Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“AIDS Bana Bulasmaz” Demeyin

AIDS yani “Edinilmis Bagisiklik Yetmezligi Sendromu” tüm dünyada yayilmaya devam ediyor. Önceleri marjinal bir hastalik olarak bilinen bu sendrom, dikkat edilmedigi takdirde çocuklardan ev hanimlarina kadar toplumun her kesimini olumsuz etkileyebiliyor. Ancak AIDS konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara bilmek ve bilinçli davranmak hayat kurtariyor.

Memorial Sisli Hastanesi; Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmani Dr. M. Servet Alan 1 Aralik Dünya AIDS Günü öncesinde, “AIDS hastaligi ve korunma yollari “ hakkinda bilgi verdi.

AIDS dünyayi dolasiyor

HIV kan ve cinsel temas yolu ile bulasir. En sik bulasma yolu cinsel temastir. Hastaligi tasiyan anneden bebege, dogum öncesinde, dogum sirasinda veya dogum sonrasinda bulasmasi mümkündür. Anne sütü virüsün bulasmasina neden olabilir. Eger HIV tasiyan bir kisi ile bulasmaya neden olabilecek bir temas gerçeklesmisse (Cinsel temas veya kan bulasmasi olan bir yaralanma gibi) koruyucu önlem alinmasi ve izlem için, hemen bir enfeksiyon hastaliklari uzmanina basvurulmalidir. Dogurganlik çagindaki tüm kadinlarin AIDS konusunda bilgilendirilmesi ve gerekiyorsa test uygulanmasi önerilmektedir. Hamile anneye ve dogum sonrasinda bebege koruyucu ilaç tedavisi verilerek bulasma önemli oranda önlenebilir.

Manikür pedikür yaptirirken dikkat!

Tip ve dis hekimliginde kullanilan alet ve malzemeler enfeksiyonlarin bulasmasina engel olmak amaciyla uygun temizlige ek olarak gerekli durumlarda yüksek sicaklik veya bazi kimyasallarin uygulanmasi gibi özel islemlerden geçirilirler ancak berber ve kuaförlerde de özellikle kanama ve ciltte zedelenmeye neden olan ustura, manikür ve pedikür aletleri enfeksiyonlarin bulasmasini önlemek amaciyla tek kullanimlik olmali ya da uygun islemlerden geçirilmelidir.

Cinsel temas ve uyusturucu en yaygin bulasma sekli

Cinsel temas sirasinda prezervatif kullanmak bulasma riskini azaltir, fakat tamamen ortadan kaldirmaz. Kan ve kan ürünleri HIV, hepatit B, hepatit C ve frengi için test edilmektedir. Damar içi uyusturucu kullaniminin azaltilmasi ve bu kisilerde ortak igne kullaniminin önlenmesi bulasmayi azaltacaktir. Saglik personelinin tüm vücut sivilarini enfekte kabul edip, gerekli koruyucu malzemeyi (eldiven vb) kullanmasi gereklidir.

AIDS tokalasmak ve yanaktan öpmek ile baskasina geçmez

Yanak yanaga öpüsmek, tokalasmak, isyerinde ayni ortamda çalismak, ayni telefonu kullanmak, ayni bardagi kullanmak, sivrisinek ve tahtakurusu gibi böcekler bulasmaya neden olmaz. HIV virüsü hava yolu ile bulasmaz.

HIV enfeksiyonu bulasma sonrasinda gribal bir enfeksiyon gibi baslayip, daha sonra yillar süren bir sessiz döneme girer. Bu uzun dönemde virüs vücutta varligini sürdürür. Bagisiklik sistemi ile virus arasinda mücadele sürer. 10 yili asabilen bir süre sonunda bagisiklik sisteminde yetersizlik ortaya çikmaya baslar. Kandaki virüs miktari artar, bagisiklik sisteminin bazi özel hücrelerinin miktarinda azalma ve bagisiklik sistemi islevlerinde bozulma yasanir. Bunun sonucunda, agizda yaygin, tekrarlayan pamukçuk, uzun süreli ishaller gibi enfeksiyonlarda artis görülür. Normalde seyrek görülen bazi enfeksiyon hastaliklari ve ilerleyen dönemde bazi kanser türleri bu hastalarda daha sik görülür.

Süphelendiginiz an test yaptirin

Tanida vücutta HIV virüsüne karsi olusan, anti-HIV antikor olarak adlandirilan madde aranir. Bu amaçla genellikle ELISA testi kullanilir. ELISA pek çok hastaligin tanisinda kullanilan bir testin adidir, yalnizca AIDS’e özel bir test degildir. Bu testin pozitif bulunmasi durumunda anti-HIV antikoru daha detayli olarak gösteren dogrulama testleri (Western Blot) uygulanir. Virüsün genetik maddesinin varligini ve miktarini saptayan testler hem özel durumlarda tanida yardimci olarak, hem de tedavinin takibinde ve ilaçlarin etkinliginin izlenmesinde kullanilir. Virüsün bazi yapisal proteinlerini arastiran testlere de gereginde basvurulur.

Henüz asisi yok

HIV enfeksiyonunun tedavisinde kullanilan çesitli ilaçlar mevcuttur. Günümüzde kullanilan üçlü ilaç tedavileri kandaki virüs miktarini çok azaltmakta ve bagisiklik sisteminin uzun süre korunmasini saglayabilmektedir. Fakat ilaç tedavisi ile HIV enfeksiyonunu tamamen ortadan kaldirilmasi mümkün degildir. Bu ilaçlarin ömür boyu kullanilmasi gereklidir. HIV asisi için arastirmalar sürmektedir. Su anda kullanimda olan veya önümüzdeki birkaç yil içinde kullanima girmesi beklenen bir asi yoktur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası