Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YANLIS BESLENME ALISKANLIKLARI MIDE KANSERINE ZEMIN HAZIRLIYOR

Memorial Atasehir Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Baskani Prof. Dr. Kamil Yalçin Polat, çocukluktan baslayan bilinçsiz beslenme aliskanliginin yanisira; son yillarda sigara- alkol tüketiminin hizla yayginlasmasinin mide kanseri vakalarinda artisa neden oldugunu belirtti ve mide kanseri tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Mide kanseri, karnin sol üst bölgesinde bulunan midenin herhangi bir bölgesine yerlesebilen, genellikle lenf bezleri karaciger ve akcigere yayilabilen; tüm kanserler içinde en sik görülenler arasinda 4. ancak kanserden ölümlerde 2. sirada yer alan bir kanser türüdür. Çesitli sebeplerden dolayi midenin mukoza zarindan tümörler gelisir; bu tümörlerden kötü huylu olanlari, kansere neden olmaktadir. Ülkemizde de en sik görülen kanser türleri arasinda bulunan mide kanserinden dünyada her yil yaklasik 800 bin kisi ölmektedir. mide kanseri Erkeklerde bayanlara kiyasla 3 kat daha fazla görülmektedir. ABD’de mide kanserine ait oranlara bakildiginda yillik yeni vaka sayisi yaklasik 25 bin dolayindadir.

Etli gidalara isteksizlik önemli bir mide kanseri belirtisidir

Erken dönemde olan mide kanserleri çogu kez baslangiçta belirsiz ve özellikli bir bulgusu yoktur; yani belirti vermeyebilirler. Baslangiçta hazimsizlik ve siskinlik; özellikle etli gidalara karsi isteksizlik önemli belirtiler gösterebilmektedirler. Daha geç dönemlerde ise; karin agrisi, bulanti, kusma, gida alimindan sonra siskinlik, kilo kaybi görülmektedir. Daha önce herhangi bir sikayeti olmayan 40 yas üzerinde bir kiside hazimsizlik ve kilo kaybi gibi durumlar bu hastalik açisindan degerlendirmeyi gerektiren belirtilerdendir.

Mide Kanseri Için Risk Faktörleri

Sindirim sistemi organlarindan midenin herhangi bir parçasindan gelisebilen bir kanser türü olan mide kanserinin olusumunu tetikleyen birçok neden bulunmaktadir. Mide kanserine neden olabilecek durumlari su sekilde siralayabiliriz:

• Beslenme tarzi: Beslenme aliskanliginin önemli rol oynadigi mide kanserinde özellikle mangalda pismis et ve benzeri gidalar, asiri tuzlanmis ve salamura yapilmis sebzeler, mide kanserinin olusumunda etkin oldugu kabul edilmektedir. Mide kanserinden korunmak amaciyla Akdeniz menüsü tarzinda beslenme koruyucu sayilabilecek önlemlerden biridir. Taze ve dogal olan sebze ve meyveler yine mide kanserine karsi koruyucu özellige sahiptir.

• Enfeksiyonlar: H.plori, mide kanserine neden olan önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Tüm mide kanserli olgularin %65-85’inde H.plori enfeksiyonu mevcuttur. Diger taraftan bakildiginda da tüm H.plori enfeksiyonlu olgularin %2’sinde mide kanseri vakasina rastlanmaktadir.

• Sigara ve alkol: Sigara, önemli ayni zamanda da önlenebilir bir mide kanseri nedenidir. Sigaranin mide kanserine olan tetikleyici özelligine bir de alkol ile birlikte tüketiminin eklenmesi mide kanseri olma oranini çok daha fazla artirmaktadir. Bunun için sigara ve alkolden uzak durulmasi önerilmektedir.

• Genetik: Birçok hastalik gibi mide kanserinde de genetik faktörlerin etkili olabilecegi bilinmektedir. Tüm mide kanserli olgularin yaklasik %10’unda genetik faktörler ön planda bulunmaktadir.

Hastaligi erken evrede yakalamak tedavi için önemli bir adim

Mide kanseri tanisinda en önemli araç endoskopidir. Risk grubundaki olgulara mutlaka endoskopi uygulamasi yapilmalidir. Endoskopi uygulamasinda, ucunda kamera olan bir boru ile mideye girilmesi saglanir ve gözlemlenen ur olusumuna biyopsi uygulanmaktadir. Kesin tani konmasi için biyopsi kaçinilmazdir. Endoskopinin uygun kullanimi ile hastaligi erken evrede yakalamak mümkün olabilmektedir. Özellikle Japonya da endoskopinin etkin kullanimi; erken taniyi ve buna bagli olarak bu hastaliktan kurtularak uzun yasam sonuçlarini da beraberinde getirmistir. Bunun disinda kontrastli grafiler ve bilgisayarli tomografi mide kanseri tanisini saglayan diger önemli araçlardandir. Mide kanseri tanisinin ardindan uygulanacak olan tedavi multi disipliner yaklasimi gerektirmektedir; yani ekip çalismasi ile basari saglanabilmektedir. Cerrahi olarak tümörün uygun bir sekilde çikarilmasi hastaligin en önemli ve en belirleyici tedavi sekli olmaktadir. Hastaligin evresine göre kemo-radyoterarpi tedavisi uygulanmasi önemli bir etkinlige sahiptir. Eger lenf bezlerine siçrama olmussa mutlaka kemoterapi yapilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası