Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TATIL SONRASI OKULA SAGLIKLI BIR DÖNÜS IÇIN 20 ÖNERI

Yeni okul dönemine olumlu baslangiç yapmak çocugun genel davranislarinda, kendine güveninde ve ileriki yillarda akademik basarisini dogrudan etkiler. Agustos ayindan okullarin açilacagi Eylül’e geçis dönemi anne-baba ve çocuklar için güç olabilir. Okula dönüs için istekli olan ögrenciler bile artan etkinlik ve yapisal düzenlemelerle ilgili baskilara uyum saglamada zorlanabilirler. Bu döneminde hayatin artan hizina uyum saglayabilmek için anne-babalar önceden plan yaparak, gerçekçi ve olumlu bakis açisi gelistirerek ögrencilere destek olabilirler.

Memorial Hastanesi’nden Pedagog Dr. Melda Alantar tatil sonrasi okula dönüs için anne babalara önemli ipuçlari verdi.

1. Çocugunuzun fiziksel ve ruhsal bir problemi varsa okula baslamadan çözülmüs olmali. Çocugunuzun fiziksel ve ruhsal sagliginin yerinde oldugundan emin olun. Çocuk ve dis doktoruyla v.b. görüsmelerinizi erken dönemde ayarlayin. Çocugunuzun duygusal veya psikolojik gelisimiyle ilgili endiselerinizi uzmanlarla paylasin. Uzmanlar kaygilarinizin yasa uygun konulardan mi ya da ayrintili olarak degerlendirilmesi gereken gelismelerden mi kaynaklandigini belirlemenizde yardimci olurlar. Okul baslamadan önce varolan sorunu saptayarak çözüm aramak çocugunuza da yarar saglar. Okullar anne-babalarin tanimlanan sorunu iyilestirme çabalarini desteklerler.

2. Gerekli belge ve bilgileri gözden geçirin. Okuldan gönderilen yazili belgeleri inceleyin. Belgeler çocugun ögretmeni, sinifi, okul için gerekli malzemeler, serbest zaman etkinlikleri, v.b. önemli bilgiler içermektedir.

3. Ajandaniza not düsün. Önemli günleri kisisel takviminiz üzerinde isaretleyin.

4. Okul alisverisi için son dakikaya kalmayin. Okul açilmadan bir-iki hafta önce alisverisinizi tamamlayin. Ilkögretim çagindaki çocuklar size yardimci olabilirler. Alisveris listesini birlikte gözden geçirebilirsiniz.

5. Uyku ve yemek düzeninde yeni uygulamaya geçin. Okullar açilmadan en az bir hafta önce uyku ve yemek düzeninizi özellikle kahvalti saatlerini yeniden planlayin. Bu degisiklige çocugunuzu hazirlamak için onunla ödev ve etkinlikler nedeniyle asiri yorgunluk hissetmemek için düzen olusturmanin yararlari üzerinde konusun.

6. Televizyonu kapatip baska aktivitelere yönlenmesini saglayin. Çocugunuzu sabah saatlerinde televizyon izlemek yerine; yap- bozla ugrasma, boyama, kitap okuma gibi etkinliklere yönlendirin. Bu faaliyetler çocugunuzun ögrenme sürecine ve okul düzenine alismasini kolaylastiracaktir.

7. Çocugunuzla birlikte okulunu ziyaret edin. Çocugunuz küçükse ya da yeni bir okula basliyorsa onunla birlikte okula gidin. Ögretmenle tanismak, sinif, yemekhane, bahçeyi görmek okul öncesi hissedilen endisenin azalmasini saglar. Yeni çevre hakkinda soru sormasi için çocugunuzu yüreklendirin.

8. Arkadaslariyla program yapsin. Okul açilmadan önce çocugunuzu sinif arkadaslariyla bulusarak olumlu sosyal iliskiler kurmasi için destekleyin.

9. Ev ödevleri için uygun ortam bulun. Ilkögretim çagindaki çocuklar kendi odalarinda veya evin sessiz bir kösesinde çalisabilirler. Okula yeni baslayan çocuklar için ise oturma odasi ya da mutfak gibi ortak kullanim alanlarinda eriskinlerin denetim ve gözetimlerine olanak saglayan bir çalisma kösesi olusturulabilir.

10. Okul esyalari için uygun bir yer belirleyin. Okul esyalari, anne-babanin okumasi için eve gönderilen yazili belgeleri v.b. koymak için bir yer belirleyin. Her aksam okul çantasinin düzenlenmesinin çocugunuzun sorumlulugu oldugunu hatirlatin.

11. Islerinizi çocugunuzun okul programina göre düzenleyin. Okullarin açildigi hafta programinizi sadelestirin. Is seyahatleri, gönüllü çalismalar, projeler v.b. mümkün oldugu ölçüde erteleyin. Yeni okul döneminde çocugunuzun hissedebilecegi endiseyi yenmesi ve okul düzenine alismasina yardim olabilmek için serbest zamana ihtiyaç duyabilirsiniz.

12. Beslenme çantalarini bir gece önce hazirlayin.

13. Saatinizi kurun. Çocuklar sabah kalkabilmek için çalar saatlerini kendileri kurabilirler. Sabah okul için hazirlanmak, kahvalti etmek için çocugunuza yeterli zaman taniyin. Düzene uyum sagladiklari, servise yetistikleri zaman onlari övün.

14. Okul sonrasi saatler de planlanmali. Eve döndügünde sizi bulamadigi zaman neler yapilmasi gerektigini çocugunuzla konusun.

15. Kitap ve defterlerini gözden geçirin. Yil içinde ögrenecegi bilgiler hakkinda onunla konusun. Konulara iliskin merak ve ilginizi onunla paylasin. Içerikleri kavrama yetenegine olan güveninizi ona açiklayin. Okul yili boyunca ögrenme sürecini pekistirin. Ögrenme becerilerinin gelismesi zaman alir, sik tekrar gereklidir. Çocugunuzu sabirli, dikkatli ve olumlu olmasi konusunda yüreklendirin.

16. Ögretmenini ile iletisimde olun. Çocugunuzun okuldaki durumuna iliskin geri-bildirim almak istediginizi ögretmenine/ögretmenlerine iletin. Onlarla tanisin. Velilerle iletisim kurma konusundaki tercihlerini -notlar, elektronik posta, telefon görüsmeleri v.b. – ögrenin.

17. Okuldaki yetkililer ile isbirligi yapin. Siz ve çocugunuza yardimci olacak kisileri belirleyin; müdür, psikolojik danisman, serbest zaman etkinlikleri koordinatörü v.b. Görevleri ve gereksinim duydugunuzda nasil ulasacaginiz hakkinda bilgi edinin.

18. Çocugunuzun sorunlarina ilgi gösterin. Çocugunuzun okul konusunda endiseleri varsa beslenme veya okul çantasina onu yüreklendirecek özel notlar yazip birakin. Yeni bir durumda insanlarin endise duymalarinin dogal oldugunu ve ögretmen, akranlarini taniyip okul düzenine uyum sagladiktan sonra her seyin düzelecegini kendisine anlatin.

19. Sakin tavrinizi koruyun, çocugunuz bundan etkilenecektir. Özellikle yuvaya, birinci sinifa baslayan çocuklar ayrilik endisesi veya çekingenlik yasayabilirler. Egitimciler bu durumun üstesinden gelebilecek deneyime sahiptirler. Onu biraktiktan sonra fazla oyalanmadan, onu sevdiginizi ve gün boyunca düsüneceginizi, okul bitiminde onu gelip alacaginizi söyleyin. Sakin ve olumlu davranin.

20. Olumsuz deneyimlerin çocugunuzun hevesini kirmasina izin vermeyin. Akademik veya sosyal konularda güçlük yasayan veya arkadaslari tarafindan alay edilen, zorbalikla karsilasan ögrenciler okula yeniden dönmeyi istemezler. Sorunlarinizi okul yönetimine aktarin, onlarla isbirligine girin. Yeni okul döneminde benzer sorunlarla karsilasmayacagini çocugunuza aktarin. Zorluklarla kendi kendine basa çikma becerilerini destekleyin. Gerekirse ögretmeninden yardim almasi konusunda onu yönlendirin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası