Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DÜSÜK RISKINI AZALTAN YÖNTEM: HASSAS SEVGI GÖSTERIMI

Bebegini kucagina almayi hayal eden kadinlarin kabusu olan düsügün tedavisinde psikolojik destegin olumlu sonuçlar dogurdugunu söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Sedat Kadanali:

Tekrarlayan gebelik kaybi olan gebelere, ‘hassas sevgi gösterimi’ (Tender lovering care) adi verilen bir yöntemde, haftada bir ultrason ile bebekleri gösteriliyor. Anne- bebek arasindaki sevgi bagini güçlendiren bu yöntem tekrarlayan düsükleri azaltiyor

Heyecanla bebegini kucagina almayi hayal eden anne adaylarinin kabusu olan düsüklerin farkli nedenlerden kaynaklanabilecegini söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Sedat Kadanali; düsüklerin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgiler verdi:

• Heyecanla dogacak bebegini sevmeyi, oksamayi, büyütmeyi bekleyen anne adayi için düsük yapmak çok üzücü bir olaydir. Düsüklerin 2-3 defa pes pese olmasi ise; anne adayini umutsuzluga iter ve tüm gebeliklerinin düsükle sonuçlanacagi kaygisi artirabilir.

• Genetik sebepler, bebekte yapisal bozukluklar, endokrinolojik (hormonal) sebepler, bagisiklik sistemiyle ilgili problemler, pihtilasma sistemi bozukluklari, rahimle ilgili anormallikler, enfeksiyonlar ve bebege zararli maddelerin yanlislikla alinmasi düsük sebepleri arasindadir.

• Düsüklerde en sik görülen genetik sebeplerdir. Ilk üç ayda düsükle sonuçlanan gebeliklerde, yüzde 50-80 oraninda fetuste (bebekte) genetik anormallikler saptanmistir. Son yillarda daha detayli inceleme yapan CGH (comparative genetik hibridizasyon) yöntemi ile yapilan arastirmalarda; erken düsüklerde, genetik anomali oraninin yüzde 90’lara kadar çiktigi görülmüstür.

SEVINMENIZ BILE GEREBILIR!

• Bu bilgi isiginda, aslinda bazi düsüklere üzülmek yerine sevinmek gerektigini söyleyebiliriz. Her hamile kalan kadin, dogal olarak saglikli bir bebek hayal eder ve sakat bebek dogurmak istemez. Anne vücudu da ayni istekle çalisir ve sagliksiz gebeligi ya rahme kabul etmez ya da erken dönemde düsükle sonuçlanir; bunu dogal bir seçim mekanizmasi olarak kabul edebiliriz.

• Genel olarak bakildiginda tüm gebeliklerin yaklasik yüzde 15’i düsükle sonlanir. Birkaç gün geçmesi ile ortaya çikan, farkina varilmayan erken düsükler de hesaba katilirsa; düsük orani tüm gebeliklerde yüzde 20-25’lere kadar çikmaktadir. Ardi ardina iki veya üç kez düsük yapan kadinlarda ise; tekrarlayan gebelik kayiplarindan bahsedilir ve bu olayin görülme ihtimali tüm toplumda yüzde 1-2 civarindadir. Yani bir kadinin “ben hep böyle düsük mü yapacagim?” kaygisini büyütmemesi gerekir.

ÖNCE TEDAVI SONRA GEBELIK

• Gebeligin tasindigi rahmin dogumsal anomalileri (çift rahim, rahimde bölme olmasi, yarim rahim, rahmin sekil bozuklugu veya rahim agzi yetmezligi), tekrarlayan gebelik kayiplarina yol açabilmektedir. Bu problemler, görüntüleme yöntemleri ile ortaya konmakta ve yapilan endoskopik ameliyatlar ile rahim gebeligi tasiyacak hale getirilebilmektedir. Rahim agzi yetmezliginde geç düsükler olmaktadir; bu durumda rahim agzinin gebeligin 3-4. ayinda basit bir operasyonla dikilmesi ile gebelik kayiplari önlenmektedir.

• Anne adayinda olan endokrinolojik problemler; erken gebelikte salinan progesteron hormon eksikligi, süt hormonu (prolaktin) fazlaligi, troit bezi ile ilgili sorunlar, seker hastaligi ve polikistik over hastaligi, düsük nedenlerinin yüzde 8-12’sini olusturmaktadir. Hamile kadinda ortaya çikan pihtilasma bozukluklari, tekrarlayan düsüklere yol açmaktadir. Tani konulduktan sonra ilaç veya gebelik boyu kullanilacak kani sulandirici günlük enjeksiyonlar ile canli ve saglikli dogumlar elde edilmektedir.

HASSAS SEVGI GÖSTERIMI YÖNTEMI DÜSÜGÜ AZALTIYOR

• Tekrarlayan düsük yapan kadinlara sonraki gebeliklerinde verilen psikolojik destegin, gebelik kayiplarini azalttigi görülmüstür. Örnegin; tekrarlayan gebelik kaybi olan gebelere, ‘hassas sevgi gösterimi’ (Tender lovering care) adi verilen bir teknik olumlu etkiler gösterebiliyor. ‘Hassas sevgi gösterimi’nde; haftada bir ultrasonografi ile anne karninda bebeklerinin gösterilerek, anne- bebek arasi sevgi baginin kuvvetlendirilmesi yönteminin, düsükleri belirgin sekilde azalttigi bilimsel çalismalarla gösterilmistir.

BILIMSEL ARASTIRMALAR

• Tekrarlayan düsük yapmis kadinlar iki gruba ayrilarak; bir gruba erken gebelik döneminde ultrasonografi ile bebekleri gösterilerek psikolojik destek verilmis, diger gruba ise normal gebelik takibi yapilmistir. Bu bilimsel çalismada ‘hassas sevgi gösterimi’ yöntemi uygulanan kadinlarin yüzde 86’si düsük yapmadan sorunsuz dogum yapmis iken, normal takip olanlarin ancak yüzde 33’ü düsük yapmamistir. Baska bir arastirmada ise; tekrarlayan düsük yapmis kadinlara ilk aylarda psikolojik ve tibbi destek verilen grupta saglikli gebelik yüzde 51 olmus iken, destek verilmeyen grupta yüzde 26 olarak bulunmustur. Tekrarlayan düsük yapan kadinlarda farkli mekanizmalarin bu olaya yol açtigi düsünüldügünden bu kadinlarda sira disi yollarin izlenmesi basariyi artirmaktadir.

NORMAL GEBELIKLERDE GEREKSIZ

• Ultrason ses dalgasi oldugundan, gebelikte bebegin sagligina zarari olmadigi gösterilmistir. Ancak normal gebeliklerde çok sik ultrasona girmenin bir faydasi olmadigi ve gerekli oldugu dönemlerde girilmesi, hekim isgücünün verimli kullanilmasi açisindan degerlidir. Avrupa ve Amerika ülkelerinde gebelikte ultrasona gebeler daha seyrek gitmektedirler; hatta bu konuda çok daha tutucu olan Ingiltere’de gebelikte ultrasona gerek var mi, varsa 1 veya en fazla 2 defa girmenin yeterli oldugu tartisilmaktadir. Burada öne sürülen düsünce, ultrasonun zararli oldugu degil, is gücünün verimli kullanilmasi ve gereksiz yapilan ultrason incelemelerin gebeligin takibine fayda saglamayacagi açisidir. Normal gebelik için çok sik ultrasona girmenin gereksizligine biz de katiliyoruz. Fakat tekrarlayan gebelik kayiplarinda “hassas sevgi gösterimi” için sik ultrason kullanimi bu kapsamda degerlendirilmemelidir.


DÜSÜGE KARSI SOSYAL VE PSIKOLOJIK DESTEK

• Gebelik öncesi yapilacak bir doktor degerlendirilmesi; annede düsüge yol açacak olasi faktörlerin belirlenmesi ve buna yönelik önlem alinmasi açsindan degerlidir. Iki veya üçten fazla düsük yapmis kadinlarda ise daha özel ve detayli testler ile düsüge yol açan nadir faktörler ortaya konarak tedavi edilmektedir. Bunlarin yani sira düsük yapan kadinlara verilecek olan sosyal ve psikolojik destegin önemli oldugu açiktir. Ancak sunu da unutmamak gerekir; bir kisim düsük, tamamen vücudun saglikli gebeligi seçme mekanizmasiyla ilgili olup, bunlari önlemek hem istenen bir durum degildir, hem de basarili olmamaktadir.

HER KANAMA DÜSÜK DEGIL!

• Hamile kalan her kadin, düsük korkusunu yasiyor ve gebeligin kadin bedeninde olusturdugu normal degisimleri yanlislikla düsük belirtisi olarak yorumlayarak endiselenebiliyor. Düsügü veya düsük tehdidini düsündürecek belirtilerin basinda; gebelik esnasinda kanama olmasi ve bu kanamaya agrilarin daha dogrusu gelip geçen sancilarin eslik etmesi geliyor. Bu agrilari çogu kadinlar tarafindan, “adet görecekmisim gibi belim ve kasiklarimda agri var” olarak tanimlamaktadir. Ancak sunu hemen vurgulamaliyiz ki; her gebede rahmin hizla büyümesine bagli olarak, erken gebelik döneminde kasik agrisi olabilmektedir. Bu agrilar, periyodik olmayan gerilme tarzinda agrilardir. Yine bazi gebelerde cinsel iliski sonrasi da kanama olabilmektedir, bu da düsükle karistirilmamalidir. Bebegin erken dönemde annenin karninda ölmesi ile sonuçlanan düsüklerde ise bulanti, kusma ve memelerde gerginlik gibi gebelik belirtilerinin aniden kaybolmasi da düsügü akla getirebilmektedir.

EN GÜVENILIR IPUCU BEBEGIN KALP ATISLARI

• Günümüzde ultrason incelemede görülen ipuçlari, bazi gebeliklerin düsükle sonuçlanacagini öngörse de, bir gebeligin düsükle sonuçlanacagini önceden gösteren bir yöntem yoktur. Ancak ultrason incelemesinde bos gebelik olmasi veya bebegin kalbinin çalismadiginin görüldügü durumlarda, kesin düsük olacagi söylenmektedir. Çogu gebe kadinin korkarak sordugu “bu gebeligimde düsük yapar miyim?” sorusunu, normal ultrason bulgulari olan bir gebelikte tahmin etmek mümkün degildir. Fakat bazi olumlu bilgiler vardir; mesela bebek kalp atislari görüldügünde düsük riski yüzde 65 azalmistir veya gebeligin ilk 3 ayi doldugunda düsük riskinin yüzde 90’i kaybolmustur gibi pozitif bilgiler verebilmekteyiz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası