Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI KILOLAR KADINLARDA IDRAR KAÇIRMA NEDENI

Zor dogum, sik dogum ve dogum sirasindaki yirtilmalar, menopoz dönemi ve bazi diger jinekolojik ameliyatlardan sonra idrar kesesi (mesane) sarkmasi nedeniyle idrar kaçirma sorunlari baslayabilmektedir. Genç yastaki kadinlarda da görülen idrar kaçirma (inkontinans) özellikle orta yastan sonra daha siklikla karsimiza çikmaktadir. Idrarini tutamama ve idrar kaçirma kadinlarda sosyal yasami zorlastiran ve günlük hayatta birçok probleme neden olan en önemli saglik sorunlarindan biridir.

Memorial Atasehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Tibet Erdogru, da Vinci robotik cerrahi yöntemiyle kadinlarda mesane sarkmasi ve idrar kaçirma sorunlarinin tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Sik tuvalete çikiyorsaniz ya da tuvalete dahi yetisemiyorsaniz…

Çok sayida dogum yapmak ya da zor ve müdahaleli dogumlar menapoz sonrasi idrar kesesini asan kaslarin (pelvik taban kaslarinin) gevsemesiyle veya rahim alinmasindan (histerektomi) sonra mesanedeki sarkma sonucu idrari depolama ve yapmayla ilgili sorunlar baslamaktadir. Bunlar sik sik tuvalete çikma, tuvalete yetisememe, gece tuvalete kalkma, idrarda yanma gibi sikayetlere neden olur. Mesanedeki sarkmalari biz 4 dereceye ayirarak siniflandiriyoruz. Birinci ve ikinci derece mesane sarkmasi legen kemiginin tabanindaki kaslarin egzersizleri ve günlük hayatta yapilan bazi degisiklikler ile tedavi edilebilir. Ancak, üçüncü ve dördüncü derecedeki mesane sarkmalari çok ciddi olup, cerrahi tedavi gerekmektedir.

Kapali sistem ameliyatlardaki devrim “da Vinci Robot”"da Vinci robotik cerrahi” tip dünyasinda ileri teknoloji ürünü olarak biliyor ve yogun olarak ABD'de olmak üzere dünyanin pek çok ülkesinde yaygin sekilde kullaniliyor. Uzun yillardir mesane sarkmasi ameliyatlari açik yöntem ile yapilmaktaydi. Bu ameliyat sonrasinda hastanin karninda büyük bir ameliyat izi kalmakta, ameliyat sonrasi dönemde fazla agri çekilmekte, günlük hayata ve isbasina dönmek için uzun süre geçmesi gerekmekte idi. Bunun yaninda zamanimizda hazneden yapilan asma ameliyatlari da çok etkili olmamakta ve yillar içinde sarkma tekrar meydana gelmekte ve basarisizlikla sonuçlanabilmektedir. Son yillarda erkeklerdeki prostat kanseri ameliyatlarini yapan, da Vinci robot teknigi artik kadinlarda mesane sarkmasinin tedavisinde de basarili sekilde uygulanmaktadir. Robotun gözleri ile 3 boyutlu görüntü alinabilmekte ve vücut içindeki robot kollarin insan elini taklit eden hareket kabiliyeti ile mesane sarkmasi kesin olarak giderilmekte, idrar tutma mekanizmasi daha iyi onarilmakta ayni zamanda hastada ameliyat izi olmamaktadir. “da Vinci robot” ile ameliyat sonrasi dönemde ameliyata bagli sikayetler çok az olurken, iyilesme süresi ve günlük yasama dönme süresi çok kisalmakta ve bu avantajlar ile basari orani %95’leri bulmaktadir.

Idrar kaçirmanin sebepleri ve risk faktörleri nedir?

• Ilerleyen Yas: Menapoz olusunca yasin ilerlemesiyle östrojen hormonunun azalmasi legen kemigi içindeki mesane ve rahmi yerinde tutan destek dokular zayiflamakta ve idrar kaçirma, (üriner inkontinans) artmaktadir.

• Dogum: Fazla sayida dogum, iri bebek, dogumda vakum kullanilmasi gibi sebepler idrar kaçiran kadinlarda siklikla mevcuttur.

• Fazla kilolu olmak-Obezite: Asiri kilolularda karin içi basinç artmakta ve idrar kaçirma daha sik olmaktadir.

• Kalitimsal Sebepler: Bazi kadinlarin destek dokulari ve baglari dogumlarindan itibaren zayiftir ve idrar kaçirmaya yatkindirlar.

• Kabizlik: Ikinma destek dokulari zayiflatmaktadir.

• Kronik Hastaliklar: Astim, bronsit, diyabet, kas hastaliklari ve omurganin kaza sonucu travmasi risk faktörüdür.

• Tekrarlayan idrar torbasi enfeksiyonlari

• Fistüller

• Bazi hastaliklarin tedavisinde kullanilan ilaçlar

Idrar kaçirma kader degil

Kadinlarin büyük bir çogunlugu bu sorun yüzünden doktora gitmekten utaniyor ve çekiniyor. Idrar kaçirma tanisi konulan hastalarin yüzde 70'i baska bir sebepten dolayi doktora geliyor. Çünkü hastalar hem bu sorundan utaniyor hem de 'çok dogum yaptim, menopoza girdim artik bu benim yasamimin bir parçasi' diye düsünerek kendi yasam kalitelerini düsürüyorlar. Oysaki bu kesinlikle dogru degil. Kadinlarin hiçbir sekilde bundan çekinmeden utanmadan bunun bir rahatsizlik oldugunu bilerek doktora danismalarini öneriyoruz. Bu hastaligin tanisinin konulmasi bir muayene süresi içinde biter. Idrar kaçirma tanisi için yapilan muayenelerin hiçbiri utanilacak ya da zorlanilacak muayeneler degildir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası