Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik hizmetlerinden nasil faydalanacagiz ?

Erdem Özgür Saglik hizmetlerinden yararlanma konuaundaki son degisiklikleri yazdi. SGK uzmani Erdem Özgür saglikta yasanan son degisikleri sizler ile paylasiyor...

Erdem Özgür Saglik hizmetlerinden yararlanma konuaundaki son degisiklikleri yazdi. SGK uzmani Erdem Özgür saglikta yasanan son degisikleri sizler ile paylasiyor

Sosyal güvenlik reform sonrasi 5510 sayili Kanunun 4-1-b’ye tabi, önceki adiyla Bag-Kur sigortalilari, 60 günden fazla prim ve prime iliskin her türlü borcu bulunmuyorsa genel saglik sigortalisi olarak saglik hizmetlerinden yararlanabilmekteler. Borcu olan sigortalilar degil ayni zamanda sigortalinin bakmakla yükümlü olduklari es, çocuk, anne ve babalarda saglik hizmetlerini elde edememekteler. Böylece sayilari tahmins 6 milyonu askin bu kapsamdaki nüfus saglik hizmeti elde edememekteler.

Son yapilan düzenlemelerle bu derce büyük soruna çözüm bulmak amaciyla, bu borçlarini 6183 sayili kanunun 48 inci maddesine göre tecil ve taksitlendirenlere bakmakla yükümlü olduklari kisilerle birlikte saglik yardimlarindan yararlanma hakki saglanmaktadir.

SIGORTALILAR NE YAPACAK

4/1-b(Bag-Kur) sigortalilari borçlarini yapilandirdiktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlügünden kendileri ve bakmakla yükümlü olduklari kisiler için “Tecil ve Taksitlendirmeden Faydalanan Sigortalilara Ait Saglik Yardimi Müstahaklik Belgesi“ almalari gerekmektedir.

SAGLIK HIZMETLERINDEN NASIL YARARLANACAKLAR

Sigortali ve bakmakla yükümlü kisiler saglik hizmet sunucularina(hastaneler, poliklinikler, tip ve dal merkezleri vd.) “Tecil ve Taksitlendirmeden Faydalanan Sigortalilara Ait Saglik Yardimi Müstahaklik Belgesi“ ile müracaatlari halinde gerekli saglik hizmetleri kendilerine verilecektir.

SAGLIK HIZMET SUNUCULARININ YAPMASI GEREKENLER

Saglik hizmet sunuculari ise SUT kapsaminda vermeleri ve bu hizmet bedellerini Saglik Uygulama Tebliginin 9.2.1 maddesinin (1) alt bendine göre Sosyal Güvenlik Kurumuna manuel fatura edeceklerdir.

Manuel fatura islemleri saglik hizmeti sunucularinda önemli ölçüde kirtasiye ve zaman, isgücü kaybina sebep olacagindan, kisa süre içinde Sosyal Güvenlik Kurumunun bilgisayar programlarini hazirlayip devreye sokmasi gerekmektedir.

PRIM ÖDEME VE GÜN SAYISINA BAKILMASIZIN SAGLIK HIZMETI ALABILECEKLER

Son olarak prim ödeme ve gün sayisina bakilmasizin saglik hizmeti alabilecekleri sayalim.

Prim ödeme gün sayisi olup olmadigina bakilmaksizin, genel saglik sigortalisi olmasi yeterli kabul edilip gerekli saglik hizmetleri verilmek zorunda olanlar;

18 yasini doldurmamis olan kisiler,

Tibben baskasinin bakimina muhtaç olan kisiler,

Acil haller,

Is kazasi ile meslek hastaligi halleri,

Bildirimi zorunlu bulasici hastaliklar,

Kisilerin hastalanmalarina bakilmaksizin kisiye yönelik koruyucu saglik hizmetleri ile insan sagligina zararli madde bagimliligini önlemeye yönelik koruyucu saglik hizmetleri.

Analik sebebiyle ayakta veya yatarak; hekim tarafindan yapilacak muayene, hekimin görecegi lüzum üzerine teshis için gereken klinik muayeneler, dogum, laboratuvar tetkik ve tahlilleri ile diger tani yöntemleri, konulan teshise dayali olarak yapilacak tibbî müdahale ve tedaviler, hasta takibi, rahim tahliyesi, tibbî sterilizasyon ve acil saglik hizmetleri, ilgili kanunlari geregince saglik meslek mensubu sayilanlarin hekimlerin karari üzerine yapacaklari tibbî bakim ve tedaviler.

Afet ve savas ile grev ve lokavt hali

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası