Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARIYER HEDEFLERINIZ IÇIN ÇOCUK HAYALLERINIZI ERTELEMEYIN

Son yillarda kadinlarin is hayatinda giderek daha sik yer almasi ve çogunlukla kariyer arzusu çocuk sahibi olma yasini da yukarilara çekti. Hal böyle olunca riskli gebeliklerin ve ancak uzun süren tedaviler sonucu bebek sahibi olabilen çiftlerin sayisi da gün geçtikçe arti. Ancak uzmanlar ileri yasta gerçeklesen gebeliklerin riskleri de beraberinde getirdigi konusunda hemfikir. Memorial Sisli Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Remzi Aydin, bebek sahibi olmak isteyen kadinlara konu ile ilgili tavsiyelerde bulundu.

20. yüzyilda baslayan sanayilesme ve bunun da getirisi olan sehirlesme, kadinlarin yasaminda büyük degisikliklere neden oldu. Bu degisimlerden belki de en önemlisi kadinlarin ekonomik bagimsizliklarini elde etmek için çalismaya baslamasi... Bu bagimsizlasma süreci kadini is yasaminda erkekle rekabete sürüklemis ve evlenip çocuk yapma arzusunu ertelemeyi gerektirmistir.

Kadinlarda adet kanamalarin baslamasi ile beraber dogurganlik da baslamis olarak kabul edilebilir. Bununla beraber; gerek fizyolojik, gerekse psikolojik olarak olgunluk çagina erismesi toplumdan topluma degismekle beraber 18 -20 yasi bulabilir. Bu yaslardan itibaren hem fizyolojik hem de patolojik nedenlerden ötürü dogurganlik oraninin azalabilecegi bir gerçektir. Örnegin gelisebilecek genital bir enfeksiyon nedeni ile kanallar tikanabilir vs… Örnekleri artirmak mümkün.

Altin standart 20 – 29 yas arasi

Simdiye kadar yapilan hiçbir çalisma ideal gebelik yasini ortaya koymak için yeterli kanit ortaya koyamamakla beraber en azindan istatistiksel olarak 20 – 29 yas arasi en güvenli olarak kabul edilebilir. 1958 yilinda toplanan uluslararasi bir komite 35 yas sonrasi gebeliklerin riskli olarak kabul edilmesini bildirmesinden sonra bu yas siniri ‘altin standart’ olarak kabul edilmistir. Son yillarda, toplumlar arasi büyük farkliliklar görülmekle beraber, 35 yas üstü gebeliklerde büyük bir artis görülmüstür. Bizim toplumumuzda da ayni trend görülmektedir.

35 yasindan sonra gebe kalma oranlarinda hafif azalma görülmekle beraber genellikle sadece gebe kalmak için gereken zaman biraz daha uzun olabilmektedir. Bu zorluk 40 yasindan sonra daha da artmaktadir. 20’li yaslarda hamile kalmaya çalisan kadinlarin % 80-85’i 1 yil içinde amacina ulasirken, 40 yasindan sonra bu oran % 40’larin altina düsebilmektedir. Bunun nedeni çogunlukla over rezervinde azalma ile beraber yumurta kalitesindeki düsme olarak saptanmistir. Bunun yaninda geçirilen genital enfeksiyonlar veya endometriozis hastaligi gibi nedenlerle olusan kanal tikaniklari da saptanabilmektedir.

Erkekler açisindan ise bu durum oldukça farklidir. Ilerleyen yasla beraber esini gebe birakabilme orani düsmekle beraber, bu düsüs oldukça yavastir. 30’lu yaslar ile 50’den sonraki yaslari karsilastiran bir çalismada bu düsüs % 30 civarinda bulunmustur. 80 yasindan sonra bile erkek testislerinin kanallarinin % 10’unda olgun sperm bulunur. Daha çok 50’li yaslardan sonra görülen seksüel fonksiyon bozukluklari kisitlayici neden olabilmektedir.

Ileri anne yasi hem bebek hem anne için riskli

Ileri anne yasi hem anne hem de bebek açisindan bazi komplikasyonlari arttirmaktadir. Anneye ait riskler olarak, gebelikte görülen gizli seker hastaligi, gebelik zehirlenmesi olarak adlandirilan preeklampsi hastaligi, kalp ve damar hastaliklari, dis gebelik olusumu, sezaryen ve müdahaleli dogum sikliginda artis, es kisminin yerlesim hatalari nedeni ile gebelik kanamalari sayilabilir. Bu gibi komplikasyonlar nedeni ile anne ölüm hizi 5 ila 15 kat artmaktadir. Bütün bu ciddi hastaliklari bir kenara biraksak bile hamilelikteki yasam kalitesi, yas nedeni ile vücudumuzda olusan yipranma ile oldukça düser. Bunlari olusan eklem hastaliklari, kas kütlesinde azalma, varis olusumu, hemoroid olarak siralayabiliriz.

Bebek açisindan olusabilecek risklerin basinda düsük oraninda artisi saymak gerekir. 20 -30 yaslar arasinda % 15’lerde olan düsük hizi, 35 yasindan sonra % 30’a yükselir. Gelisen düsüklerin % 40 ila 60’inin nedeni olarak kromozomal bozukluklar gösterilmistir. Anne yasinin özellikle 35 yasin üzerine çikmasi ile genetik bozukluk olusum hizi katlanarak artar. Özellikle Down sendromu denilen Mongol çocuk dogurma hizi 35 yasinda ortalama 1/ 250 ‘den, örnegin 45 yasinda 1/20’ye yükselir.

Ileri anne yasi ile beraber oldukça sik görülebilen ciddi risklerden biri de, plasenta yetmezligi adi verilen, es denilen anne ile bebek arsindaki besin alisverisini düzenleyen organin fonksiyon bozuklugudur. Yeterli düzeyde kan akimi saglayamayarak bebegin beslenmesini bozar ve en azindan düsük tartili bebek dogumuna yol açabilir. Daha ciddi durumlarda ise bebekte beyin hasari, hatta bebek ölümlerine yol açabilir.

35 yasindan sonra ilk dogumlarda dogum süreleri uzar!

35 yasin üzerindeki, özellikle ilk dogumlarda dogum süreleri daha uzundur. Dogum sirasinda bebek kalp seslerinin bozulmasi, dogumun ilerlememesi nedeni ile vakum, forseps gibi müdahaleler ve sezaryen uygulanmasi miktarlarinda artis yasanir. Gizli seker hastaligi olan annelerin bebeklerinde gerek gebelik süresince ani seker oynamalari nedeni ile “ani bebek ölümü”, gerekse de dogum sonrasi kan sekeri düsmesi riski yüksektir. Yine 4000 gr. üstü bebeklerde omuz takilmasi nedeni ile sinir yaralanmalari da ileri anne yasi olan dogumlarda daha siktir.

Gebelik öncesi saglik kontrollerinizi yapmayi ihmal etmeyin

Tüm bu riskleri en aza indirebilmek için önceliklere gebe kalmayi planlayan anne adaylarinin genel bir saglik taramasindan geçmek üzere bir saglik kurulusuna basvurmasi önemlidir. Gerekli tetkiklerin yapilmasindan sonra saptanabilecek eksikliklerin giderilmesi ve sistemik hastaliklarin tedavisi birçok komplikasyonu önleyebilir. Örnegin basit bir kan tetkiki ile saptanabilen hipotiroidinin düzeltilmesi birçok düsügü engelleyebilecegi gibi zeka özürlü bir çocugun dogmasini önleyebilir. Gebelik öncesi folik asid vitaminin kullanilmasinin bazi beyin ve omurilik sakatliklarini % 50 azaltabilecegi gösterilmistir. Beslenmenin düzenlenmesi, kilonun ayarlanmasi, vücudun genel fitnesinin saglanmasi gelisebilecek gebelikteki konforu arttirabilir. Gebelik süresince ise gebeligin uzmaninca yakindan takibi ve 16-20 haftalik arasinda gerek genetik gerekse yapisal anomaliler açisindan taranmasi birçok handikapi engelleyebilir. Bu aylarda yapilan doppler ölçümleri ile preeklempsi, yani gebelik zehirlenmesi riski öngörülerek alinacak önlemler ve ilaç tedavisi ile bu riski % 50 azaltabilmek mümkündür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası