Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ALERJINIZIN NEDENI OFIS ARKADASINIZIN KEDISI OLABILIR

Son derece sevimli olsalar da, kediler duyarli kisilerde alerjik belirtileri tetikleyebilirler. Yapilan bilimsel çalismalara göre; eriskinlerde kediye bagli alerjik duyarlanma sikligi %10 ile 15 arasindadir. Kedi alerjisine bagli olarak, burun, göz, deri ve akcigerlere ait yakinmalar ortaya çikabilir. Kedi alerjisi yakinmalari gösterdiginizde evinizde kedi beslenmediginizi hatta sokakta dahi kedi ile karsilastiginizda yolunuzu degistirdiginizi dahi söyleyebilirsiniz. Ancak gün içinde ayni ortamda bulundugunuz kisilere, hatta ofis arkadasiniza ait bir kedi bile alerjinizi tetikleyebilir.

Memorial Atasehir Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, kedi kaynakli alerjiler ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Kedi ile temas eden kisi ile karsilasmak bile alerji nedeni

Kedi kaynakli alerjenler birden fazla çesit olmakla beraber, bunlar içinde en sik alerji yapani “Fel d1”dir. Protein yapili bu alerjen, kedinin deri, yag, tükürük ve gözyasi bezleri kaynakli olabilir. Baslica kedi derisi ve tüylerinin üzerinde yerlesmis olarak bulunur. Oldukça yapiskan oldugundan giysilere de yapismasi ve böylece kedi bulunmayan yerlere tasinmasi da mümkündür. Dolayisiyla, kedi alerjisi olan bir kiside, kisi kediyle dogrudan temas etmese de, kedi ile temas etmis kisiyle karsilasma sonucu alerjik yakinmalar ortaya çikabilir.

Havaya karisan Fel d1, kedi alerjisi olan kisilerde solunum yollarina girince öksürük, hapsirik, nefes darligi, burunda kasinti, tikanma veya akinti, gözlerde kasinma ve akinti gibi belirtilere yol açabilir.

Kedinin yatak odasindan uzak durmasi gerekir

Kediye bagli alerji olmasi durumunda, en uygun çözüm, kediden uzak durulmasidir. Ancak, kimi hastalar, neredeyse evin bir bireyi haline gelmis kedilerinden uzak duramiyorlarsa, hiç degilse yatak odasindan kedinin uzak tutulmasi bir derece yararli olabilir. Yatak odasinin kapisi alerjenlerin girisini biraz olsun önlemek için mutlaka kapali tutulmalidir.

Sevimli dostunuzun temizligine daha çok özen gösterin

Alinabilecek diger önlemler arasinda, kedinin belli araliklarla yikanmasi, “HEPA” (Ingilizce, “High Efficiency Particulate Arrestance”, yani “Yüksek Etkinlikli Parçacik Tutulumu” kelimesinin bas harflerinden olusan bir kelime) adi verilen özel filtreleri içeren hava temizleyici cihazlarin kullanimi uygun olacaktir. Yine, HEPA filtresi içeren elektrik süpürgeleri, kedi alerjenlerinin süzülmesinde fayda saglayabilir.

Halilari kaldirin, yerleri cilalatin

Kedi alerjenlerinin kolayca yapismasini önlemek amaciyla kumas kapli mobilyalarin azaltilmasi, mümkün oldugunca halilari kaldirma ve yerlerin cilalanmasi da alinabilecek önlemler arasindadir.

Kedilerde Fel d1 üretimi, hormonal kontrol altindadir. Erkek kediler kisirlastirildiklarinda, bu alerjenin miktari bariz derecede azalmaktadir.

Kedi evden uzaklastirilsa dahi, alerjenleri uzun bir süre (aylarca) evde kalabilir. Bu nedenle, kedi evden ayrildiktan sonra, ya da daha önce kedi yasamis bir eve tasinilacaksa, iyi bir temizlik yapilmasi uygun olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası