Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KOLIK AGRISI ERKEK BEBEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Findik-Fistik-Kakao-Çikolata agriyi artiriyor

Kolik, saglikli bir sekilde gelisen 0-3 aylik arasi bebeklerde sik görülen bir durum. Ancak uzmanlara göre, bebekte görülen agriya kolik diyebilmenin 3 sarti var: Agri en az 3 haftadir sürmeli, haftada en az 3 gün ve günde en az 3 saat görülmeli. Bebeklerin aniden, güçlü bir sekilde aglamasina ve dolayisiyla annelerini sikintiya sokmasina yol açan bu agri, açiklanabilir bir durum yokken ortaya çikiyor. International Hospital Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Duygu Gür Ünal, kolik agrisi çeken bebeklerin açlik, uzun süredir degistirilmemis bez, iltihap (orta kulak iltihabi, idrar yolu enfeksiyonu) gibi nedenler yokken huzursuzlanip agladigini belirtiyor.

Genellikle dogum sonrasi bir ve ikinci haftalardan sonra baslayan kolik hastaliginin ailenin ilk çocugunda ve özellikle erkek çocuklarda görülme olasiliginin fazla olduguna deginen Dr. Duygu Gür Ünal, “Kolik agrisi daha çok ögleden sonra ve aksam saatlerinde baslama egilimindedir. Bebek bu dönemde çogu kez bacaklarini karnina dogru çekerek ya da yay gibi kasilarak yüksek ses ve tiz tonda aglar. Anneler bu durumu ‘sanki etini kopariyorlar’ ya da ‘tirnagini çekiyorlar’ gibi tarif ederler. Ancak aglama krizlerine giren bu kolikli bebeklerin genel sagliklarinda bir sorun görülmüyor; genellikle aylik kilo alimi normal ve bebek kolik ataklari disinda mutlu ve saglikli görünüyor” diyor.

Annelerin kolik hakkinda merak ettigi sorulari yanitlayan Dr. Duygu Gür Ünal, su bilgileri veriyor:

Her gaz sancisi kolik midir?

• Her gaz sancisinin kolik olmadigi bilinmelidir.

• Kolik durumunda, gidalara asiri duyarlilik ve bagirsakta hareket bozuklugu gibi teoriler üzerinde duruluyor, eszamanli psikolojik ve sosyal faktörlerin bu durumu artirdigi düsünülüyor.

• Bu sikayetlerle bebek doktora basvurdugunda aile ayrintili sorgulanmali ve iyi bir fizik muayene yapilmalidir.

• Anne-babalar; bebegin kusmasinin olup olmadigi, beslenmesi, emme ve istah durumu, uyku düzeni, idrar yaparken problem olup olmadigi, diskilama özellikleri, anne bebek iliskisi, annenin diyeti ve kullandigi ilaçlari konusunda doktora ayrintili bilgi vermeliler.

• Bebegin saglikli gelisimini gösteren kilo artisi gibi bulgular degerlendirilmeli ve bebegin muayenesi yapilmali, gerekli görülürse ayirici taniya yönelik tetkikler yapilabilir.

• Özellikle inek sütü alerjisi 12 aydan küçük bebeklerin yüzde 3’ünde görülür ve kolik ile en sik karisabilen durumlardan biridir.

• Klasik inek sütü alerjisinde bebekte ishal, kanli diskilama, kusma, yemeyi reddetme, ciltte ve yanaklarda egzama tarzi döküntü, büyüme gelisme geriligi, kilo alamama ve hirilti gibi sikayetler bulunsa da bazen bu sikayetlerin hiçbiri olmadan sadece karin agrisi da görülebilir.

• Gaz sancisi ya da kolik disinda idrar yolu enfeksiyonu ve orta kulak iltihabi gibi hastaliklar, çocuklarin en sik aglama ve huzursuzluk nedenlerinin basinda geliyor. Ama bu bebekler, sürekli mutsuz ve huzursuz oluyorlar. Ayrica gelisimleri ve tarti alimlari düsük olabiliyor.

Kolik agrilari kalici midir, bu durumda strese giren ailelere nasil yaklasilmali?

Doktor tarafindan kolik tanisi konan bebekte en önemlisi anne babanin bu durumun geçici oldugu ve bu dönemin çocukta ileri yaslarinda bir probleme neden olmayacagina ikna edilmesidir. Bu dönemde mümkünse aile büyüklerinden yardim istenmeli ve özellikle annenin asiri yipranmasi ve üzülmesinin engellenmeli. Bebegin agladigi dönemlerde annenin sakin olmasi, bebege bagirmamasi, bebegin yaninda aglamamasi önemli, bebek annesinin üzüldügünü ya da agladigini hissettiginde ‘kötü seyler oluyor’ düsüncesiyle huzursuzlugu daha da artabiliyor.

Kolik agrisini azaltacak öneriler var midir?

• Titresim yapan ev aletlerinin (çamasir makinesi, saç kurutma makinesi, aspiratör, elektrikli süpürge) gürültüsü genelde rahatlaticidir.

• Genelde bebekler araba ile gezdirildiklerinde (motorlu tasit, puset degil) biraz önce siddetle aglayan bebek kendisi degilmis gibi hemen rahatlar ve uykuya dalar.

• Kollar hafif öne kavusturulmus biçimde ve karin tasiyan kisiye bakacak sekilde kucaklamak ve yumusak ses tonu ile konusarak ya da ninni söyleyerek dolastirmak da faydali olabilir.

• Yine piyasada bu amaçla hazirlanmis müzikler de dinletilebilir. Karin üzerine konulan ilik havlu, karin ve sirt üzerine yapilacak masaj ve bacaklarin karina dogru bükülmesi seklindeki ufak ritmik hareketler de yardimci olabilir.

• Emziren annenin diyetinde özellikle inek sütü basta olmak üzere soya, yumurta aki, findik-fistik, kakao, çikolata gibi alerjiye neden olabilecek besinler ve çay, kahve, sigara, alkol ve bazi ilaçlar gibi uyaricilar sorgulanmali, bu gidalarin ve gaz yapma potansiyeli yüksek portakal suyu, kuru baklagiller, lahana, Brüksel Lahanasi gibi gidalarin tüketilmemesi önerilmelidir.

Kolikli bebekler diger bebeklerin yedigi mamalari tüketebiliyor mu?

• Arastirmalarda bazi biberonlarin gazi azaltici etkileri gösterilmistir.

• Emzik kisa dönemde rahatlamayi saglasa da uzun dönemde gaz yutma olasiligini artiracagindan dikkatle kullanilmalidir.

• Rezene çayi, papatya çayi az miktarlarda bebege verilebilir. Emziren anneler ise birer bardagi geçmemek sartiyla tüketebilir.

• Her bitkisel ilacin her durumda kullanilmayacagi gerçeginden yola çikarak bu dönemde hem bebek hem de anne tarafindan meyan kökü, sinemaki, anason kullanilmamalidir.

• Bütün bu yöntemlere ragmen rahatlamayan bebeklerde gaz giderici ilaçlar denenebilir fakat hiçbir gaz ilacinin yukaridaki önerilere üstünlügü yoktur, doktor tarafindan önerilen ilaç denenebilir.

• Kilo alimi ve nörolojik gelisimi normal olan ve kolik ataklari disinda huzurlu ve uykusu iyi olan bebegin kolik probleminin kendiliginden azalarak kaybolacagi bilinmelidir. Ayrica bu dönemdeki denenen tedavi yöntemlerinin hiçbirinin kesin sonuç vereceginin garantisi yoktur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası