Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YENI YILDA HAYAL KIRIKLIKLARINA DAVETIYE ÇIKARMAYIN

International Hospital’dan Psikolog Ferahim Yesilyurt’a göre, yeni yilda yeni kararlar almak güzel ama mutlaka yeni kararlar alacagim diye strese girip, aceleci davranmak, gerçeklesmeyecek hayaller pesinde kosmak, piyango biletlerine tüm umutlari baglamak dogru degil.

Yeni bir yila girerken hepimiz ister istemez geçirdigimiz bir yilin muhasebesini, özelestirisini, sevinçlerimizi, üzüntülerimizi, kayiplarimizi ve kazançlarimizi, bunlarin nedenlerini düsünüyoruz. Yasam terazisinde hangi kosullar ve nedenler mutsuzlugumuzda birinci derecede rol oynuyorsa onlari degistirmeye çalisiyoruz. Kimimiz yeni kararlar aliyoruz, kimimiz sans oyunlarini abartip çok paraya sahip olarak mutsuzluk gemisinin rotasini mutluluk limanlarina çevirmeye çalisiyoruz.

International Hospital’dan Psikolog Ferahim Yesilyurt’a göre, yeni yilda yeni kararlar almak güzel ama mutlaka yeni kararlar alacagim diye strese girip, aceleci davranmak, gerçeklesmeyecek hayaller pesinde kosmak, piyango biletlerine tüm umutlari baglamak dogru degil.

Yeni yila girerken hayatimizi nasil gözden geçirmemiz gerektigi ve yeni kararlarimizi alirken nelere dikkat etmemizin dogru oldugunu anlatan Ferahim Yesilyurt, yeni yila iliskin sik sorulan sorulari yanitladi:

Yilbasinda Yeni Kararlar Almak Dogru Mudur?

Insanlar zaman zaman yeni kararlar almak veya aldiklari yeni kararlari uygulamaya koymak için belli tarihlere ihtiyaç duyuyor. Örnegin diyete baslayacak birinin pazartesi gününü beklemesi gibi. Insanlar genelde sali günü diyete baslamaktansa pazartesi günü baslamayi daha çok tercih ediyor. Yilbasi da hayata karsi beklentilerimizi, yasam doyumumuzu yeniden degerlendirmek, hayata karsi bakis açimizi yeniden gözden geçirmek için iyi bir firsat oluyor. Bu tür sorgulamalar için ille de yilbasini beklemek gereksizdir. Ancak insanlara bu tür sorgulamalari hatirlatmasi yönünden fayda sagliyor.

Kendimizi Nasil Gelistirebiliriz?

Yilbasinda hayatimiza bir an için disaridan bakma firsatini yakalariz. Geçen yil neredeydim, nereye gitmek istiyorum ve su an istedigim yerde miyim gibi sorular sorariz. Böylece geride biraktigimiz yilin muhasebesini yapmis oluruz. Bu muhasebede kendinizi acimasizca elestirmek yerine gelistirici elestirilerde bulunmakta fayda var. Örnek vermek gerekirse, “Neden para kazanamiyorum?” demek yerine, “Nasil para kazanabilirim?” diye düsünmeye çalisabilirsiniz.

Dogru Beklenti Nasil Olusturulabilir?

Yeni yilla birlikte insanlar hayata yeni bir baslangiç yapmak istiyorlar. Yeni umutlar, yeni beklentiler yeni hedefler belirlenmeye çalisiyorlar, ancak bunu yaparken bu beklentilerin çok uçuk ve ulasilamaz olmasi kisileri hayal kirikligina ugratabiliyor. Her ne kadar yil basi yeni bir baslangici ifade ediyorsa da geçmisteki yasantimizdan bir anda kurtulup yepyeni bir hayata baslayacagimizi düsünmek hayalci bir yaklasim olacaktir.

Karar Almak Mi Hedef Koymak Mi Önemli?

Bizim önerimiz insanlarin yeni yildan soyut ve belirsiz seyler beklemektense daha somut seyler beklemeleri yönündedir. “Yeni yilda mutlu olmak istiyorum” türünden beklentiler yerine “Mutsuz oldugum isimi degistirmek istiyorum” beklentisiyle bu hedefe yönelik adimlar atmak, daha dogrusu önce karar alip ardindan hedefler koyarak kendimiz için en uygun sartlari yaratmaya çalismaktir.

Sans Oyunlari Hayal Kirikligi Yaratirsa Ne Yapilmali?

Yilbasina daha iyi girebilmek, maddi olarak hayatimizi degistirmek için yilbasinda sans oyunlarina ilgi artiriyor. Özellikle de milli piyango çekilisleri yogun ilgi görüyor. Bu oyunlarin oynanmasi yasamimiza yeni bir renk ve heyecan getirmesi açisindan faydali olabilir. Ancak bazi kisilerin sans oyunlarini çok fazla abarttiklarini bunun bir eglence ve heyecan getirmesinden ziyade bir kumara dönüstürdüklerini görülüyor. Çekilisin sonunda, sonuç olumsuz oldugunda yogun hayal kirikliklari yasanabiliyor. Sans oyunlari belirli ihtimaller üzerine kurulur. Yilbasinda büyük ikramiyeyi kazanma ihtimali belirlidir. Ve bu ihtimal de çok yüksek degildir. Büyük ikramiyeyi kazanamadiysaniz bu durumu milyonlarca kisi ile paylastiginizi unutmayin. Sadece ben kazanamadim seklinde düsünmek, durumu kisisellestirmek yasadiginiz hayal kirikligini artiracaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası