen yasam öyküsüdür. Pek az kitap, dünyanin birçok ülkesinde milyonlarca satan Ikinci Beden kadar çok ilgi görmüs ve tartisma konusu yapilmistir. Lobsang Rampa, daha önce yayinevimiz tarafindan yayinlanan ve yine olaganüstü bir ilgiyle karsilanan Üçüncü Göz kitabinin devami olan bu eserinde, yasadigi müthis deneyimleri ve bu deneyimlerden sonra kullanilmaz hale gelen bedenini terk ederek, artik yasamak istemeyen bir Ingiliz'in bedenini yüce bir görevi sürdürebilmek için nasil devraldigini çarpici bir dille anlatmaktadir

Yazar:  T. Lobsang Rampa
Ibni Sina (Avicenna)
     Ibni Sina, Islam toplumunun kentlerdeki ara katmanlarindan gelmis olmasina karsin, bir halk adami ya da devrimci degildi. Ideali, zirvesinde çok az kisiye yer olan hakikate ulasmakti. Kitle için yasalar zorunluydu, ulema da etik ve politika ile yasalarin gelismesine hizmet ediyordu.

Yazar:  Brchard Brentjes/ Sonja Brentjes
Batisi Olmayan Günes Sarkin Dehasi Ibn Sina
     Bu eserde, içinde yasadigi yüzyilin en meshur bilgin ve tabipleri arasinda yer alan Ibn Sina'nin 57 yil gibi kisa bir zaman dilimine sikistirilmis yasam serüveninin basarilarla ve son derece ilginç olaylarla dolu olan 34 yilindan kesitleri içeren sürükleyici ve heyecan verici tablolar dikkatle resmedilmis, Üstad'in ustaca tedavilerini içeren sahneler gözler önüne serilmistir. Bu eserin yazari, Ibn Sina'nin yasami, inanç ve düsünceleri hakkinda tam bir bilgiye sahip olabilmek amaciyla basta Üstad'in kendi eserleri olmak üzere tip ve tarih alaninda kaleme alinan kaynak eserleri dikkatlice incelemis, Tahran Üniversitesi'nin ilmi ve tibbi yayinlarindan ve hocalarindan faydalanmistir.

Yazar:  Nurullah Larudi
Türkiye'nin Pasteur'u Dr. Z. Muammer
     Dr. Zekai Muammer Tunçman, Türkiye'de modern mikrobiyolojinin öncülerinden. O, yasami boyunca halk sagligina kanat germis. Bir öncü, bir örgütçü ve bir bilim insani olarak yalnizca Türkiye'de degil, dünyada da buluslariyla ilkler arasina adini yazdirmis. Dr. Tunçman, halkina karsi sorumluluk duygusuyla kendisine nerede ihtiyaç varsa oraya kosmus. 1920 yilinda Anadolu'dan bir yazi gelir genç doktora. ondan acil olarak yüz bin kisilik çiçek asisi, kolera ve veba kültürleri temin etmesi istenmektedir. Isgalciler, Anadolu'ya kinin, asi, serum, ilaç vb. gönderilmesini yasaklamislardir. Dr. Tunçman, kolera ve veba kültürlerini Istanbul Bakteriyolojihanesi'nde hazirlar. Disariya çikarilmasi yasaklanan çiçek asasini laboratuvardan alir ve Anadolu'ya geçer. Kuvvay-i Milliye'nin emrine girer. Kurtulus Savasi boyunca Kastamonu'da çalisir, binlerce asi ve serum hazirlar. Cumhuriyet Devrimi'nin genç doktor Tunçman, 1925 yilinda Paris'e gönderilir. Pasteur Enstitisü'nde kuduz hastaligi konusunda egitim görür. Artik bundan sonraki yasami, bu ölümcül hastalikla mücadele içinde geçecektir. 30 yil boyunca Türk Mikrobiyoloji Dernegi'nin baskanligini yapar. Dünyada ilk kez kuduz hastaligina iliskin dört dilde dergi çikaran kisi Tunçman'dir. Penisilin'in kasifi Alexandr Flemming, Grip Asisini bulan Waxman, Çocuk Felci asisini bulan Sabin ve dünya tibbinin önde gelen çok sayida bilim insani yakin arkadasi... Bu kitap; Dr. Tunçman'in yasam öyküsüne, makalelerine ve 1940'tan, 1970'e Rio de Jenerio'dan, Moskova'ya, Tokyo'ya kadar uluslararasi kongreler nedeniyle gidilen ülkelerin bilimine, sanatina ve gündelik yasamina taniklik eder.

Yazar:  Firdevs Gümüsoglu
Dr. Hami Dilek Beyin ve Sinir Cerrahisinde Bir Öncü
     Bilgi, azim, yüreklilik ve hümanizm pozitif bilim yolunu aydinlatan unsurlar... Bu yolda özverili bir çaba gösteren, emeklerini koyan, sinirlari zorlayanlar alanlarinin öncüleri olarak tarihsel süreçte yerlerini almaktalar. Dr. Hami dilek de bu öncülerden biri... O'nunla, yazik ki, artik hayatta olmadigi bir zamanda gerçeklesen tesadfî bir karsilasmanin sonucu olan bu kitap, yasamindan, yasadiklarindan, icraatlarindan aslina sadik kalinarak derlenmis belgelerden olusmakta. Dr. Hami Dilek'in örnek yasaminin, Türkiye'de nörosirürjinin insasinda koydugu taslarin, sinirsiz hümanizmasinin bu yolda yürüyenlerin yolunu aydinlatmasi dilegiyle...

Yazar:  Dr. Ilhan Elmaci
Tanıtılan Kitap Sayısı : 6 / Sayfa No :   1

ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası