Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yazla Gelen 7 Cilt Sorunundan Korunma Yollari

Yazin keyfini çikarmayi hayal ettiginiz su günlerde, minik bir hatirlatma yapmak istedik. Yaz mevsimi yalnizca keyif getirmiyor. Eger hazir olmazsaniz, bazi cilt sorunlariyla karsilasmaniz kaçinilmaz oluyor. Sicak yaz günlerinde dogada, açik havada daha fazla vakit geçiriyor, yüzüyor, günesleniyor, uzun yürüyüslere çikiyorsunuz. Bunlar yaz mevsiminin en keyifli taraflari. Ancak günes yaniklari, böcek isiriklari, isilikler gibi sorunlar bu keyfinizi gölgeleyebiliyor. Acibadem Kadiköy Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Inci Candan ve Acibadem Bakirköy Hastanesi Dematoloji Uzmani Yesim Tekin’e, yaz mevsiminde en sik rastlanan cilt sorunlarini ve alinmasi gereken önlemleri sorduk. Iste uzmanlarin yanitlari…

1. GÜNES YANIKLARI

Uzm. Dr. Inci Candan: Uzun süreli ve korunmasiz olarak güneste kalindiginda deride olusan yanma hissi, aci ve bazen de sivi dolu kabarciklar olusturan akut reaksiyon günes yanigi olarak tanimlaniyor.

Korunmak için: 11.00-16.00 saatleri arasinda dogrudan günese maruz kalmayin. Rüzgârli, bulutlu havalarda günesin olumsuz etki yaratmayacagini düsünmeyin. En az 30 koruma faktörlü günes kremi kullanin. Kremi günese çikmadan yarim saat önce uygulayin, 2-3 saatte bir yenileyin, denize ve havuza girdikten sonra tekrar sürün.

2. BITKI ALERJILERI

Uzm. Dr. Candan: Yaz aylarinda çogunlukla parklarda, bahçelerde vakit geçirmenin sonucu olarak bitki alerjileri ortaya çikabiliyor. En çok incir agaci veya olgunlasmamis meyvesi ile temastan sonra görülüyor. Temas ettigi bölgede kasinti, agri ve birkaç ay süren kahverengi lekeler olusuyor. Korunmak için: Hangi bitkinin alerji yapacagini bilmek mümkün olmadigi için korunmak kolay degil. Böyle bir reaksiyon oldugunda bölgenin bol su ile yikanmasi, kasinti ve yanma devam ederse soguk kompres yapilmasi, o an bulunabilirse antihistaminik ilaç alinmasi ve kortizonlu losyon sürülmesi öneriliyor.

3. GÜNES ALERJISI

Uzm. Dr. Candan: Bazi kisilerde cildin günese maruz kalan alanlarinda kasinti ve döküntüler ortaya çikabiliyor. Özellikle açik tenlilerde görülen günes alerjisi cildin günesle temas ettigi ilk gün ortaya çikip, sonra kendiliginden kaybolabiliyor. Ancak bu sorunu, yaz boyunca yasayanlar da var.

Korunmak için: Günes koruma ürünleri her zaman ise yaramiyor. Tatile çikmadan önce antihistaminik oral ilaçlara baslamak ve tatil süresince kullanmak kismen koruyor. Bazi durumlarda günes alerjisi olan kisilere yaz baslamadan isik ile duyarsizlastirma tedavisi uygulaniyor.

4. MANTARLAR

Uzm. Dr. Yesim Tekin: Çevremizde çok fazla bulunan ancak sanildigi kadar kolay bulasmayan bu mikroorganizmalar, nem ve isi yönünden uygun bir ortam buldugunda oraya yerlesiyor. Öte yandan günes lekesi olarak adlandirilan kahverengi lekeler ise vücutta zaten var olan bir mantarin uygun ortam bularak ortaya çikmasi ile olusuyor.

Korunmak için: Mantarin en sik görüldügü ayak, kasik ve vajinal bölge basta olmak üzere vücudu kuru tutmak, ortak ayakkabi ve terlik kullanimindan uzak durmak gerekiyor. Ayrica havuz veya denize
girdikten sonra islak giysilerin degistirilmesi de önem tasiyor.

5. PISIKLER

Uzm. Dr.Tekin: Katlanti bölgelerinde olusan, derinin birbirine degmesi ve terin tahrisi ile ortaya çikan kizariklik, deri yüzeyinde bozulma ve yaralar açilmasi pisik olarak adlandiriliyor. Bebeklerde sik rastlanan bu durum, yetiskinlerde de görülüyor.

Korunmak için: Pisikten korunmak için kilo kontrolünü saglamak önemli. Çünkü sisman kisilerde, katlanti bölgeleri olusuyor. Hava almayan ve ter ile tahris olan bu bölgelerde isilik olusma orani daha yüksek. Ayrica sisman olmayan kisilerin dustan sonra iyi kurulanmasi, özellikle erkeklerin pamuklu kumastan yapilmis, bacak üst kismina kadar uzanan ve vücudu saran iç çamasiri giymesi öneriliyor.

6. BÖCEK ISIRIKLARI

Uzm. Dr. Candan: Yaz aylarinda açik alanda daha çok vakit geçirilmesi nedeniyle böcek isiriklarina sikça rastlaniyor. Kasintinin yani sira bazen alerjik sorunlar, hatta ciddi hayati tehlikeler görülebiliyor. Korunmak için: Böcek nüfusunun çok oldugu dogal alanlarda giysilerin daha korunakli olmasi ve böcek kovucularin kullanilmasi gerekiyor. Bu tip ürünleri, açikta kalan bilek, boyun gibi bölgelere hafifçe sürmek yeterli oluyor.

7. KÖTÜ HUYLU DERI TÜMÖRLERI

Uzm. Dr. Candan: Sadece yazin degil, tüm yasamimiz boyunca günesin etkileri göz önüne alindiginda deri tümörleri akla geliyor. Bunlarin en önemlisi de melanomlar. Melanomlarin çogu azar azar günese maruz kalmaktan çok, çocukluk ve gençlik dönemlerinde günes yanigina sebep olacak kadar yogun günese maruz kalma sonucunda ortaya çikiyor.

Korunmak için: Çocuklari ve gençleri günesten her mevsimde uygun sekilde korumak çok önemli. Özellikle ailesel yatkinligi olan kisilerin daha hassas davranmasi gerekiyor. Koruyucu faktör ne anlama geliyor? Bir kisinin günes koruma kremi sürmeden 10 dakika güneste kaldiginda olusabilecek cilt hasari, ayni kisi günese çikmadan yarim saat önce 30 faktör koruyucu sürdügünde ancak 300 dakikada olusuyor. Yani koruma faktörüyle güneste kalma süresi uzatilabiliyor. Çocuklari giysi ile koruyun Çocuklar için 50 faktör koruyucu kremler öneriliyor. Ayrica kumsalda oynayan çocugun kremini iki saatte bir yenilemenin yani sira giysi, sapka ve gözlükle koruma saglamak da çok önemli. Bu amaçla açik renk ve sik dokumali giysiler tercih edilmeli. Sadece tatilde degil, sehir içinde de çocuklar disari çikarken açikta kalan bölgelerine koruyucu krem sürülmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası