Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerinizi tehlikeye atmayin!

Biberonlar basta olmak üzere birçok plastik üründe bulunan madde, bebeklerin gelisimini olumsuz etkiliyor!

Biberonlar ve su bidonlari basta olmak üzere birçok plastik üründe kullanilan ''PDA'' maddesinin çesitli saglik sorunlarina yol açtigi, gelisim çagindaki çocuklarin ve özellikle bebeklerin gelisimini olumsuz etkiledigi bildirildi.

Amerikan Federal Gida ve Ilaç Idaresi ve Avrupa Gida Güvenligi Ajansi, ''BPA'' maddesi içeren biberonlarin ve plastik ürünlerin üretiminin, en fazla 2010 yili sonuna kadar yapilabilecegini duyurdu.

Türk Eczacilari Birligi (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel, ölümcül tehlike arz ettigi için dünyanin pek çok ülkesinde üretimi durdurulan Bisfenol A (BPA) adli kimyasal maddeyi içeren biberon ve plastiklerin zararlari ve alinmasi gereken önlemler ile ilgili yazili açiklama yapti.

Biberonlarda bulunan BPA maddesinin tehlike saçtigini belirten Özel, Türkiye'de de üretilen ve satisa sunulan biberonlarin büyük kisminda birçok hastaliga neden olan ve bebeklerin gelisimini olumsuz etkileyen bir kimyasal madde kullanildiginin ortaya çiktigini bildirdi.

Özel, basta Amerika, Kanada, Fransa, Danimarka olmak üzere dünyanin pek çok ülkesinde üretimi durdurulan ve kullanimi yasaklanan bu kimyasali içeren biberon ve plastik ürünlerin, sindirim sistemi ve bagisiklik sistemi bozukluklari, nörolojik sorunlar, obezite, hiperaktivite, kalp hastaligi, meme kanseri, kisirlik gibi saglik sorunlarina yol açtigi ve bunun yaninda gelisim çagindaki çocuklarin ve özellikle bebeklerin gelisimini olumsuz etkiledigi uyarisinda bulundu.

TEB Genel Sekreteri Özel, sunlari kaydetti:

''Stoklarda olan ürünler 2012 yili sonuna kadar satilabilecek. Bu kimyasalin kullanilmasinin tüm ülkelerde yasaklanmasini isteyen EFSA ise Avrupa Komisyonu'yla ortak hareket ederek, ürünlerin acilen pazardan toplatilmasini saglayacagini açikladi. Öte yandan, Avrupa Komisyonu, Avrupa Eczacilik Grubu'na (PGEU) gönderdigi yaziyla, bu konunun eczacilarin gündemlerine almasini ve tüm diger paydaslarin birlikte hareket etmesini önerdi.''

-''GEREKLI YASAL ZEMIN OLUSTURULMALI''-

Plastik maddeleri daha dayanikli hale getirmek için, biberonlarda, sert plastiklerde ve ev gereçlerinde kullanilan BPA maddesinin, Türkiye'de de hala birçok maddenin üretiminde kullanilmaya devam ettigini öne süren Özel, ''Ancak, insan sagliginda son derece büyük hasarlara neden olabilen bu kimyasalin özellikle bagisiklik sistemi zayif olan bebeklerde büyük saglik problemlerine neden oldugu biliniyor'' dedi.

Yapilan arastirmalara göre, ''FDA'nin izin verdigi BPA oraninin 10 kat daha azinin bile çocuklara zararli oldugunu'' ifade eden Özel, söyle devam etti:

''ABD'de yetiskinlerin yüzde 93'ünün kaninda BPA bulunuyor. Her 10 biberonun 9'unda bu madde bulunuyor. Bu noktada vatandaslarimizin son derece hassas olmasi gerekiyor. Bu ürünleri alirken üzerinde yazmasi zorunlu olan 'BPA içermez' etiketli olanlarini tercih etmeleri, geçici bir tedbir olsa da son derece hayatidir.

Piyasadaki biberonlarin çogu, Bisfenol A içeren Polikarbonattan üretiliyor. Bisfenol A, biberonun içindeki siviya geçebilen, hormon sistemine zarar verici bir kimyasaldir. Biberonun ambalajindaki PC7 yazisi ya da geri dönüsüm üçgeni içindeki 7 rakami, ürünün içeriginde Polikarbonat kullanildigini belirtiyor. Bebek biberonlarinin yaninda, su siselerinde, tibbi cihazlarda, spor ekipmanlarinda, damacanalarda, saklama kaplarinda, plastik bardaklar gibi pek çok üründe bulunuyor. Biz eczacilar, dünyanin tartistigi ve bir bir yasakladigi bu kimyasali içeren ürünlerin üretiminin bin an önce durdurulmasini istiyor, gerekli yasal zeminin olusturulmasi konusunda yetkilileri acilen göreve çagiriyoruz.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası