Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kolesterol artik çocuklari da etkiliyor

Sagliksiz yasam kosullarinin bir sonucu olan kolesterol sorunu, artik çocuklari da etkiliyor. Çocuklar küçük yaslardan itibaren kolesterol sorunuyla tanisiyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Sertaç Çiçek, ileride kalp hastaligi gibi sorunlara yol açmamasi için, aileleri çocuklarda kolesterol konusunda bilgilendiriyor.

Ailevi yatkinlik veya obezite, fiziksel hareketsizlik, diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastaligi ve düsük tiroid aktivitesi gibi kosullar, çocuklarda kolesterol seviyesinin yükselmesine sebep olan faktörler arasinda yer aliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Sertaç Çiçek, çocukta kolesterolün dengede tutulmasi konusunda en önemli rolün aileye, özellikle de anneye düstügünü belirtiyor. Prof. Dr. Çiçek, “Annenin, sürekli olarak çocugunun nasil beslendigi konusunda takipte olmasi gerekiyor. Yoksa ileride çocukta kalp hastaligi çikmasi çok uzak bir olasilik degil” diyor ve çocuklarinda kolesterol olan anneleri bilgilendiriyor: “Çocuklarinda yüksek kolesterol olan ebeveynlerin % 90’inin, kendilerinde de kolesterol seviyesi yüksek oluyor. Ebeveyn kontrolü altinda yapilan diyet ve egzersiz, kolesterol seviyelerini azaltmada büyük önem tasiyor, bu yüzden tedavinin bir aile isi oldugunu unutmamak gerekiyor.”

Prof. Dr. Sertaç Çiçek, “Öncelikle çocugunuzu korkutmayin. Yasina uygun bir sekilde, yüksek kolesterol hakkinda onu bilgilendirin. Hekiminize tavsiye için basvurun. Bunu bir hastalik tedavisi olarak göstermeyin. Aile yemekleri planlayin ve çocugunuzun ne yedigine dikkat edin. Yemeklerdeki kolesterol ve yaglara özellikle dikkat edin. Yürüyüsler, oyunlar ve spor gibi egzersiz içeren aile aktiviteleri planlayin. Çocugunuzun kolesterol seviyelerini üç aylik beslenme degisiklikleri ardindan yeniden test ettirin. Çocugunuzun hekimiyle ilaç kullanimi hakkinda konusun. Ilaç kullanimi genellikle sekiz yasin üstündeki çocuklarda düsünülür ve sadece beslenme degisiklikleri ve egzersiz denendikten sonra kullanilabilir” diyerek çocuklarda kolesterol tedavisinde önceligin beslenme degisiklikleri ve egzersiz olduguna vurgu yapiyor.

Çocugunuzu kolesterolden korumak için:

Prof. Dr. Sertaç Çiçek’in çocuklarini kolesterolden korumak isteyen annelerin, öncelikle onlarin saglikli beslendiklerinden emin olmalari gerektigini söylüyor ve saglikli beslenme önerilerini siraliyor:

• Gerekli bilgiler için yiyeceklerin etiketlerini okuyun. Etiketler size servis edilen bir yemekte kaç kalori bulundugunu ve bir porsiyonun büyüklügünü söyleyebilir. Ayni zamanda, bu etiketler üzerinde bir porsiyonun ne kadar yag içerdigini ve bu yagin ne kadarinin doymus yag oldugunu bulabilirsiniz.

• Çocugunuza meyve, sebze, misir gevregi ve ekmek gibi tahil ürünleri, fasulye ve balik yedirin. Bunlar kolesterol bakimindan düsüktür ve çocugunuzun kan kolesterolünü düsürmeye yardimci olacaktir.

• Derisiz tavuk gögsü gibi yagsiz et deneyin. Etler üzerinde gördügünüz bütün yagi ayirin.

• Yemek yaparken yaglardan kaçinin. Izgara yapin ya da firinlayin. Kizartmayin.

• Kolesterolü yüksek yiyeceklerin alimini azaltin. Kolesterol, süt ürünlerinde, kirmizi et, beyaz et, balik ve karides gibi kabuklularda görülür. Yagsiz süt ya da düsük yagli yogurt gibi düsük yagli süt ürünleri tercih edin. Özellikle organlardan elde edilen ciger gibi etlerden kaçinin.

• Doymus yaglardan kaçinin. Bunlar, çogunlukla kurabiyeler, krakerler, firinda pisirilenler ve sert margarinlerde bulunur. Eger bulabilirseniz, bu bilgiyi etiketlerde görebilirsiniz. Eger bulamazsaniz, içerik listesine bakin. Listenin içinde hidrojene yag (doymus yag) varsa, kullanmaktan kaçinin. Yumusak margarinleri tercih edin.

• Çocugunuzun atistirmalarini kurabiyeler ve krakerlerden, meyveler, bebek havuçlari gibi çig sebzeler ve düz tuzsuz patlamis misira çevirin. En iyi atistirma sekli elma dilimleri, portakal dilimleri, yagsiz yogurda karistirilmis meyve, yagsiz patlamis misir ve düsük yagli cipslerdir.

• Çocugunuza okula götürmesi için saglikli bir ögle yemegi hazirlayin. Okul yemekleri için, tam tahilli ekmekle yapilmis düsük yagli veya yagsiz etli sandviçler hazirlayin. Düsük yagli peynir de eklenebilir.

• Çocugunuza düsük yagli yemekler seçmek konusunda yardim edin.

• Atistirmalik yiyecek veren otomatik makinelerinden çocugunuzu uzak tutun.

• Onlarin çocuk oldugunu ve sevdikleri yemekleri dogum günü partilerinde ve okul etkinliklerinde engelleyemeyeceginizi unutmayin. Sosisli sandviç, dondurma, kizartmalar ve pizza gibi çok yagli yemekler, diger saglikli yemeklerle ayni gün ve haftaninin geri kalaninda dengelendigi zaman çocugunuzun beslenmesinin bir parçasi olabilir.

• Kahvaltiyi tam tahilli ekmek kullanarak hazirlanmis tost gibi lifli yemekleri seçmek için bir firsat olarak kullanin. Elma gibi meyveler, suyundan daha çok lif içerecektir, bu yüzden meyve suyu yerine meyveyi tercih edin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası