Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktorun Bile Masaj Yapmasi Zorlasti ...

Her köse basina masaj salonu devri kapaniyor. Denetimsizlik ve yasal bosluklar nedeniyle olumsuz örneklere sahne olan masaj sektörünün itibarini kurtaracak yönetmelik yürürlüge girdi. Turizm sektörü ve isletmelerin vazgeçilmezi haline gelen masaj...

Denetimsizlik ve yasal bosluklar nedeniyle olumsuz örneklere sahne olan masaj sektörünün itibarini kurtaracak yönetmelik yürürlüge girdi. Turizm sektörü ve isletmelerin vazgeçilmezi haline gelen masaj hizmeti yönetmelikle siki denetim altina aliniyor. Yaklasik 20 bin çalisanin dört gözle bekledigi düzenleme masaj hizmeti veren kurumlara devrim niteliginde yaptirimlar getiriyor. Yasal bosluklar nedeniyle her köse basinda açilan isletmeler tarihe karisiyor. Masaj sektörünün yaklasik 500 milyon dolarlik bir pazara ulastigi bilgisini veren Türkiye Masaj Enstitüsü Baskani Sertaç Ak, “Masaj alaninda bugüne kadar hazirlanmis bir yönetmelik yoktu. Bu da sektörün kimi zaman kötü örneklerle anilmasina yol açiyordu. Yönetmelik sayesinde isletme müdürü de dahil masaj yapacak personelin 520 saatlik egitimin ardindan Milli Egitim Bakanligi onayli sertifika almasi zorunlu hale geliyor. 1 yillik geçis döneminde kendine çeki düzen vermeyen isletmelerin kapisina kilit vurulacak” dedi.

Resmi gazetede 25.07.2010 tarihinde yayinlanan yönetmelik sayesinde Türkiye tarihinde ilk defa masajin resmen devlet tarafindan tanindigini anlatan Sertaç Ak, “Artik her önüne gelen dört duvar arasinda bir masaj salonu açamayacak. Bakkal mantigiyla masaj hizmeti veren ve kamuoyunda olumsuz ahlaki örneklerle anilan isletmeler kapanacak. 520 saatten asagi egitim alan hiçbir kimse masaj elemani olarak çalisamayacak. Isletmeler hijyenden egitime kadar siki bir denetim altina alinacak. Geç kalinmis da olsa atilan bu adim sektörümüz için büyük önem tasiyor” dedi.

KÖYDEN GELIP BIR HAFTALIK EGITIMLE MASAJ UZMANIYIM DIYENLER VAR

Son yillarda masaj isletmesi ve uzmanliginin karli bir is haline geldigine dikkat çeken Enstitü Baskani Sertaç Ak, “Eskiden birkaç isletme ve hamamlarda istihdam edilen masaj uzmanlari, simdilerde otel, spa merkezleri ve hastanelerin vazgeçilmez elemanlari arasina girdi. Sektörde yaklasik 20 bin kisi istihdam ediliyor. Egitimli eleman orani ise yüzde 10’u geçmiyor. Sektörün finansal büyüklügü ile ilgili kesin bir veri yok. Fakat tahminler 500 milyon dolari astigi yönünde. Sektörde su an 5 bin egitimli eleman açigi var. Bazi isletmeler eleman bulamadigi için köydeki issiz gençleri yaz sezonunda getirip 1 hafta masaj seansi izleterek ise aliyor” diye konustu.

Bugüne kadar saglik, güzellik merkezleri, hamam ve termal tesisler kapsaminda verilen masaj hizmetinin artik is kolu olarak tanindigini anlatan Sertaç Ak, “Su an sektörde çok sayida masaj egitimi vermeye çalisan kurum var. Fakat bunlarin büyük bir kismi M.E.B onayli sertifika veremiyor. Dogal olarak da sektörde çalisanlarin egitim ihtiyacinin karsilanmasi çok zor. Biz sosyal sorumluluk geregi bu alanda yatirim yapmak isteyen kisilere her türlü destegi vermeye haziriz. Istiyoruz ki Türkiye masaj alaninda cazibe merkezi olsun” dedi.

DOKTORUN BILE MASAJ YAPMASI ZORLASTI

Tip fakültesi mezunu olan biri dahi olsa medikal tedavi amaçli masajlarin yasaklandigina dikkat çeken Ak, “Bu tedaviler sadece hastane, fizik tedavi merkezleri ve polikliniklerde yapilabilecek. Sosyal aktivite amaçli masajlar ise sektörde profesyonel ve egitimli kisiler tarafindan yapilacak” diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası