Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Böcegin seçtigi sebze-meyveyi seçin!

Uzmanlar, genelde alisveriste alinmayan böcek hasarli meyve ve sebzelerin, hormon kullanimi bakimindan bir ön testten geçmis olduklari için tüketimde onlarin tercih edilmesi gerektigini bildirdiler.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Asim Kadioglu, AA muhabirine yaptigi açiklamada, bilimsel anlamda bitkisel hormonun, bitkinin belirli bir yerinden sentezlenen ve çok düsük dozlarda bitkinin büyüme ve gelismesi üzerine etkili olan maddeler oldugunu söyledi.

Prof. Dr. Kadioglu, hormonlarin çok düsük dozlarda etkili olduklarindan, asiri kullanildiklari zaman hem uygulanan bitkiye hem de bitkiyi tüketen canlilara zararli etkilerde bulunduklarini belirterek, "Bu nedenle hormonlarin uygulama dozunun ve zamaninin bilinçli olarak belirlenmesi, zararli etkilerini önemli ölçüde ortadan kaldirir" dedi.

Meyve ve sebzelerin hormonlu olup olmadigini veya toksik seviyede hormon biriktirdigini dis görünüslerinden anlamanin mümkün olmadigini ifade eden Prof. Dr. Kadioglu, "Genelde halk arasinda üzerinde bir çikinti olusturmus meyve veya sebzeler hormonlu olarak nitelendirilir. Bu çikintilar hormonlara bagli olmayan gelisim bozukluklarindan da kaynaklanabilir" diye konustu.

Prof. Dr. Kadioglu, bu nedenle bir ürünün hormon içerip içermediginin, ancak gelismis laboratuvarlardaki analizlerle anlasilabilecegine dikkati çekerek, "Sirke içinde belirli bir süre bekletme gibi uygulamalar tavsiye edilmekle birlikte, bitkilerin hormonlardan arindirilabilmesi için etkili bir metot henüz mevcut degildir. Bununla birlikte herhangi bir böcek veya benzer organizmalar tarafindan hasar olusturulmus meyve ve sebzelerin hormon ve zirai ilaç birikim seviyelerinin düsük oldugunu söyleyebiliriz. Bu durum halk arasinda kullanilan hormonsuz bitki konusunda bize bir fikir verebilir" dedi.

Hormon kullanimiyla ilgili üreticilerin daha fazla bilgilendirilmesi gerektigini belirten Prof. Dr. Asim Kadioglu, "Genelde pazar çantalarimiza koymadigimiz böcek hasarli meyve ve sebzeler, bir ön testten geçmis olduklari için tüketimde onlari tercih edebiliriz. Kirsal kesimlerde organik tarim teknigi ile geleneksel olarak yetistirilen sebze ve meyveleri daha çok tüketebilme yollarini aramaliyiz. Kirsal kesimlerde bu sekilde meyve ve sebzeler çürümeye terk edilmektedir. Bunlarin kisin tüketilmek üzere kurutulmasi, dondurulmasi veya marmelatlarinin hazirlanmasi yararli olur" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası