Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZUN KARNESI ZEKASININ GÖSTERGESI DEGILDIR

Ögretim sürecinde ilk yarinin bitimiyle karneler aliniyor. Belki de sizin çocugunuz hazirlanma, motivasyon, organizasyon eksikligi gibi nedenlerle iyi sonuçlar getiremedi. Ama bu dünyanin sonu degil! Unutmayin ki; önünde yeni bir dönem daha olacak. Çocugunuzun karnesinde zayiflarin olmasini, kisiliginin ve zekasinin göstergesi olarak degerlendirmeniz son derece yanlistir. Basarisizliga üzülmek ve çocugunuzu da üzmek yerine onunla birlikte neler yapabileceklerinizi konusun. Memorial Sisli Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü’nden Uz. Psikolog Özge Merve Türk karne süreçlerinde ailelerin çocuklarina tutumlari konusunda bilgi verdi.

Çocuk endiseli ise derse konsantre olmakta güçlük çeker

Çocugunuzun kapasitesi iyi olsa da kafasi karisik, endiseli ise dikkati dagilir ve derse konsantre olamayabilir. Çocuk depresif bir pozisyonda oldugu dönemde sürekli yorgun, uykulu, isteksiz olabilir ya da hiperaktif bir çocuk çok uzun süre ara vermeden dersi takip edemeyebilir. Ögrenme bozuklugu yasayan çocuk geç ögrenir; harf karistirabilir; okuma ve yazma konusunda güçlükler yasayabilir ya da bunlarin disinda çocugun isitme-görme gibi fizyolojik bir rahatsizligi bulunabilir.

Asiri tehditkar tutum çocugu olumsuz etkiler

Çocugun okul süreci içinde bulundugu sartlari göz önünde bulundurmak ve bu duruma nelerin sebep oldugunu incelemek gerekir. Duygusal sorunlarin varligi, çalisma aliskanliklarinin kazanilmamis olmasi, uygun ders çalisma ortaminin olmamasi, okul içi olumsuz faktörlerin olmasi çocugu olumsuz yönde etkiler. Ebeveynlerin çocuklarina olan elestirel, tehditkar, asiri beklentili tutumlari çocugun basarisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ebeveynler arasindaki çatismali durumlara çocugun sahit olmasi, sorunlari çocuk ile paylasma ve onu taraf olmaya zorlama gibi tutumlar çocugun psikolojik dengesini bozabilir. Yine kardes kiskançligi, ev degisikligi gibi durumlarda da çocugun kafasi karisabilir. Okulda ögretmen ile ilgili, arkadaslarla ilgili sorunlar oldugunda ve çocuk bas edemedigini hissettiginde çocugun akademik basarisi düsebilir.

Ebeveyn evde ögretmen rolünü almamali

Ebeveynler evde ögretmen rolünü oynamaya çalismamalidirlar. Çocuga bilgileri rol yaparak, anlatarak izah edebilir, ondaki arastirmaya olan meraki ve zevki ortaya çikarabilir, bu sekilde ders çalismaya tesvik edebilir ve yardim edebilirler. Sürekli ders çalismaya zorlayan, sik sik okulu ziyaret eden, sikayet eden, elestiren, basari endisesi yüksek ebeveynler çocugun da basarili olma konusundaki endisesini tetiklerler ve çocuk bu endiseden ötürü basarisiz olabilir.

Çocugunuzla basarisizligin nedenlerini konusun

Çocugun evde nerede, ne sekilde çalistigi yani çalisma ortami önemlidir. Bos ve düzenli bir masa, bilgisayar ve televizyonun olmadigi kosullar gerekmektedir. Çocugunuzun “hangi saatlerde ders çalistigini, mola verdigini, yattigini” bilmeliniz. Okul, çocugun kendine ait alanidir. Ögrenme çocuga aittir. Bazi ebeveynler evde de sanki okuldaymis gibi davranirlar; bu durumda okul alani ailesel alani içine almistir. Çocugunuz ile basarisizliginin nedenlerinin neler olabilecegini paylasmali ve çözümleri beraberce düsünmelisiniz. Onu anladiginizi göstermelisiniz. Karne üzerinden çocugu tehdit etmemeli, azarlamamalisiniz. Ikinci dönem daha iyi nasil olunabilecegi üzerine konusmalisiniz. Bu tutumunuz çocugu psikolojik olarak destekler ve size güvenerek iletisiminizin de güçlenmesini saglar.

Çocugumla nasil bir iletisim içinde olmalisiniz?

*Kendi tutumlariniza yönelik içsel bir degerlendirme yapabilmelisiniz.

*Çocuk ile oyun oynamalisiniz, oyun çocugunuz ile aranizdaki iletisimin temel tasidir.

*Çocugu basarili olma konusunda motive etmek için onu spor ve sanatsal faaliyetlere yönlendirmelisiniz.

*Çocugun karnesindeki iyi notlari ve dersleri için harcadigi çabayi övmeli, ona olan güveninizi belirtmelisiniz.

*Çocugu diger arkadaslarinin basarisi ya da kardesleri ile kiyaslamamalisiniz. Her çocuk fiziksel, sosyal, zihinsel gelisimi ile ayri bir bireydir. Çocuktan beklentinizin bu yönde olmasi gerekmektedir.

*Ebeveyni tarafindan onaylanan, desteklenen çocuk daha çabali ve basarili olmaya gayret gösterecektir.

*Çocuga gerekirse destek alarak verimli ders çalisma teknikleri konusunda yardimci olabilir, programlanma konusunda destek olabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası