Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Eyvah kötü ozon!

TBMM Çevre Komisyonu Baskanvekili ve AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, ozon kirliligine belli süre ve belli konsantrasyonda maruz kalindiginda bitki örtüsünün zarar görebilecegini belirterek, akciger fonksiyonlarinda azalma, solunum enfeksiyonunda artan hassasiyet, burun ve bogaz tahribati, çocuklarda zorlanmis akciger daralmasi yasanabilecegini bildirdi.

Öztürk, kötü ozonun hastaliklara neden oldugunu ve tarimsal üretimi düsürdügünü söyledi.

Kötü ozonun yaz aylarinda olusan bir kirlilik olduguna dikkati çeken Öztürk, saglikli ve kaliteli bir yasam için yer seviyesinde solunan havada ozon olmamasi, atmosferin üst tabakasinda ise yeterli miktarda ozon olmasi gerektigini belirtti.

Yeryüzünün 16-48 kilometre yukarisinda olusan ozonun günesten gelen zararli isinlari filtreledigini anlatan Öztürk, yere yakin seviyede olusan ozonun ise insan sagligini, bitkileri, ormanlari, asfaltlari, binalarin duvarlarini, elbiseleri tahrip ettigini söyledi.

Öztürk, yaz aylarindaki sicak hava sartlari ve UV isinlarinin yer seviyesinde ozon olusumunu tesvik ettigini, ayrica ozonun yer seviyesindeki konsantrasyonunun 1850 yilina göre sanayilesmeden, motorlu tasit sayisindaki artislar ve orman yanginlarindan dolayi iki katina çiktigini vurguladi. Mustafa Öztürk, söyle devam etti:

"15 Mayis-15 Eylül aylari arasinda, özellikle trafigin ve akaryakit istasyonunun yogun oldugu sehir içi bölgelerde hava sartlarina bagli olarak kötü ozon konsantrasyonu ögleden itibaren yüksek seviyeye ulasir ve aksama kadar ayni seviyede kalir. Çünkü bu saatlerde atmosferde türbülans ve günesten gelen UV isinlarin siddeti maksimum seviyeye ulasmaktadir.

Özellikle UV isinlarinin siddetli geldigi, sicakligin çok yüksek ve rüzgar hizinin çok düsük olarak gözlendigi günlerde sehir içi bölgelerde kötü ozon yer seviyesinde çok yüksek konsantrasyonlara çikmaktadir."

"Ölçümler yapilarak halka duyurulmali"

Halk sagligina önem veren bazi gelismis ülkelerin, özellikle yaz aylarinda yer seviyesindeki ozon konsantrasyonunu ölçerek saatlik ortalamalar halinde halka duyurdugunu belirten Öztürk, "Türkiye'de sadece Istanbul Büyüksehir Belediyesi bu ölçümleri yapiyor" dedi.

Öztürk, ozonun çok güçlü bir oksidan olduguna isaret ederek, sunlari kaydetti:

"Yer seviyesindeki ozon, burun ve bogazdaki tükürük membranlarini ciddi bir sekilde tahrip eder. Cigerlere kadar ulasan ozonun yüzde 90'i solunum yolu ile disari atilamadigi için hassas akciger fonksiyonlarini bozar, kirmizi kan hücrelerinin yapisini degistirir, farenjit, larenjit, göz, burun ve girtlaga zarar verir.

Ozon kirliligine belli süre ve belli konsantrasyonda maruz kalindiginda bitki örtüsü zarar görebilir, akciger fonksiyonlarinda azalma, solunum enfeksiyonunda artan hassasiyet, burun ve bogaz tahribati, çocuklarda zorlanmis akciger daralmasi yasanabilir.

Yer seviyesinde sinir degerlerin üzerindeki ozon kirliligi bitkilere ve ekosisteme zarar verir. Amerika'da ozonun tarimsal üretim üzerine verdigi zararin maliyet her yil 500 milyon dolardir."

Kötü ozonun etkilere karsi önlemler

Kötü ozonun etkilerine karsi önerilerde bulunan Öztürk, "Ozon kirliliginden minimum etkilenilmesi için 15 Mayis - 15 Eylül tarihleri arasinda saat 10.00 ila 18.00 arasinda mümkünse trafigin yogun oldugu yerlerde dolasilmamali" dedi.

Öztürk, akaryakit istasyonlari, mobilya tesisleri, yasli ve egzozundan yogun kirleticiler salan motorlu araçlar, kuru temizleme yerleri, yüksek yakma tesisleri, sunta fabrikalari gibi tesislerin kötü ozon olusumuna neden olan önemli kaynaklardan oldugunu belirterek, bu tür araç ve tesislerin siki sekilde denetlemesi gerektigini söyledi.

Mustafa Öztürk, insanlarin, ormanlarin, bitki örtülerinin ve malzemelerin yaz aylarindan kötü ozondan etkilenmelerini önlemek için bu kirleticilerin olusumunu saglayan unsurlarin minimize edilmesi veya ortadan kaldirilmasini istedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası