Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Simdilik Çözüm: Yogunlastirilmis Yüksek Lisans Ve Doktora Programi

Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan’in basina yaptigi ögretim görevlisi açiginin kapatilmasina yönelik çalismalar kapsaminda tematik üniversiteler üzerinde çalisildigi müjdesinden sonra akla ilk gelen uygulamayi paylasmak istiyorum.

Ülkemizde ögretim görevlisi ihtiyacini karsilamaya yönelik tematik üniversiteler herhalde en köklü çözüm olacaktir.Fakat bu üniversitelerin açilmasi ve ögrenci kabulü eger bir seneden fazla bir zaman alacaksa örnegin 2011 yili basinda faaliyete geçemeyecekse hemen daha radikal bir önlem olarak bu programlarin hizlandirilmis ve yogunlastirilmis seklinin düsünülmesi gerektigi fikri akla gelmektedir…

Örnegin bugün geçerli olan bitirme süresi yüksek lisans yapanlar için en kisa haliyle bir buçuk yil kadardir.Yani dört dersten olusan dönemlerden üç dönemde bitirilir. Haftada dört gün dersler devam eder.Aksam saatleri yapilir.Zira pek çok ögrenci ve is meslek sahibi insan gündüz islerine devam etmek para kazanip ailelerini geçindirmek zorundadirlar.

Tematik üniversitelerin devreye girmesinden önce kendisine güvenen çok çalisip kisa sürede mesafe alacak insanlara bir firsat sunulmalidir. Bu firsat büyük kentlerde YÖK vasitasiyla seçilecek bazi üniversitelerde ücret planlamasi yapilarak yani simdiki fiyatlara göre daha makul seviyelerde ücretlendirilmis programlar baslatilabilir.

Sikistirilarak yogunlastirilmis bu programlarda günlük ders sayilari ve haftalik gün sayilari arttirilarak hafta sonlari da programin devam etmesi saglanip ögrencilerin hizla derslerini verip yüksek lisans ve doktora program sürelerini yari yariya azaltmak mümkün olabilir. Bu durum ülkemizde acilen ve siddetle ihtiyacini hissettigimiz akademik kariyer yapmis ögretim görevlisi temin edilmesi açisindan çok faydali olacaktir.

Ne yazik ki geçmis dönemlerde YÖK böylesi eksikliklerle mücadele edip ülkemizin asil ihtiyaçlarina yogunlasip insan yetistirmekten ziyade mevcut iktidarlarla sürekli kavga edip siyaset yaparak zamaninin geçirmeyi tercih etti. Simdilerde sorunlar yumagi her ne kadar ifade edilip çözümler aranmaya baslanmis olsa da bu ihtiyacin bu kadar fazla oldugu geçirdigimizi son on yildir aslinda hissediliyordu.

Neyse ki simdiki YÖK yönetimi beyin firtinalari yaparak ve ortak akli devreye sokarak bu konularda çözüm arayislarina baslamis görünüyor. Bu baglamda tematik üniversitelerin ne oldugunu, nasil çalisacagini, hangi alanlarda faaliyette bulunacagini her seyden önce ne zaman hizmete sokulacaklarini kamuoyu merakla beklemektedir.

Hiç olmazsa YÖK kendi web sitesinde bu üniversiteler hakkindaki bazi bilgileri merak edenlerle paylasmalidir. Güzel seyler oluyor ülkemizde kuskusuz… Tüm bunlar gelecege daha ümitle bakilmasi için her ne kadar tam olarak yeterli degillerse de YÖK; alacagi önlemler ile üniversitelerimizi saha kaldirip gelecegin bin yilinda Türkiye’nin Bilimsel Arastirmalar ve Yeterlilikte adini ve hakli gururunu dünyada milyarlarca insana yasatabilecek yegane kurumumuzdur…

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası