Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP IÇIN EN DOGAL BAYPAS DÜZENLI SPOR!

Kalp krizi riskini yari yariya azaltan, hatta kalp krizi geçirenlerde iyilesme sürecini hizlandiran spor, bilinçsiz yapilirsa kalpte yarardan çok zarara neden oluyor! Saglikli bir kalbe sahip olmak için saatlerce kosmaya ya da spor salonlarina kapanmaya gerek olmadigini söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kardiyoloji Bölüm Baskani Dr. Hikmet Tezel kalbini düsünenleri uyariyor:

Sadece yürümek bile sporun sagliginiza sagladigi nimetlerden yararlanmanizi saglar. Günde 30 dakika yürüyün, bu yeter! Ama sakin alisveris merkezlerinde magaza gezerken yaptiginiz yürüyüsle karistirmayin! Zira kalbe en yararli yürüyüs, oksijenli ortamda ve tempolu yapilan yürüyüstür. Olusan ve olusacak damarlar ile dogal baypaslar meydana gelir ve kisi kalp krizi riskine karsi daha korunakli olur.

Saglik açisindan sayisiz faydalari olan sporun yanlis yapilmasi durumunda kalbe yarardan çok zarar verebilecegini söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kardiyoloji Bölüm Baskani Dr. Hikmet Tezel; kalp sagligi için dogru spor yapmanin yollarini anlatti:

• Düzenli egzersiz yani spor yapmak, kalp krizi riskini yari yariya azaltir. Hatta kalp krizi geçirenlerde iyilesmeyi kolaylastirir. Yapilan çok sayidaki bilimsel çalismada; hareketsiz yasayanlara göre, düzenli spor yapanlarda, kalp krizi ihtimalinin 1/3’e yakin azaldigi, krizden sonra iyilesmenin daha çabuk oldugu ve kalp krizinden ölüm oraninin da daha az oldugu bildirilmistir.

• Egzersiz sirasinda, kalp kasi daha fazla çalisir. Kalp kasinin daha çok çalismasi için de daha fazla kanlanmasi gerekir. Bu durumda düzenli egzersiz kalp kasini besleyen koroner damarlarin genislemesini, yikanmasini ve yenilenmesini saglar. Ihtiyaç arttikça yeni damarlar olusur. Yeni damarlarin açilmasi ile olusan dogal baypaslar, kalp kasini güçlendirerek kalp yetersizligini, infaktüs riskini ve kötü sonuçlari engeller.

KALP KRIZI RISKINI AZALTIR

• Düzenli egzersiz sayesinde, acil durumlarda kalp hizini yavas yavas arttiran ve kalbin zarar görmesini engelleyen bir mekanizma gelisir. Kan basinci yüksek olan kisilerde, kan basincinin düsmesi ve kolay ayarlanmasi da düzenli egzersizin bir baska faydasidir. Ayrica düzenli egzersiz; kilo vermeyi kolaylastirir, insülin direncini düsürerek prediyabet ve diyabet yani seker hastaligi gelisimini engeller, iyi kolesterolü yükseltir, kanin pihtilasmasini önler, stresi azaltir, mutluluk hormonu serotonin salgisi ile mutluluk hissini arttirir, depresyondan korur, dokularin kanlanmasini arttirarak yaslanmayi geciktirir. Düzenli egzersiz kalp krizi ve inme riskinin azaltmanin yani sira bunamaya, kemik erimesine ve bazi tür kanserlere karsi insan sagligini korur.

SPOR SALONU SART DEGIL

• Ancak sporun sagladigi tüm bu nimetlerinden yararlanmak ve kalp damar sagliginizi korumak için kosmak ya da spor salonlarindaki programlara dahil olmaniz gerekmiyor! Sadece düzenli ve tempolu yürümek de sporun bu faydali etkilerinden yararlanmanizi saglar. Günde 30 dakika hizli olarak yürüyün, bu yeter! Tüm günün yorgunlugunu bahane etmeden, evde ya da iste sarf edilen enerjiye ilaveten her birey kendine günde en az 30 dakika ayirmali ve açik havada tempolu yürüyüs yapmalidir. Kalp sagligi için 1 saat boyunca 5 km yürüyüs idealdir. Yani en az haftada 150 dakika yürüyüs yapilmasi önerilmektedir. Ama unutmayin; bu yürüyüsler tempolu olmalidir, magaza dolasarak degil!

HEDEF KALP HIZI: 220 - YAS

• Her yas grubundaki bireyler her tür spor aktivitesine katilmadan önce mutlaka saglik kontrolünden geçmelidir. Yapilan efor testi ile kalbin ulasabilecegi en yüksek hizi yani maksimum kalp hizi belirlenir. Bu hiz 220 eksi yasinizdir. Yani 50 yasindaysaniz maksimum kalp hiziniz 220 - 50 = 170 olacaktir. Kalp ve akciger sagligi açisindan; egzersiz sirasinda kalbinizin hizi, maksimum kalp hizinin yüzde 50 ila yüzde 75’i arasinda olmalidir. Bu araliktaki kalp hizina ‘hedef kalp hizi’ denir. Egzersize yeni baslayanlarda, ilk birkaç ay ‘hedef kalp hizi’nin alt düzeylerde, yani yüzde 50 yani maksimum kalp hizinin yarisi kadar olabilir. Limitlerin altinda kalmak veya üstüne çikmak anlamsizdir. Egzersize devam ettikçe efor kapasitesi artacagindan kalp hizi da yavas yavas artacaktir.

ÖNCE SAGLIK KONTROLÜ

• Eger kalp krizi geçirmis birisi düzenli spor yapacaksa mutlaka bireysel olarak doktoruna danismalidir. Kalp hizini bulmak için krizden 15-20 gün sonra yürüyüs bandinda efor testi yapilmasi gerekir. Bu sayede ulasilan kalp atim sayisina göre, egzersiz sirasindaki hedef nabiz hesaplanmalidir. Yani kalp krizi geçiren kisilerde, düzenli egzersizin miktari, kalp krizinin yarattigi hasarin boyutuna, hastanin genel durumuna ve efor testinde hastanin ulasabildigi hedef kalp hizina göre ayarlanir. Kalp krizi geçirmis bireyler de düzenli ve tempolu olarak haftada 3 ila 5 gün, 30 ila 45 dakika arasi yürüyüs, yüzme ve bisiklete binme gibi egzersizler yapabilirler.

YEMEK SONRASI DEGIL AÇ KARNINA

• Düzenli egzersiz için ideal olan saatler, kisinin yasam saatlerine göre degisebilir. Fakat hemen yemek sonrasi yapilan egzersizin, kalp sagligi üzerine olumsuz etkileri olabilir. Kalp hastalarinda sikayetler yemek sonrasi ortaya çikabileceginden, sporun yemekten bir buçuk iki saat sonra aç karnina yapilmasi uygundur. Asiri soguk ya da sicak havalarda fazla efor gerektiren sporlar yapilmamalidir. Özellikle bilinen kalp hastaligi olanlar ya da kalp hastaligi için risk faktörü tasiyanlar buna dikkat etmelidir. Soguk suda dus veya yüzme tehlikeli olabilir. Yürürken rüzgâri arkamiza almakta fayda vardir.

SABAH SPORUNDAN KAÇININ

• Sabah saatleri spor için sakincali olabilir. Bu saatlerde sempatik sinir sistemi aktif hale gelir; adrenalin, efedrin ve kortizon gibi tansiyonu yükselten, çarpintiya neden olan hormon artislari gözlemlenir. Kanin pihtilasma egilimi artar. Sabah saat 7.00’de kan basinci en keskin yükselisini yapar. Vücut zayiftir ve bu saatlerde kalp krizi riski artis gösterir. Uykudan uyandiktan yarim ila bir saat sonrasinda toparlanma olur. Bu nedenle erken saatlerde spor yapmaktan kaçinilmalidir. Güzel bir kahvaltidan 1 ila 2 saat sonra yapilacak yürüyüs gerekli faydayi saglayacaktir.

• Spor yapmak için en uygun saatler, ögleden sonra saat 16:00 ila 19:00 arasidir. Aksam saatlerinde spor yapildiginda sindirim sistemi hizlanir ve vücutta yag birikimi engellenir. Günün hangi saatinden spor yapilirsa yapilsin, beraberinde mutlaka su içmeyi ihmal etmeyin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası