Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alzheimer hastaliginda genetik faktörler önemli rol oynuyor

Aile öyküsünün Alzheimer için önemli bir risk faktörü olusturdugunu hatirlatan Dr. Baris Topçular, özellikle erken baslangiçli Alzheimer hastaliginda genetik faktörlerin öne çiktigini vurguladi.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A Hastanesi (BRSHH) Nöroloji Uzman Dr. Baris Topçular, Alzheimer hastaliginin, demans (bunama) grubu hastaliklar arasinda en sik görüleni oldugunu belirterek, “Alzheimer hastaligi siklikla unutkanlikla baslar ve zaman içinde dil ve görsel/mekansal fonksiyonlari da bozar” dedi.

Hastaligin genellikle 65 yasindan sonra basladigini ifade eden Dr. Baris Topçular, söyle devam etti: “Nadiren daha erken yaslarda da Alzheimer hastaligi görülebilmektedir. Alzheimer sikligi yasla beraber artis gösterir. 65-74 yas arasinda sikligi %5 dolaylarinda iken, 85 yas üzerinde neredeyse %40'a yaklasmaktadir. Ancak Alzheimer hastaliginin normal bir yaslanma olmadigi unutulmamalidir.”

Genetik faktörler rol oynuyor

Yasin Alzheimer hastaligi için en önemli bir risk faktörü oldugunu hatirlatan Dr. Baris Topçular, “65 yasindan sonrasinda hastalik sikligi her 5 yilda bir ikiye katlanmaktadir. Aile öyküsü de Alzheimer Hastaligi için önemli bir risk faktörüdür. Özellikle erken baslangiçli Alzheimer Hastaliginda genetik faktörler daha çok rol oynar. 60 yasindan sonra baslayan hastalikta ise ailevi özellikler daha az rol oynamakla beraber çesitli genlerin risk olusturdugu bilinmektedir. Kolesterol tasima görevi üstlenen ApoE proteinini kodlayan gen bunun için tipik bir örnektir” diye konustu.

Hastaligin yavas basladigini ve sinsice ilerledigini belirten Dr. Baris Topçular, sunlari aktardi: “Baslangiçta genellikle tek sikayet unutkanliktir. Bazen bu unutkanlik yasa bagli unutkanlik olarak degerlendirilip ihmal edilebilir ve bu tani ve tedavinin gecikmesine neden olur. Unutkanlik belirginlestikçe günlük aktivitelerdeki olumsuz etkisi daha da siddetlenir. Hastaligin orta evrelerine gelindiginde hastalar dis firçalamak, elbiselerini iliklemek gibi basit seyleri yapmakta güçlük çekmeye baslayabilirler. Disariya çiktiklarinda yol bulmada güçlük, anlamada, okumada ve yazmada zorluklar, konusmada bozulma olabilir. Hastalik ilerledikçe hastalar özbakimlarini yapamaz ve yardima muhtaç hale gelirler.”

Tam tedavisi yok

Günümüzde ne yazik ki Alzheimer hastaligini durduran ya da tamamen geçiren bir tedavinin olmadigini dile getiren Dr. Baris Topçular, sunlari kaydetti: “Ancak Alzheimer hastaligi tedavisi dünya genelinde en çok arastirma yapilan konulardan biridir. Halen iki grup ilaç Alzheimer Hastaligi tedavisinde kullanilmaktadir: Asetinkolin Esteraz inhibitörleri(AchEI) ve NMDA antagonistleri. AchEI grubunda ülkemizde ve dünyada 3 molekül vardir: Donepezil, Rivastigmin ve Galantamin. Bunlardan Donepezil tablet ve agizda eriyen tablet formlarinda, rivastigmin tablet, surup ve bant formunda, galantamin ise tablet ve suspansiyon formunda bulunmaktadir. Bu ilaçlar özellikle baslangiç döneminde bulanti ve kusma gibi yan etkiler yapabilirler. AchEI grubu ilaçlar hastaligin özellikle erken ve orta evresinde endikedirler. NMDA antagonisti olan memantin ise orta ve ileri evre Alzheimer Hastaliginin tedavisinde kullanilmaktadir. Ülkemizde tablet ve suspansiyon formunda bulunmaktadir. Ayrica hastalarin özellikle orta ve ileri evrelerinde görülen hayal görmeler, sinirlilik, uykusuzluk gibi sikayetler için semptomatik tedavilerin verilmesi gerekebilmektedir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası