Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEÇMISTEKI ACI HATIRALAR SILINEBILIR MI?

Süphesiz herkesin geçmiste kalmis, ‘’Keske yasanmasaydi’’ diyerek unutmak istedigi birçok anisi vardir. Iste bu aci yasanmisliklarin beyinden silinip silinemeyecegi yillardir bilim adamlarinin en önemli arastirma konularindan biri. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Nörolog Mehmet Yavuz, geçmisteki aci hatiralarin etkisini azaltma konusunda tüm merak edilenleri anlatiyor…

Ön bellek ve ana bellekten olusan beynimizde, önemli olmayan bilgiler ön bellekte kayitlanir. Örnegin bir defaya mahsus gerekli olan bir telefon numarasini ön bellek 10 dakika için depolar ve daha sonra bu bilgi bir daha hatirlanmaz. Önemli bilgilerse ana bellekte depolanir. En son bilgiler en üstte, ilk ögrenilenlerse en altta kayitlanir ve böylece hafiza katmanlari olusur. En üst katmanda depolanan en son bilgiler daha kolay hatirlanir.

Travmatik Olaylar Sosyal Hafizada Depolaniyor

Yasanan aci hatiralar hem ana bellege hem de sosyal hafizaya kayitlanir. Sol prefrontal bölge psikolojik dünyamizin da merkezidir. Aci hatiralar ayni zamanda sosyal hafizaya da kayitlandigi için, psikolojik ruh hallerimizi ve davranis tarzlarimizi da yakindan etkiler. Bu nedenle travmatik olaylar depresyon, panik atak ya da diger psikolojik bozukluklara neden olabilir. Bazen de sosyal hafizaya kayitlanan aci olaylar, ana bellekte çoktan hafiza katmanlarinin arasinda kaybolup unutuldugu halde bedensel dille hatirlanir. Kisi, geçmisindeki aci travmayi tamamen unutsa bile sosyal hafiza zaman zaman hatirlayabilir. Böylece panik atak ya da diger psikosomatik bozukluklar ortaya çikar.

Aci Hatiralar Davranis Bozukluguna Yol Açiyor

Sadece ana bellege kayitlanan aci hatiralar, zamanla etkisini kaybedip unutulur ancak sosyal hafizaya da kayitlanmissa bilinçalti dünyamiza da yerlesmis olur. Olumsuz sosyal hafiza kayitlari ya sürekli bilinçli üzüntü haline ya da bilinçaltinin yönettigi çesitli davranis bozukluklarina neden olur.

Psikopatlarda Sosyal Hafiza Çok Zayif!

Anti sosyal kisilik bozuklugu (psikopat) olanlarda sosyal hafiza çok zayif oldugu için travmalardan psikolojik etkilenme yasamazlar. Bu nedenle korkusuz ve duygusuzdurlar.

Ask Acisi da Hafizadan Silinebilir mi?

Eger tibbi olarak ön frontal lobdaki sosyal hafizayi silmek mümkün olabilirse, travmatik hatiralar hatirlansa bile aci ve üzüntü tablosu yasanmayabilir. Olay sadece hafizada olmasiyla kalir ve rahatsizlik vermez. Bu basarilabilirse, ask acilari da tarihe karismis olacak. Ancak burada unutulmamasi gereken husus, aci hatiralarin tamamen hafizadan silinmesi degil, acisiz hale getirilmesidir.

Anilari Acisiz Hale Getirmek Mümkün mü?

Bu kismen de olsa mümkündür. Günümüzde bilinç altini temizlemek için hipnoz, EFT, NLP, meditasyon gibi birçok yöntem kullaniliyor ancak bunlarin etkinligi süphelidir. Kuantum olumlama tekniklerinin daha etkili oldugunu belirten Dr. Yavuz, bu yöntemlerin hiçbirinde beyne disaridan herhangi bir müdahale olmadigini vurguladi. Bilinçaltini temizlemede en etkin yöntemin Manyetik Stimülasyon, yani TMS uygulamasi oldugunu hatirlatan Dr. Yavuz, bu teknikle aci hatiralari kismen de olsa yatistirabildiklerini belirtti.

TMS Tedavisi Beyne Zarar Vermiyor

Beynin sol ön bölgesine uygulanan TMS seanslari, sosyal hafizayi resetleyerek psikolojik olarak kisiyi rahatsiz etmeyecek pozisyona getirmektedir. TMS tedavisinin somut bir tedavi olup, manyetik bir aparat araciligi ile direkt bas bölgesine uygulandiginin altini çizen Dr. Yavuz bu tedavinin beyne zarar vermedigini belirterek sözlerini tamamladi.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası