Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Istenmeyen Tüyler Alerji Yapabilir!

Toplumumuzda beslenen evcil hayvanlarin % 62’sinin köpek, % 37’sinin ise kedi oldugu belirten Çocuk Sagligi Hastaliklari ve Çocuk Alerjisi Uzmani Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, hayatinizin bir parçasi haline gelen ve son derece sevimli olan evcil hayvanlarin alerji olusturdugu zamanlarda büyük sorun yarattigina dikkat çekiyor ve çözüme yönelik önerilerde bulunuyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, tüm alerjik hastaliklarda oldugu gibi hayvan alerjisinde de alerjik olunan maddeden uzak durmanin çok önemli olduguna, fakat alerjik hastaligin en çok görüldügü çocuklarda evcil hayvan beslemeye olan ilgi göz önünde bulunduruldugunda sorunun büyüklügünün daha da dikkat çekici oldugunu vurguluyor. Çünkü birçok ailenin evcil hayvanindan ayrilmak istemedigine dikkat çekiyor.

Kedi ve köpek alerjisinde, alerjik reaksiyonun çogunlukla hayvanin salya ve idrar gibi atiklarina karsi gelistigini, hayvan tüyünün bu maddeler için sadece bir tasiyici rol üstlendigini anlatan Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, bu durumun hayvanin tüyünün uzunlugu ile ilgisi olmadigini belirtiyor. Nuhoglu ayrica; özellikle kedi alerjisinin çok kalici ve bulasici bir madde olduguna, hayvanla ayni evi paylasan insanlarin kiyafetlerinin ortak yasanan okul - isyeri gibi birçok alana tasinabildigine dikkat çekiyor.

Alerjik Bireyler Için Öneriler

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu; evde hayvan ile birlikte yasamayi tercih eden alerjik bireyler, hayvani mümkün oldugunca sik yikayarak üzerindeki alerjik maddeyi uzaklastirabileceklerini belirtiyor. Köpeklerin yikanmayi sevdiklerine, kedilerin ise sudan hoslanmamasi nedeniyle “kedi alerjenini” azaltmada daha farkli yöntemlere basvurulmasi gerektigini vurguluyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu; hepa filtreli elektrik süpürgeleri ile sik yapilan ev temizliginin bu yönde en çok etkili yöntem olduguna, halilari kaldirmanin, yastik yorgan için özel alerjen geçirmeyen kiliflar kullanmanin önemine ve ev hayvanlarinin yatak odalarina girmesinin engellenmesi gerektigine deginiyor.

Hayvan alerjenleri küçük ve havada uzun süre asili kalabilen maddeler oldugundan dolayi, hava temizleyici aletler havada asili olan alerjik maddeyi büyük oran da uzaklastirabiliyor. Evinde hayvan besleyen anneanne babaanne dede gibi aile bireylerinin alerjik çocugun evine gitmeden önce banyo yapip temiz kiyafetler giymesini öneriyor.

Çok kalici olabilen kedi alerjeni, kedi evden uzaklastirilsa bile halilarda 20 hafta, koltuklarda ise 5 yil var olmaya devam edebiliyor. Bu nedenle alerjenden tam korunmak pek mümkün olamadigindan, böyle durumlarda asi tedavisine basvurmak gerekiyor.

Asi tedavisi dilalti damla yöntemiyle yapildiginda 3-5 yil arasi degisebilen süre sonunda vücut hayvan alerjenine alerjik yanit vermez duruma geliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası