Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserde nano teknoloji mucizesi

Erken teshis ve kisiye özel tedavi imkani sagliyor...

Maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol eden nano teknoloji ile kanserin erken teshisi ve kisiye özel tedavisi için yürütülen çalismalar umut veriyor. Emory Kanser Nano teknoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Shuming Nie, son arastirmasinda nadir kanser hücrelerini tespit etmeyi basardi.

Nano teknoloji ile kanser görüntüleme, moleküler tani ve hedefli tedavi uygulamalari için yaptigi arastirmalarla dikkati çeken ve ABD Ulusal Kanser Enstitüsünün de destek verdigi Prof. Dr. Shuming Nie, ABD-Türkiye Ileri Arastirmalar Enstitüsü'nün Antalya'nin Kumluca ilçesine bagli Adrasan beldesinde düzenledigi ''Global Saglikta Firsatlar ve Zorluklar'' konulu foruma katildi.

Türkiye'ye ilk kez gelen biyomedikal ve kimya mühendisi Prof. Dr. Nie, AA muhabirine yaptigi açiklamada, milimetrenin milyonda biri büyüklügündeki yapilara yeni sentez özellikleri kazandiran nano teknoloji ile kanserin erken teshisi ve tedavisi için degisik ülkelerdeki laboratuvarlarda yürütülen çalismalarin sürdügünü söyledi. Arastirmalariyla nano parçaciklarinin tipta kullanimina büyük katki yapan Nie, kanser hastalarinda erken teshisin önemine isaret etti. Moleküler seviyedeki yeni teknolojilerin kanserin erken teshisi ile birlikte tedavisi için de umut tasidigini belirten Nie, ''Tedavide iki sey yapmak istiyoruz; ilki ameliyat sirasinda sadece tümörleri vücuttan kazimak, ikincisi ise kisiden alinan moleküllerle ona özel ilaç gelistirmek'' dedi.

Nano parçaciklar ile gelistirilecek kisiye yönelik ilaçlarin saglik harcamalarini da düsürecegini ifade eden Nie, ''Nano parçaciklarin kanserin erken teshisine yönelik ilk klinik uygulamalari basladi. Kesin tedavi için bes yilda önemli gelismeler olacak. Bu teknoloji ile 5 yilda kanserin erken teshisi mümkün olabilecek, 10 yil içinde de tümörü bularak tedavi edecek'' diye konustu.

Nano teknolojinin tipta kullaniminin politik malzeme yapilmamasinin önemine isaret eden Nie, her ülkede bu tani ve tedavilerin standardize edilmesi gerektigini vurguladi.

-NADIR GÖRÜLEN KANSER HÜCRELERINI TESPIT ETTILER-

Prof. Dr. Nie, son olarak hodgkin (hoçkin) hastaligi olarak da bilinen hodgkin lenfomanin erken teshisine yönelik çalismasiyla dikkati çekti. Nie'nin de aralarinda bulundugu Emory ve Georgia Tech bilim adamlari, kuantum noktalar olarak bilinen ayarlanabilir floresan (fosforlu) nano parçaciklarin nadir görülen kanser hücrelerini tespit edebildiklerini ispatladilar.

Farelerde yapilan arastirmada, antikorlara baglanan çok renkli kuantum noktalarinin, hodgkin lenfomasinin karakteristik özelligi olan reed sternberg hücrelerini nasil ayirt ettikleri gösterildi. Kuantum noktalari isikla etkilestiklerinde degisik renklerle kanserli fare hücrelerini gösterdi.

Kullandiklari çok renkli kuantum nokta lekeleme metoduyla kötü huylu kanser hücrelerinin, heterojen doku örneklerinden hizli ve dogru bir sekilde ayirt edildigini belirten Nie, bu yöntemin hodgkins ile sinirli olmadigini, kanser kök hücrelerinin teshisini de sagladigini kaydetti.

Nanometrik büyüklükte yari iletken kristaller olan kuantum noktalarinin benzersiz kimyasal ve fiziksel özellikler tasidiklarini dile getiren Nie, bunlarin kanserli hücrelerin yüzey veya iç yapilarindaki moleküler olusumu saptayan antikorlara kimyasal yolla baglanabildiklerini söyledi.

Nie, kuantum nokta ile yüzey veya genetik esasli kanser hücrelerinin ayirt edilebilecegini, bunun da hedefe odakli tedavi için iyi bir gelisme olacagini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası