Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sezaryen Oranlarinin Düsürülmesi için Ebeler Pilates ögrendi.

Normal dogumun özendirilmesi projesi kapsaminda, Ebeler Dernegi tarafindan 4-7 Aralik 2010 tarihlerinde Safranbolu’da düzenlenen, “Doguma Hazirlik Egitimci Egitimi Kursu”nda ebeler, gebe kadinlara uygulatmak üzere pilates ögrendi.

Kurs yöneticisi ve Türk Ebeler Dernegi Baskani Yrd. Doç. Dr. Nazan KARAHAN, “Dogum, kadin yasamindaki en etkileyici deneyimlerden biridir ve dogumu yasamak, kadin için bir bilgelik yolculugudur. Ülkemizde kadinlarin büyük bir çogunlugu korku nedeniyle, bu bilgelik yolculugundan vazgeçmekte ve sezaryene yönelmektedir. Halbuki kadin doguma gerektigi gibi hazirlanirsa, bu mucizeyi rahatlikla yasayabilir. Gebelik boyunca pilates yapmak dogumu kolaylastiriyor ve dogumda nefes tekniklerini uygulamak agriyla bas etmeye yardimci oluyor.” dedi.

Ayrica , kadinlara nitelikli ebelik bakimi saglanan ülkelerde gebelerin, daha çok normal dogum yaptigini ve anne ve bebek ölümlerinin azaldigini kaydeden Karahan, “ ülkemin kadinlari dogumu bir mucize gibi yasamayi ve dogumda bebegini güvenle kucagina almayi hak ediyor” dedi.

Ikincisi düzenlenen Doguma Hazirlik Egitimci Egitimi kursunda bu güne kadar Türkiye’nin birçok ilinden 80 ebe ve 3 aile hekimine egitim verdiklerini belirten Karahan, kursta dünyada sik kullanilan Lamaze ile dogum tekniginin ve gebelikte pilatesin ögretildigi kaydetti.

“Saglik Bakanligi’nin normal dogumla ilgili çalismalari olumlu fakat eksikler var”

Sorularimizi yanitlayan Karahan, Saglik Bakanliginin anne adaylarini normal doguma yönlendirilmesi konusundaki yaklasimini da degerlendirdi.

“Bu çok yerinde ve olumlu bir yönlendirme fakat eksik birakilan bazi noktalar var. Sezaryen dogum oranlari düsük olan gelismis ülkelerde, gebelik ve dogumun yönetimi eger herhangi bir risk yoksa ebe tarafindan yapilmaktadir. Maalesef ülkemizde gebelik ve dogumda ebeler etkisizlestiriliyor ve yasal düzenlemeler yetersiz. Ayrica tüm ülkede, ebeler tarafindan açilmasi gereken doguma hazirlik kurslarinin yayginlasmasi ve bu kurslarda gebelik ve doguma yönelik bilgilerin yani sira, agriyla ilaçsiz bas etme yöntemlerinin ögretilmesi gerekiyor”

“Dogumhanelerde kadinin dogum mucizesini yasamasina imkan verilmiyor”

Normal dogumun, hastanelerde tedavi edilecek bir durum gibi algilanmaya basladigini belirten Yrd. Doç. Dr. Nazan KARAHAN, “Dogum yapmak için gelen gebelerin çoguna agri serumlari takiyor, kadini yataga bagimli hale getiriyor, çesitli ilaç ve uygulamalarla sürece müdahale ediyoruz. Halbuki gelismis ülkelerde benimsenen “anne dostu uygulamalar”, gebelik ve dogumda nitelikli bir ebelik bakiminin önemi, dogumda agri serumlari, ilaçlar,rutin elektronik izlem, epizyotomi gibi gereksiz müdahaleden kaçinilmasi , kadina hareket ve pozisyon özgürlügü taninmasi, agriyla bas etmede ilaçsiz yöntemlerden faydalanilmasi konularinin önemine dikkat çekiyor. Bu konular dikkate alinarak dogumhaneler yeniden düzenlenmeli ve hizmet içi egitimlerle bilgiler güncellenmelidir. ” dedi.

Saglik Bakanliginin normal dogumu özendirme yaklasiminin, tamamen hekim odakli oldugunu belirten Karahan, ebelerin bu konudaki gücünün görmezden gelindiginden sikayet etti. Oysa ebelik meslegi, gebelik, dogum ve dogum sonu dönemdeki kadina ulasma da kilit rol oynuyor. Çagdas ve gelismis ülkelerde kadina verilen degerle dogru orantili olarak ebelik mesleginin de sosyal ve ekonomik statüsünün yükseldigini kaydeden dernek baskani, Hollanda, Almanya gibi ülkelerde, bir kadininin gebe kaldigi andan itibaren kendine bir ebe bulmak zorunda oldugunu ve bu gebenin tüm takip ve muayeneleri ile dogumunun eger hiçbir risk yoksa ayni ebe tarafindan yapildigini, gebelerin ebelerin açtigi doguma hazirlik kurslarinda saglikli bir gebelik ve dogum için desteklendigini ve dogum sonu dönemde anne ve bebegin 6 aya kadar düzenli sekilde evinde ebe tarafindan izlendigini belirtti.

“Aile Hekimligi sisteminde, ebeler mesleki kimlerini koruyarak yer almalidir”

Pek çok gelismis ülkede, ebelerin mesleki kimlik ve özerkliklerini koruyarak aile hekimleri ile birlikte çalistigini , ekonomik ve sosyal konumlarinin son derece iyi oldugunu kaydeden Karahan, ülkemizde de bu sistemin uygulanabilecegini, ancak Ebelik Yasasi yürürlüge konup, normal gebelik ve dogumlarda ebeye yetki verilmesi gerektigini belirtti.

Ayrica Karahan, söz konusu düzenlemeler yapilmadan, sezaryen dogumu azaltma çabasinin, belli bir noktadan öteye gidemeyecegini ve hatta anne ölüm oranlarini artirabilme riski tasidigini” sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası