Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zorunlu Mesleki Mali Sorumluluk Sigortasi’nda Son Durum

Türk Tabipler Birligi Zorunlu Mesleki Mali Sorumluluk Sigortasi’nda Son Durum hakkinda açiklamalarda bulundu.

Türk Tabipler Birligi Zorunlu Mesleki Mali Sorumluluk Sigortasi’nda Son Durum hakkinda açiklamalarda bulundu.

Türk Tabipler Birliginden yapilan açiklama söyle;

"T.C. Basbakanlik ve Hazine Müstesarligi Sigortacilik Genel Müdürlügü, Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasi ile ilgili olarak olusan tereddütler nedeniyle hazirladigi ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Sirketleri Birligini Muhatap alan 28.07.2010 tarihli yazinin bir örnegini Türk Tabipleri Birligi’ne iletmistir.

Bu yazida “Genel Sorumluluk” bransi ruhsatina sahip tüm sigorta sirketlerinin bu asamada gerekli bilisim alt yapisina sahip olduklarindan söz konusu sigorta sözlesmelerini yapabilecekleri, hekimlerin levhaya kayitli acenteleri il bazinda www. sigorta.org.tr adresinden kontrol edebilecekleri belirtilmistir. Liste ekinde “Genel Sorumluluk” bransi ruhsatina sahip 30 adet sigorta sirketi bildirilmistir.

Yazida Sigorta Bilgi Merkezi ile poliçe satacak sirketlerin koordinasyonu için gerekli hazirligin bitirilip bitirilmedigi ise açiklanmamaktadir. Ancak Türk Tabipleri Birligi’ne bazi Sigorta Sirketleri tarafindan yazili olarak dün(28.07.2010) iletilen bilgilerde Sigorta Bilgi Merkezinin sisteminin hazirlanmasini bekledikleri belirtilmistir. Anlasilan odur ki “Tibbi Kötü Uygulamaya Iliskin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasi Talimatinda” belirtilen sistemin hazirligi henüz bitirilmeden ve talimat hükümleri gözardi edilerek poliçe satisina onay verilmektedir.

Saglik Bakanligi tarafindan bugün (29.07.2010) internet sayfasina konulan “Tibbi Kötü Uygulamaya Iliskin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasinda Kurum Katkisina Iliskin Usul Ve Esaslara Dair Soru ve Cevaplar” yazisinda ise hekimlerin zorunlu sigorta yaptirma yükümlülügünün 30.07.2010 tarihi itibariyle baslayacagi belirtilerek Hazine Müstesarligi’nin bildirdigi sigorta sirketlerinin isimleri ilan edilmistir.

Saglik Bakanligi ve Hazine Müstesarligi ne yazik ki; hekimlere gerekli bilgiyi alma ve “rekabet ortaminda” en uygun sigorta poliçesini satin almalarini önleyici bir biçimde bir iki güne sikistiran bir tutum izlemislerdir. Bu tutum adeta sigorta sirketlerine. alicilarinin söz hakki ve pazarlik sansi olmadigi bir “pazari”, hukuka aykiri olarak yaratma sonucunu dogurmaktadir.

Kimi sigorta sirketleri, Türk Tabipleri Birligi ve hekimlere yansiyan tutumlarindan anlasilmaktadir ki; hukuka aykiri olarak yaratilan bu “pazarda”, hekimlere iyilestirilmis kosullari degil asgari kosullari içeren poliçeyi dayatmaktadirlar. Türk Tabipleri Birligi’ne iletilen tekliflerde bazi iyilestirme önerileri olmakla birlikte henüz istenilen düzeye gelinememistir. Ancak görüsmeler devam etmektedir. Bu nedenle meslektaslarimizin kendilerine dayatilan durumu kabul etmeyerek bu gün aksam saatlerine kadar yapacagimiz açiklamayi beklemelerini öneriyoruz.

Meslektaslarimizi bir kez daha bilgilendiriyoruz; hekimlere bir gün içinde verilen bilgilerle satin alacagi sigorta poliçesini belirleyip sigorta yaptirmadigi için para cezasi verilmesi açikça hukuka aykiri olacaktir. Önümüzdeki bir hafta- 10 gün içinde poliçelerini satin alan hekimlere 30 Temmuz 2010 günü poliçe satin almadi diye herhangi bir yaptirim uygulanmasini beklemiyoruz. Ancak böyle bir durumla karsilasilmasi halinde bu durumun açikça hukuka aykiri olacagini belirterek aksi uygulamalarla karsilasan bütün hekimlerimize destek verecegimizi duyururuz."


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası