Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NEFES DARLIGI, YORGUNLUK VE ÇARPINTI KALP KAPAGI HASTALIKLARINA ISARET EDEBILIR

Günümüzde toplumlarin yasam aliskanliklari gerek endüstriyel gerekse de kültürel etkinliklerle degismekte, bunun bireyler üzerindeki etkisi de neredeyse salgin boyutlarina gelen saglik sorunlari ile ugrasmak olmaktadir. Bunlardan en önemlisi kalp hastaliklaridir. Özellikle gelismis ülkelerde eriskin nüfusun ölüm nedenleri arasinda ilk sirayi, “koroner arterlerin tikayici hastaligina bagli nedenler” olusturmaktadir. Ölümler disinda yasli nüfusun yasam kalitesini olumsuz yönde etkileyen en önemli hastalik grubu da budur. Memorial Hizmet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Kaya Süzer, kalp kapak hastaliklari ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Mitral kapak yetmezligi sonucu agir kalp yetmezligi tablosu ortaya çikabilir

Tikayici koroner hastaliginda siklikla uygulanan ve halk arasinda en çok bilinen yöntem ‘bypass’ olarak tanimlanan “damar köprüleme yöntemi”dir. Bu yöntem tikanmis veya ciddi oranda daralmis damarlarin beslemesi gereken bölgeye yine hastanin kendi atar veya toplardamarlari ile kan akimi saglanmasi esasina dayanir. Bu tür bir girisim enfarktüs geçirmemis, hasar görmemis bir kalp için yeterlidir. Ancak daha önce enfarktüs geçirerek pompalama islevinde önemli kayiplar olusmus bir kalpte bu yöntem yeterli olmayabilir. Geçirilmis enfarktüslerden sonra kalpte olusan büyüme, sol kulakçik ile sol karincik arasinda yer alan mitral kapakta yetmezlige neden olabilir. Bu tür bir durum da kalbin her kasilmasinda bir miktar kan geriye kaçacagi için kalp yetmezligine neden olabilir. Bu, baslangiçta hastada; çarpinti, nefes darligi ve çabuk yorulma gibi belirtilerle ortaya çikar. Daha ileri asamalarda ise daha agir kalp yetmezligi tablosu ortaya çikabilir.Ameliyat öncesi iyi degerlendirilmemis veya dogru karar verilmemis hastalarda yapilan ‘bypass’ operasyonu sonucu agri yakinmalari geçmesine karsin kalp yetmezligi bulgulari çikmasi bu nedenlerledir. Baslangiç asamasinda ilaç tedavisi ile bu tür yetmezliklerin tedavisi saglanabilir. Ancak orta ve ileri derecedeki mitral kapak yetmezliklerinde cerrahi tedavi zorunludur.

Bu ayrimin iyi yapilmasi gerekir: “Mitral kapak degisimi mi, onarimi mi?”

Genel olarak mitral kapak hastaligi degisik nedenlere bagli olarak ortaya çikar. Tedavisi de kapagin degistirilmesi veya onarilmasidir. Ancak koroner arter hastaliginda ortaya çikan mitral yetmezlikte durum, bazi istisnai haller disinda diger mitral kapak hastaliklarindan oldukça farklidir. Bu vakalarda kapagin yapisal bir sorunu yoktur. Ancak gelisen anatomik degisiklikler sonucunda kapagin tek yönlü kan geçisini saglayan islevi bozulur. Bu asamada ‘anuloplasti’ olarak tanimladigimiz bir onarma islemi, mitral kapagin büyümüs olan kalbin içinde yine tatminkar bir sekilde çalismasina olanak saglar. Bazi uygulamalarda yetmezlik göstererek kapagin bir protez ile degistirilmesi tercih edilmektedir. Özellikle yasli hasta grubunda, kapakta yapisal sorunlar oldugu durumlarda kaçinilmaz olan bu yöntem bazi sorunlari da beraberinde getirmektedir. Söyle ki; operatif risk artar, mitral kapagin çikarilmasi ile zaten islevinde önemli sorunlar var olan sol karincik fonksiyonlari olumsuz yönde etkilenir ve kullanilan protez eger mekanik protez ise hasta yasam boyu kan sulandirici ilaç kullanmak zorunda kalir.

Bu nedenle çok zorunlu olmadikça kapagin degisimi yoluna gidilmemeli, cerrahi için biraz ugrastirici bir yöntem olsa da hastanin kendi kapagi korunarak onarilmasi için çapa sarf edilmelidir.

Son 30 yilda dünyada ve ülkemizde yapilan kalp operasyonlarinin çogunlugunu “Koroner By pass cerrahisi” olusturmaktadir. Bu, büyük ölçüde gelisen ve kolaylasan tani yöntemlerinin ve giderek artan sayidaki saglik kuruluslarinin varligi ile gerçeklesmistir. Ne var ki; artan saglik tesisi ve kalp operasyonu sayisi azalan kalp problemli hasta sayisi anlamina gelmiyor. Ilk operasyonda yeterince degerlendirilmemis veya hastanin gereksinimine uygun yeterli cerrahi girisim yapilmamis veya operasyon öncesi ve sonrasinda kalite standartlari çerçevesinde hasta bakim hizmetini alamamis hastalar, kroniklesmis sorunlar ile yasamlarini idame ettirmek zorunda kalabilmektedirler. Bu nedenle artan bu sayilar karsisinda nitelikli insan gücü ve hizmet kalitesine yapilan yatirimlar, hastalarin yasam kalitesi ve süreleri konusunda belirleyici olmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası