Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bu hastaliklar hamilelikte risk yaratiyor

Günümüzde pek çok hamilelik sorunsuz bir sekilde tamamlaniyor ve anne bebegini kucagina almanin mutlulugunu yasiyor. Ancak bazi riskli durumlar var ki hem bebegin hem de annenin sagligini tehdit ediyor, hatta ölümlerine bile neden olabiliyor! Hamilelikte yüksek risk olusturan sorunlar anne adayinda önceden var olabilecegi gibi, hamilelikte de ortaya çikabiliyor. Neyse ki anne adayina ait saglik sorunlarina erken tani konuldugu takdirde hamilelik saglikli bir sekilde sürebiliyor. Acibadem Fulya Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ve Yüksek Riskli Gebelikler Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Derya Eroglu, hamilelikteki en riskli 3 durumu ve çözüm yollarini anlatti!

1-HAMILELIGE BAGLI DIYABET

Hamilelige bagli diyabet 100 anne adayindan yüzde 3-5’inde görülen ciddi bir sorun. Iri bebek, dogumda omuz takilmasi (dogum travmasi), yenidoganda solunum sikintisi, yenidoganda kan sekeri ve kalsiyum seviyesinde düsme, sarilik, erken dogum, anne karninda ölüm (kan sekerinin diyetle düzenlenemedigi hamilelerde), çocukluk çagi diyabeti ve obezite hamilelik diyabetinin bebekte neden oldugu sorunlardan. Anne adaylari da hamilelige bagli diyabette su risklerle karsi karsiya kaliyor: Düsük, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), enfeksiyonlar, zor dogum, vakum ya da sezaryen dogum, dogum sonrasi kanama. Hamilelikte ortaya çikan diyabet, uzun dönemde annede diyabet ve metabolik sendrom gibi ciddi tablolar.

Ne yapiliyor? Diyabetik diyet, egzersiz ve gerekirse insülin tedavisi öneriliyor.

2-HAMILELIK ÖNCESI DIYABET

Hamilelik öncesi diyabet, düsük riskinde artma, erken dogum, dogumsal özürler, anne karninda bebek ölümü, amniyon sivisinin artmasi, yenidoganin solunum sikintisi, yenidoganda kan sekeri ve kalsiyum seviyesinde düsme, bebegin kaninda bilirubin seviyesinde artma ve sarilik, kalpte genisleme, bebekte diyabet riski ve bebek büyümesinde gerilik gibi pek çok saglik sorununa yol açiyor. Bu hastalik ayni zamanda annenin sagligini da tehdit ediyor. Diyabetik böbrek ve göz hastaligi, diyabetik sinir harabiyeti, gebelik zehirlenmesi ve enfeksiyonlar, annede en sik görülen sorunlari olusturuyor.

Ne yapiliyor? Hem bebegin hem de annenin sagligini riske atmamak için hamilelik öncesinde mutlaka bir kadin dogum hekimine ve endokrinoloji uzmanina basvurulmali. Uygun tedaviyle gebelik öncesi kan sekeri ideal seviyede tutuldugu takdirde saglikli bir hamilelik geçirilebiliyor. Hemoglobin A1C denilen son 4-8 haftadaki kan sekeri seviyeleri hakkinda fikir veren parametrenin ideal seviyede olmasi gerekiyor. Nöral tüp defekti riskini azaltmak için 400 mikrogram/gün folik asit almasi öneriliyor.

3-HAMILELIK ZEHIRLENMESI

Anne adayinin tansiyonunun 140/90 mmHg ve üzeri ve beraberinde idrarda protein kaçagi olmasina preeklampsi, bir baska deyisle gebelik zehirlenmesi deniyor. Genel popülasyonda yüzde 6-8 siklikla rastlanan hamilelik zehirlenmesi annede beyin kanamasi ve beyin hasari, akciger ödemi, böbrek yetmezligi, kalp yetmezligi ve karaciger yetmezligine hatta ölüme bile yol açabiliyor. Erken doguma bagli sorunlar, anne karninda gelisme geriligi ve ölüm ise hamilelik zehirlenmesinin bebekte yol açtigi sorunlari olusturuyor.

Neler yapiliyor? Hafif preeklampside anne adayina yatak istirahati öneriliyor. Düsük risk gruplu hastalar kontrollü sartlar altinda ayaktan takip edilebiliyor. 37. gebelik haftasinin üzerindeki vakalarda, rahim agzi dogum için uygun oldugunda, annede ciddi bulgular olusursa veya bebekte kötülük hali varliginda dogum yaptiriliyor. Ciddi preeklampside, 34. gebelik haftasinin üzerindeki vakalarda dogum gerçeklestiriliyor. 34. haftanin altindaki hastalarda ise kontrol edilemeyen siddetli yüksek tansiyon, eklampsi (preeklampsi ve nöbet), karaciger ve böbrek fonksiyonlarinda bozulma, karin agrisi, inatçi bas agrisi ve görme semptomlari varsa yine doguma karar veriliyor.

YAKIN TAKIPLE SORUNSUZ HAMILELIK MÜMKÜN!

Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmani Doç. Dr. Derya Eroglu, hamilelik süresince yapilan bazi testlerin yasamsal önem tasidigini belirterek, hamileligin 18-23. haftalarinda yapilan detayli fetal ultrasonografik inceleme ile bebegin dis ve iç anatomisinin degerlendirildigini ve dogumdaki agir yapisal anomalilerin önemli bir kisminin saptanabildigini söylüyor. Hamileligin 11-14. haftalarinda yapilan ense kalinligi ölçümü ve ikili kombine testin de kromozom anomalisi, bazi sendromlar, dogumsal kalp hastaliklari ve ikiz gebeliklerdeki bazi sorunlar için olasi riski önceden belirleyebildigine dikkat çeken Doç. Dr. Derya Eroglu sözlerini söyle noktaliyor: “Yüksek riskli hamilelere tani koymak için bazi durumlarda koryon villus örneklemesi (plasentadan örnek alinmasi), amniyosentez (bebegin içinde bulundugu kesedeki sudan örnek alinmasi) veya kordosentez (bebegin kordonundan kan alinmasi) gibi girisimler yapilmasi gerekebiliyor. ”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası