Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YATAK ISLATAN ÇOCUKLARIN YÜZDE 35’I CEZALANDIRILIYOR!

Gece yatak islatma sorunu (nokturnal enürezis) insanlik tarihinde kayitlari bulunan en eski saglik problemlerinden biri. Tarih boyunca, birçogu kaba hatta barbarca olan yöntemlerle bile tedavi edilmeye çalisilan bu problemin çaresi, günümüzde de cezalandirmalarla araniyor. International Hospital Üroloji Uzmani Prof. Dr. Bülent Alagöl, ülkemizde yapilan arastirmalarda, yatak islatan çocuklarin yüzde 35’inin agir cezaya maruz kaldiginin ortaya çiktigini belirtiyor.

Gece altini islatma sorununun ayda en az bir kez islatma baz alindiginda görüldügü siklik hakkinda bilgi veren Prof. Dr. Bülent Alagöl su bilgileri veriyor:

 6 yas civarinda %10

 10 yas civarinda %5

 Genç eriskinde %0,5-1 oraninda

ANNE VE BABA KÜÇÜKKEN ISLATIYORSA, ÇOCUKLARI DA ISLATIYOR

Altini islatma sorununda kalitimsal faktörlerin etkili oldugu biliniyor. Anne- babadan her ikisinin çocukluk dönemlerinde altlarini islatmalari halinde çocuklarinda alt islatma sorunu görülme sikliginin yüzde 77 olduguna deginen Prof. Alagöl, “Anne ve babadan sadece birini altini islattiginda çocuklarinda alt islatma sorunu görülme sikligi yüzde 44 oranindadir. Eger anne ve babada böyle bir sorun yoksa yüzde 15 oraninda altini islatma sorunu görülüyor. Son yillarda yapilan kromozom analizleri sonucu 8., 12., 13. ve 22. kromozomlarda altini islatmadan sorumlu genler bulunmustur” diyor.

Altini islatma sorunu bulununlar incelendiginde yüzde 97’sinin idrar ve üreme yollarini ilgilendiren hastaliklara bagli olmadigi, yüzde 3’ünün ise idrar yolu hastaliklarina bagli olarak gelistigi saptaniyor. Gece altini islatma sorununun baska nedenlerini de siralayan Prof. Dr. Bülent Alagöl, su bilgileri veriyor:

• Idrar yollari enfeksiyonlari
• Iseme problemleri
• Idrar yollari darliklari
• Diyabet hastaligi
• Tiroid bezi bozukluklari
• Uyku apneleri
• Asiri gida duyarliliklari

Gece altini islatma konusunda en fazla taraftar bulunan 3 teori olduguna deginen Prof. Bülent Alagöl, bunlari söyle siraliyor:

1. Geceleri artan idrar yapimi
2. Geceleri mesane kasinin asiri duyarliligi
3. Yüksek uyanma esigi (derin uyku)

Bu etkenlerin tek basina degil birlikte de görülüp gece altini islatma sorununu yarattigina deginen Prof. Alagöl, tani koyabilmek için ayrintili hasta öyküsü, fizik muayene, idrar yapmanin gözlemlenmesi, tam idrar tetkiki istediklerini söylüyor. Bunlara bazi olgularda üriner sistem ultrasonografisi, nörolojik muayene, gaitada parazit bakilmasi gibi tetkikler de eklenebiliyor. Temel degerlendirmede herhangi bir pataloji saptanmayan olgularda tedaviye geçilebiliyor. Geri kalan olgularda ise ileri tetkik öneriliyor.

BES YASINDAN SONRA TEDAVI ETKILI OLUYOR

Gece islatmasi çocuk ve aile için bir sorun olmaya basladiginda tedavinin zamani gelmis demektir. Ancak bunun bes yasindan daha önce olmamasi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Bülent Alagöl, “Gece islatma sorununun tedavisinde ilk ve en önemli konu, çocugun tedaviye motive edilmesidir. Bunu saglamak içinde, çocukla sicak bir iliski kurmak, ailenin anlayis ve destegini saglamak, problemin çözülecegine dair güven vermek ve çocuktaki suçluluk duygusunu gidermek gereklidir” diyor.

Kontrollü çalismalarda etkinligi test edilen ve bugün için rutin kullanimi önerilen yalniz iki tedavi yöntemi bulunduguna isaret eden Prof. Alagöl, bunlari “Desmopressin” ve “Enüretik Alarm” olarak siraladi ve su bilgileri verdi:

Desmopressin: Vazopresin adli bir hormonun, bazi özellikleri giderilmis sentetik benzeridir. Tablet, burun spreyi ve agizda eriyen formlari mevcuttur. Demopressin, güvenli bir ajan olup yan etkiler nadir ve hafiftir. Ancak ilaç kullanimi sirasinda sivi kisitlamasi yapilmasi gerekir.

Uyku apnelerine yol açan “Kronik Hipertrofik Tonsillit” ve “Adenoid Vejetasyonu” (Geniz Eti) olan çocuklarda gece islatma daha çok görülüyor. Bu çocuklarda üst solunum yolu tikanikligi giderildigi takdirde yatak islatma sorunu da sona eriyor.

Enüretik Alarm: Sartli refleks gelistirme prensibine dayali olarak çalisan alarm cihazlari, çocugu uyandirarak, mesanenin asiri doldugunu tanimayi ögretiyor. Böylece çocuk, tedavi sonunda, ya yatak islatmak yerine uyanip tuvalete gitmeyi ya da sartlanma yoluyla mesane kasinin kasilmasini durdurmayi ögreniyor. Bu cihazin basarisi için çocugun ve ailenin istekli ve sabirli olmasi gerekir. Çalan zil ile bütün ailenin uyku düzeni bozulacak ve buna karsin tedavinin genellikle 3-6 ay sürdürülmesi gerekecektir.

BIR DAMLA IDRARDA ALARM ÇALAN CIHAZLAR VAR

Gece altini islatma sorununa karsi kullanilan bir baska yöntem de alarm cihazlari. Bir iki damla idrar kaçirildiginda çalisan bu cihazlar, ses veya titresimle uyarilan kisinin uyanip mesanesini kontrol etmesini sagliyor. Bu yöntemin bilinen bir yan etkisi yok. Cihaz tasinabiliyor ve iki parçadan olusuyor. Alarm cihazi pijamanin herhangi bir yerine ya da kola tutturuluyor. Ara kablo çamasira dikilmis olan kilifin içine algilayici olarak yerlestiriliyor. Bu cihazin kordonsuz, daha pratik sekli de bulunuyor. Idrarin ilk salinimi ile birlikte devreye giren alarm çalismaya basliyor ve çocugu uyandiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası