Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarinizi “Gökkusagina” göre besleyin!

Sömestr tatili geldi. 2 haftalik yariyil tatili, okul çagindaki çocuklariniza “Gökkusagi” beslenme modelini ögretmek için çok iyi bir firsat.

Beslenme ve Diyet Uzmani Gonca Güzel, yapilan arastirmalarin da ortaya koydugu üzere okul çagindaki çocuklarin bir çogunun kahvalti etmeden evden çiktiklari gerçegine dikkat çekerek, anne babalara, çocuklarinin beslenmesinde “Gökkusagi Modeli”ni uygulamalarini öneriyor. Gökkusagi gibi renkli beslenilen bu modelde, çocuklarin özellikle sebze ve meyve tüketimlerinin artirilmasi amaçlaniyor. Gökkusagi modelinde yer alan en önemli besin ögeleri ise “Karbonhidratlar, süt ürünleri ve proteinler”.

Saglikli bir yetiskinlik dönemi için saglikli beslenmeyi çocuk yaslardan ögrenmek ve uygulamak gerekiyor. Bu konuda ise aileye ve ögretmenlere büyük bir sorumluluk düsüyor. Çocuklarin saglikli beslenmesi için hem ailenin hem de okul yönetiminin birlikte seferber olmasi ve bu konuda ögrencilere saglikli imkanlar sunmasi gerekiyor.

Çocukluk çaginda özellikle, çocugun aileden kopup egitim hayatina basladigi okul çagi döneminin çok önemli oldugunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmani Gonca Güzel, bu dönemin beslenmeye en fazla dikkat edilmesi gereken zaman oldugunu söylüyor. Güzel; “Okul çagi 7-12 yas arasidir. Büyüme sürecindeki bu çocuklarin, önemli miktarda enerji ve yeni dokularin yapimi için daha fazla miktarda protein, mineral ve vitamin almalari gerekir. Tüm enerji ve besin ögelerinin yeterli ve dengeli karsilanabilmesi için okul çocuklarinin tüketmeleri gereken besinlerin iyi, kaliteli ve yeterli miktarlarda olmasi önem tasiyor” diyor.

Okul çaginin, çocuklarin çevreyle iliskilerinin arttigi ve çevresinden çok etkilendigi bir dönem oldugunun altini çizen Güzel; çocugun toplum yasamina ilk kez bilinçli olarak girdigi bir dönemde arkadaslarin, reklamlarin ve okulun, çocugun hayatini dogrudan etkiledigini belirtiyor. Güzel “Yeterli ve dengeli beslenebilmesi için çocugun, ailenin ve ögretmenlerin beslenme konusunda egitilmeleri önemlidir. Çocugun yasina, cinsiyetine göre yeterli ve dengeli beslenmesinin en önemli göstergesi onun büyüme ve gelismesidir. Büyümenin yeterliligi ise çocuklarda yasina ve cinsiyetine göre olmasi gereken vücut agirligi ve boy uzunlugunun saptanmasi ile anlasilir” diyor.

Yapilan arastirmalara göre okula giden çocuklarin büyük çogunlugu kahvalti etmeden evden çikiyor!

“Okul çocuklarinda yapilan arastirmalar, çocuklarin büyük çogunlugunun kahvalti etmeden okula gittiklerini gösteriyor” diyen Güzel, yeni bir günün baslangicinda, bütün gece aç kalan vücudun, çalisma gücüne alismasi için sabah kahvaltisinin öneminin büyük oldugunu belirtiyor. Güzel; “Uzun süren bir açlik sonucu kahvalti edilmediginde kisi kendini güçsüz hisseder, basi döner, yeterli enerji olusmadigi için zihinsel faaliyetler de özellikle dikkat, çalisma ve ögrenme yetenegi azalir” diyor. Güzel’e göre, saglikli beslenme için üç ana-üç ara ögün yemek çok önemli. Özellikle büyüme çaginda ise ara ögünlerde de süt, ayran, meyve suyu, peynirli ekmek vb. besinlerin tüketilmesi daha uygun olacaktir.

Saglikli Bir Gelecek için “Gökkusagi Beslenmesi”

Uyguladiklari Gökkusagi Beslenme Modeli hakkinda bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmani Gonca Güzel, bu modelin, çocuklarin beslenmeyi kolaylikla anlayip, uygulamalari için kendilerinin ortaya çikardigi bir beslenme egitim programi oldugunu söylüyor. Çocuklarin saglikli beslenmeyi, faydalariyla beraber ögrenmesinin hedeflendigi bu programa göre en önemli besin ögeleri sunlar;

1.Karbonhidratlar: Ekmek, pilav, makarna, unlu gidalar karbonhidrat içerir. Rafine edilmis ise beyaz, rafine edilmemis ise esmerdir. Enerji verir, B vitaminleri ve lif içerir. Günde en az 6 porsiyon karbonhidrat tüketmeliyiz.

2.Süt Ürünleri: Süt, yogurt, peynir, sütlü tatli, dondurma, süt ürünleridir. Kemiklerin gelisimini saglayan Kalsiyum ve D vitamini içerir. Boyumuzun uzamasini saglar. Günde 3 kase süt veya yogurt tüketmeliyiz.

3.Proteinler: Et, tavuk, balik, yumurta, kurubaklagiller, kuruyemisler protein içerir. Büyümemiz için gerekli aminoasitler proteinlerden saglanir. Kaslar, cilt, saç ve dokularimizin yapisinda bulunur. Günde 3 porsiyon protein almaliyiz.

Gonca Güzel’in önerdigi Gökkusagi Beslenmesi’nde Saglikli ve Dengeli Beslenme için 6 önemli faktör bulunuyor.

• Kahvalti etmek
• Renkli beslenmek
• Süt, yogurt, peynir yemek
• Et, tavuk, balik yemek
• Esmer Ekmek, Makarna, tahil yemek
• Düzenli beslenmek

Çocuklarinizi haftanin her günü farkli renklerle besleyin!

Gonca Güzel, Gökkusagi gibi renkli beslenmeyi, çocuklarda sebze ve meyve tüketimini arttirmak için tavsiye ediyor. Buna göre; “Ailelere bir haftalik gökkusagi beslenme tablosu hazirlayarak, çocugun okula gittigi her gün hangi renkten sebze ve meyve yedigini o tabloya yazmasini öneriyoruz. Böylelikle çocugun nasil beslendigini bu tablodan kontrol edip ona göre eksik sebze ve meyveleri beslenmesine eklemesini saglayabilirsiniz. Bunun için çocuklara hangi renkte hangi besin oldugu sormaniz ve tek tek renklerine göre tablonun üzerine o besinleri yazmaniz gereklidir” diyor.

Kirmizilar: Kirmizi elma,Visne, Kiraz, Kirmizi biber, Domates, Çilek
Beyazlar:Karnabahar, Turp, Sarimsak, Mantar, Sogan, Patates
Sarilar:Portakal, Mandalina, Greyfurt, Limon, Muz, Kavun, Kayisi, Seftali, Havuç, Ananas
Yesiller: Salatalik, Brokoli, Kereviz, Kiwi, Marul,Bezelye, Ispanak, Kabak, Semizotu
Morlar : Patlican, Mürdüm erigi, Bögürtlen, Incir, Üzüm, Lahana
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası