Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Obezite, 50 hastaliga neden oluyor

Gümüshane Saglik Il Müdürü Yrd. Doç. Dr. Turgut Sahinöz obezitenin (sismanligin) çagin hem en büyük hastaligi hem de 50'den fazla hastaliga neden oldugunu belirtti.

Dr. Sahinöz, Türkiye'de 25 yasin üzerindeki kadinlarin yüzde 40'i, erkeklerin ise yüzde 20'sinin sisman oldugunu dile getirdi. Kilo vermenin alinan ve yakilan kalorilerin dengelenmesi ile ilgili bir süreç oldugunu vurgulayan Dr. Sahinöz, gün içinde sik ama az miktarda yenmesi gerektiginin altini çizdi. Kisa sürede asiri kilo vermenin sorunlara yol açacagini kaydeden Dr. Sahinöz, su uyarilarda bulundu: "Reklamlara aldanmamak gerekir. Kilo verirken acele etmemek gerekir. Vereceginiz kilo haftada 1- 1,5 kilogrami geçmemelidir. Bir yilda toplam vücut agirliginizin yüzde 10'unu vermeniz yeterlidir. Kilo vermek için beslenme aliskanligi degistirilmeli ve egzersiz yapilmalidir. Kilo vermeyi kolaylastiran ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde kullanilmalidir. Zayiflamanin kolesterol, seker hastaligi, ruhsal durum, hipertansiyon üzerine de olumlu etkisi vardir. Tekrarlayanzayiflamave sismanlama kalp hastaligi ve ani ölüm gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Aliskanliklarin degerlendirilmesi, kilo vermenin temel çöz

ümüdür. Herkesin mutlaka degistirmesi gereken ve degistirmesi de zor olmayan aliskanliklari vardir. Gazete,kitapokurken ve televizyon seyrederken bir sey yemeyin, alisverise çikarken liste yapin liste disinda yiyecek almayin, iyice acikmadan yemek yemeyin, kesinlikle ögün atlamayin sabah kahvalti aliskanligi edinin, günde en az 2 litre içecek için, istahli arkadaslarla yemege oturmayin."

Gazete ve dergilerdeki diyetlerin insanlarin sagligini ciddi bir sekilde tehlikeye düsürdügünü dile getiren Yrd. Doç. Dr. Turgut Sahinöz, "Eger kendi basinizagazeteveya dergilerdeki bir takim diyetleri yapar veya ünlü bir insan su diyeti yapmis ben de onu yapayim zayiflayayim derseniz sagliginiz ciddi bir sekilde tehlikeye düsebilir. Kan sekeriniz veya tansiyonunuz düsüp bayilabilirsiniz. bir de kan kontrollerini yaptirmadan diyete devam ederseniz bu ciddi durumlara koma ve ölüme kadar giden rahatsizliklara neden olabilir." diye konustu.

Sahinöz, diyete baslarken muhakkak bir uzmana danisilmasi gerektiginin altini çizerek, "Uygun birdiyetlistesi belirleyin, kan ve idrar tahlili yaptirin, bunlari bir doktora gösterin, kendinizi dogru motive edin. Çevrenizden gelecek elestirilere kulak asmayin, diyeti bozdugunuz zaman suçluluk duygusu ile hareket edip, tamamiyla birakmayin ertesi gün tekrar baslayin. Aliskanliklarinizi gözden geçirin ve size uygun olan bir beslenme modelini seçin. Enerji tüketiminizi artirin." seklinde ifade etti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası