Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Serbest eczacilik dogru model ortakligimiz yurt disina dönük

Türkiye’deki serbest eczacilik sistemini desteklediklerini söyleyen Hedef Alliance Yönetim Kurulu Baskani Ethem Sancak “Alliance Boots’la hedefimiz bölgede, ecza depoculuguna yeni ...

Türkiye’deki serbest eczacilik sistemini desteklediklerini söyleyen Hedef Alliance Yönetim Kurulu Baskani Ethem Sancak “Alliance Boots’la hedefimiz bölgede, ecza depoculuguna yeni yatirimlar yapmak” dedi.

Türkiye’nin en büyük ecza depolarindan Hedef Alliance’in çogunluk hissesinin, sirketin yüzde 50’sine sahip Alliance Boots’a geçmesiyle yurt disi yatirim projelerine yeni ülkeler eklenecek. Hedef Alliance Yönetim Kurulu Baskani Ethem Sancak, bu gelismenin Türkiye’ye yakin bölgelerde ecza depoculugu alaninda yeni yatirimlarin önünü açacagini söyledi. Türkiye’deki serbest eczacilik sistemini desteklediklerini ve zincir eczanelerle ilgili Türk eczacilarinin hakli çekincelerini ‘iyi bildiklerini’ söyleyen Sancak “Biz Alliance Boots’la 2001 yilinda ortaklik kurduk. O günden bu yana Türkiye’nin yani sira Misir, Cezayir ve Rusya’da ecza depolari açtik. Simdi Kuzey Afrika, Bati Asya ve Dogu Avrupa ülkelerine açilmak için projeler üretiyoruz” diye konustu.

Alliance Boots’un 2001 yilindan bu yana devam eden yüzde 50 ortaklik oraninin yüzde 60’a çikmasiyla ilgili de açiklik getiren Sancak “Sancak Ailesi’nin birkaç bireyi yatirim yapmak üzere holdingteki hisselerini satmak istedi. Bu hisselerin bir kismini bütçem dahilihde ben satin aldim. Diger kismini ise yillardir basarili bir ortaklik yürüttügümüz Alliance Boots satin aldi” diye konustu.

ZINCIR ECZANE PROJEMIZ YOK

Hisse alim-satimindan sonra Türkiye’de ecza depoculugu alaninda devam eden is modellerinde herhangi bir degisiklik yaparak zincir eczane kurulmasi gibi bir planlarinin olmadigini vurgulayan Ethem Sancak söyle konustu: “Türkiye için toplumun saglik rehberligini yürüten serbest eczacilik modeli disinda bir modele inanmiyoruz. Ticari basarisini bu model ile yaratmis bir kurum olarak da bu durumun degismesine tamamen karsiyiz.”

Ecza depoculugundan memnunuz

Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Baskani Ethem Sancak eczane sektörüne yatirim yapmanin kuruma zarar verecegini belirterek “Ben ve çalisma arkadaslarim 23 yildir Türk eczacisina hizmet götürüyoruz. Ecza depoculugu disinda bildigimiz bir meslek yoktur” dedi.

Boots: Hedefimiz bölgede büyümek

Hisse satisiyla ilgili olarak öncek gün yapilan açiklamada Boots’un Yönetim Kurulu Baskani Stefano Pessina da, hedeflerinin bölge ülkelerinde büyümek oldugunu söylemisti. Alliance Boots Yönetim Kurulu Baskani Stefano Pessina “Bu anlasma uluslararasi alanda, genis ve büyüyen pazarlarda güçlü sirketlere yatirim yapma stratejimizi güçlendirdi. Ortagimiz Ethem Sancak ile Hedef Alliance’i bölgede büyütmeye devam edecegiz” demisti.

PAYINI YÜZDE 60’A ÇIKARDI

Önceki gün yapilan açiklamada Alliance Boots’un sirketteki payinin yüzde 60’a ulastigi ve oranin gelecek iki yil içinde kademeli olarak artacagi belirtilmis ve Ethem Sancak’in, Hedef Alliance’ta Icraci Yönetim Kurulu Baskani görevine devam edecegi ve satilan hisselerin kendisine ait olmadigini belirtilmisti. Alliance Boots, 2001’de Hedef Alliance’in yüzde 25’ini almis, 2002’de de payini yüzde 50’ye çikarmisti.

Ilaçta yerli-yabanci degil Türkiye’ye hizmet önemli

Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan da, hisse alimiyla ilgili olarak söz konusu ortakliktan sonra ‘zincir eczaneler’ geliyor kaygisinin yersiz oldugu yorumunu yapti. Eczacilar Birligi Genel Sekreteri Özgür Özel’in ‘Pazar üstünlügü yerli dagitici ve üreticide kalmali’ yorumuna da atifta bulunan Memecan “Sektörde yerli yabanci ayrimi yapilmasina karsiyim. Önemli olan Türkiye’ye hizmet etmektir” diye konustu. Kendisinin de ‘serbest eczaciliktan’ yana oldugunu belirten Memecan “Bir yabanci sirketin Türk sirketle yaptigi ortaklik ve bunu ileriye götürmesi gurur verici. Bunun yani sira eczacilarin zincir eczanelerin gelmesi konusundaki tedirginliklerini anliyorum. Ama buna geçis için çok zaman gerekiyor. Mevcut sistem Türkiye için en uygun sistemdir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası