Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tip Fakültesi Hastanesinin Bilgisayar Sistemi Çökertildi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tip Fakültesi Hastanesinde 1993 yilindan bu yana kullanilan Hastane Bilgi Sistemi'nin, dün saat 19.20'den itibaren kullanilamaz hale geldigi bildirildi. Yazilim...

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tip Fakültesi Hastanesinde 1993 yilindan bu yana kullanilan Hastane Bilgi Sistemi'nin, dün saat 19.20'den itibaren kullanilamaz hale geldigi bildirildi. Yazilim sisteminin 'Bomba' tabir edilen virüs programiyla çökertildigini savunan DEÜ Rektörlügü, daha önce sistemin bakimini üstlenen firma yetkilisi hakkinda suç duyurusunda bulundu.

Alinan bilgiye göre, DEÜ Hastane Bilgi Sistemi, dün saat 19.20 itibariyle çöktü. Sistemin çökmesiyle saglik hizmetlerinde aksamalar meydana geldi, tedaviler planlanamadi.

Uzmanlar sorunun giderilmesi için çalisma baslatirken, DEÜ Rektörlügü, yazilimin bakim çalismalari için istihdam edilen ve daha sonra kurdugu sirketle isi üstlenen S.A. hakkinda suç duyurusunda bulundu.

- ESKI FIRMA ILE SÖZLESME IPTAL EDILINCE-

Sistemin bakim ve onarimi amaciyla yapilan ihalelerde rekabet kosullarinin olusturulmasi amaciyla 2009 yilinin Kasim ayindan itibaren, 1993 yilinda kurulan sistemin yerine yeni bir sistemin kurulmasi için çalismalara baslandigi kaydedilen açiklamada, su ifadelere yer verildi:

'1993 yilindan bu yana hastanemizde kullanilan ancak Türkiye'de bilinmeyen yazilimin bakimi, bu konuda istihdam edilen S.A'nin daha sonra kurdugu sirket tarafindan yapilmaktaydi. Rekabet ortamin saglanmasi amaciyla baslatilan çalismalar nedeniyle sirket ile yapilan sözlesme 31 Aralik 2009 tarihinde sona erdirildi. Kazanç kaybi olusacagi endisesiyle bu durumdan rahatsiz olan S.A, hastanemizle olan sözlesme süresinin sonunda ve çesitli tarihlerde sistemin çalismasini durduracak ve sisteme zarar verecek düzenekleri hastane bilgi sistemine yerlestirmistir.'

S.A'nin sisteme zarar verme konusundaki amacini, DEÜ Hastanesi Bashekimlik Toplanti Salonunda, dönemin Bashekimi Prof. Dr. Ibrahim Astarcioglu ve bashekim yardimcilarinin katildigi toplantida dile getirdigi, bu konuda ses kaydinin da oldugu öne sürüldü. Ayrica sistemi durduracak, verileri rastgele üretilen verilerle degistirecek düzeneklerin de teknik elemanlarca Mayis ve Nisan aylarinda tespit edildigi kaydedildi. Suç duyurusunda S.A'nin, 'Kamu hizmeti ve halk sagligi ile ilgili verilen çok önemli bir hizmeti sabote ederek kamu kurumu olan üniversite hastanesinin faaliyetini engelleme suçunu isledigi' öne sürüldü. Diger yandan Bashekim Yardimcisi Prof. Dr. Metin Manisali, yaptigi açiklamada, teknik personelin çalismalarini sürdürdügünü, sistemin kismen kullanilabilir hale getirildigini, kisa sürede sorunun tamamen giderilmesini umduklarini bildirdi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası