Dünya Yaslanma Konseyi (DUNYAK) Baska">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yanlizlik hizli yaslandiriyor!

"Arastirmalara göre özellikle erkekler bu konuda son derece zayif. Kadinlar, yalnizliklariyla daha barisik yasayabiliyor ancak, erkekler bunu basaramiyor

Dünya Yaslanma Konseyi (DUNYAK) Baskani Kemal Aydin, "yalnizligin yasliligi erkene aldigini" belirterek, "Arastirmalara göre özellikle erkekler bu konuda son derece zayif. Kadinlar, yalnizliklariyla daha barisik yasayabiliyor ancak, erkekler bunu basaramiyor" dedi.

Yaslilik bilimi uzmani (Gerentolog) Aydin, Pozanti ilçesinde düzenlenen "Akdeniz Yaslanma Forumu Çalistayi" için geldigi Adana’da, AA muhabirine yaptigi açiklamada, konseyin 2009 yilinda Istanbul’da kuruldugunu ve 190 ülkede yapilanma çalismasini tamamladigini bildirdi.

DUNYAK’in Birlesmis Milletler ve Dünya Saglik Örgütü gibi uluslararasi kurumlarin yaslanma ile ilgili politika ve programlarinin bölge, ülke, il ve ilçelerde uygulanmasi için kurulmus, kar amaci gütmeyen sivil toplum kurulusu oldugunu vurgulayan Aydin, "Amacimiz konseyimizin çatisi altinda tüm dünya yaslilarinin yasam kalitesini yükseltmek" dedi.

Aydin, yaslanmanin anne karnindan ölünceye kadar devam eden bir süreç oldugunu, bu nedenle konseyin sadece yaslilara hizmet eden bir olusum gibi görülmemesi gerektigini ifade etti.

Yasliligi hizlandiran birçok etken oldugunu, "yalnizligin yasliligi erkene aldigini" belirten Aydin, "Arastirmalara göre özellikle erkekler bu konuda son derece zayif. Kadinlar, erkeklere oranla yalnizliklariyla daha barisik yasayabiliyor ancak, erkekler basaramiyor. Kadinlar kendilerini toplumdan fazla soyutlamiyor, sosyal iliskileri daha güçlü tutabiliyorlar, bunun bedelini de uzun ömür olarak geri aliyorlar" seklinde konustu.

Dünyada oldugu gibi Türkiye’de de ortalama yasam süresinin uzadigini, yapilan arastirmalara göre bu sürenin 72 yasina kadar çiktigini belirten Aydin, "Bu nedenle, yaslilarimiz için acil eylem planini bir an önce hazirlanmali. Çünkü, Türkiye bu konuda geç bile kaldi" dedi.

TÜRKIYE: YASLI DOSTU ÜLKE

Aydin, Türkiye’nin dogasi, kültürel degerleri, iklimi, sicak kanli insanlari ve yasliyi her zaman bas üstünde tutan kültürüyle "yasli dostu ülke" oldugunu, ancak, bunun diger ülkelerce de kabullenilmesi gerektigini belirterek, "Bu nedenle imza kampanyasi baslattik. Türkiye’nin ’yasli dostu’ ülke olmasi için bugüne kadar 7 bin imza topladik. Imza atanlarin önemli bir bölümünü yönetim kademesinde olanlar olusturuyor. Bugüne kadar sadece birkaç ülkede ’ben imza atmam’ diyen, Türkiye’ye ön yargili yaklasan az sayida kisiyle karsilastik" dedi.

Bu statünün elde edilmesinin Türkiye’nin kalkinmasina önemli katki sunacagina inandigini belirten Aydin, bu kapsamdaki stratejik planda Türkiye ve komsulari, yani Orta Dogu ülkelerine öncelik verdiklerini kaydetti.

BM’nin, 2002 yilinda Ispanya’da yaslanma eylem plani yayimladigini hatirlatan Aydin, söyle devam etti:

"Bu eylem planina bütün ülkeler imza atti. 2007 yilinda Türkiye’de, Devlet Planlama Teskilati, ulusal yaslanma eylem planini hazirladi. Ama bu plan ülke genelinde 7 bölge bazinda gerçeklestirilmeli. Her bölge kendi eylem planini hazirlayip artilarini eksilerini ortaya koymali.

Örnegin, ’Akdeniz Eylem Plani’ kapsaminda, Adana "kür merkezi" olma özelliklerine sahip. Yarim saatlik mesafeden denizden çikip bogucu sicaktan kurtularak yayla havasi almak mümkün."

Aydin, Dünya Yaslanma Konseyi’ni Türkiye’de kurduklarini, etkisi alaninin genislemesi ve gücünün artmasi için devletin destegine ihtiyaçlarinin bulundugunu, bundan sonraki süreçte de "Dünya Yaslilar Fonu"nu olusturmayi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası