Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLERDE KANSIZLIK KANSER HABERCISI OLABILIR

Halsizlik, çabuk yorulma, üsüme hissi ve bas agrisi… Bunlar anemi yani kansizligin en sik belirtileri… Demir eksikligi özellikle gelismekte olan ülkelerde toplumun büyük çogunlugunu etkileyen önemli bir sorun. Kansizlik Türk kadinlarinda daha sik görülüyor ve pek çok saglik sorununu da beraberinde getiriyor ancak erkeklerde görülen kansizlik kanser basta olmak üzere pek çok ciddi hastaligin habercisi olabilecegi için dikkat gerektiriyor. Memorial Sisli Hastanesi Hematoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Hüseyin Saffet Beköz, “Erkeklerde görülen kansizlik sikayetlerinin altinda yatabilecek sebepler” hakkinda bilgi verdi.

Anemi (Kansizlik) hemoglobin miktarinin yas ve cinsiyete göre Dünya Saglik Örgütü tarafindan kabul edilen kriterlerin altinda kalmasidir. Bu kriterler eriskin erkeklerde 13 g/Dl; kadinlarda 12 g/dL nin alti kabul edilir. 6 ay ile 6 yas arasi çocuklarda 11 g/dL nin, 6-14 yaslarda 12 g/dL nin alti anemidir. Ancak kansizlik teshisi konurken sadece hemoglobin degeri dikkate alinmaz. Onun yaninda demir, demir baglama kapasitesi, ferritin, gibi demir depolarini gösteren bir takim parametrelere de bakilir.

Anemi, alyuvarlarin çapindaki degisikliklere göre farkli gruplara ayrilir. Alyuvarlarin çapi küçük olanlarda, “demir eksikligi anemisi” ve “Akdeniz anemisi” dedigimiz iki anemi türü görülür. Çapi büyük oranlarlarda ise en siklikla görülen, vitamin eksikliginden kaynaklanan anemilerdir. B12 vitamini ya da folik asit eksikligi anemileri bu gruba girer. Ama bazen de alyuvarlarin çapi normal olmasina ragmen kansizlik ortaya çikabilir. Bunlar da bir takim üretim eksikliklerine bagli kronik hastaliklarla veya böbrek yetersizligi ile iliskili olan, ilik tembelligi diye tabir ettigimiz anemi türleri vardir. Bir baska tür ise bagisiklik sistemi veya mekanik sebeplerle ortaya çikan anemilerdir.

Bu belirtilere dikkat!

Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, eforla nefes nefese kalma, adalelerde güçsüzlük hissi, üsüme hissi, ellerde sogukluk, bas agrisi, bas dönmesi, huzursuzluk, istahsizlik, saç dökülmesi ve saçlarda matlasma, kulaklarda ugultu ve çinlama, gözler önünde sinek uçusmalari, devamli uyuma istegi ve uyuklama hali, çarpinti, kalp rahatsizligi olan kisilerde gögüs agrisi, deride solukluk, tirnak yataklarinda düzlesme, kolay kirilma, çok seyrek olarak çukurlasma (kasik tirnak), dudak kenarinda çatlamalar, yaralar görülmesi, zihinsel yogunlasmada (konsantrasyon) yetersizlik. Hastaligi çok ilerledigi durumlarda, göz kararmasi, bayginlik hissi dahi görülebilir. Bu belirtilerin görüldügü vakalarda, kronik anemi akla gelmektedir Kansizligi olan her insanda bu bulgularin hepsinin görülecegi anlami çikarilmamalidir. Kansizligin siddeti, olusma hizi, süresi ve altta yatan aneminin sebebine göre sikayetlerde degisiklikler görülebilmektedir.

Erkeklerde jinekolojik sebeplere bagli olarak kan kayiplari yasanmadigindan kansizlik görülme sikligi çok düsüktür. Ancak karsilasildigi durumlarda sebebi iyi arastirilmali ve degerlendirilmelidir.

Erkeklerde görülen kansizlik ciddi hastaliklara isaret ediyor olabilir

Erkeklerde görülen demir eksikliginin en sik nedeni mide ve kalin bagirsak gibi sindirim sisteminde olan kayiplardir. Midede ülser, gastrit türleri veya damar yumaklari meydana gelebilir. Bu damar yumaklarinin açilip kanamasiyla beraber kan kayiplari yasanabilir. Bazen de daha ciddi olarak gördügümüz kalin bagirsak veya mide kanserlerinin ülserli sekli oradaki damarin açilmasiyla birlikte kendini kansizlik seklinde de gösterebilir. O nedenle bazi mide kanserleri de demir eksikligi anemisi taramasi esnasinda yakalanabilmektedir.

Kansizligin nedeni hemoroid de olabilir

Bazen de hemoroid dedigimiz makatimizin dis kismindaki damar paketlerinin açilmasiyla beraber belirli araliklarla kanamayla kaybedilen kan da erkeklerde demir eksikligi anemisi yapabilir.

Tedavide ilk asama; kansizliga neden olan sebebin ortadan kaldirilmasi

Demir eksikliginin tedavisinde yapilmasi gereken ilk sey demir eksikligine neden olan sebebin ortadan kaldirilmasidir. Bunun için hastanin öyküsünün çok iyi alinmasi gerekiyor. Sebep ortadan kaldirilmadan uygulanan tedaviler geçici olacak ve hastaligin tekrarlama riski yükselecektir.

Demir eksikligi tedavisinde, sebebin ortadan kaldirilmasindan sonra uygulanacak ikinci süreç ise, demir eksikliginin giderilmesidir. Demir eksikliginin giderilmesinde, diyette gerekli düzenlemeler yapilmalidir. Bunun yaninda demir preparatlari ile tedavi edilmelidir. Demir preparati ihtiyaca göre damardan, kas içine ya da agizdan hap veya solüsyon seklinde verilebilir. Uygun süre kullanilmali anemi düzeldikten sonra da demir depolari doldurulana kadar devam edilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası